Először kaptak egészségügyi kártérítést fukusimai lakosok
- Dátum: 2013.06.04., 15:38
Első alkalommal ítélt meg kártérítést egészségügyi indokokra hivatkozva egy kormányzati békéltető testület a 2011-ben balesetet szenvedett Fukusima-1 atomerőmű környékéről kitelepített embereknek - jelentette hétfőn az NHK japán televízió.
Iitate település Nagadoro kerületének 180 lakosa közül a terhes nők és a 18 éven aluliak egymillió jent (mintegy 2,26 millió forint), a többiek pedig félmillió jent kapnak az erőművet üzemeltető TEPCO energiavállalattól a testület döntésének értelmében, amiért radioaktív sugárzásnak voltak kitéve a két évvel ezelőtti baleset után.
Az iitateiek a többi, az erőmű környékéről kitelepített emberhez hasonlóan korábban már kaptak kártérítést a cégtől az evakuálás miatt, az azonban most fordul elő először, hogy a radioaktív sugárzásra és esetleges jövőbeli egészségügyi szövődményeire hivatkozva kompenzálják a katasztrófa által érintetteket.
Iitate lakóit egy hónappal a 2011. márciusi erőműbaleset után szólította fel otthonuk elhagyására a kormány a magas radioaktivitás miatt. Nagadoro kerületét a sugárzás miatt a kormány meghatározatlan időre lakhatatlan területnek nyilvánította.
A TEPCO ellen számos csoportos kereset folyik japán bíróságokon és a kormányzati békéltető testület előtt az atomkatasztrófával kapcsolatban. A parlament pedig nemrég arról határozott, hogy a kárvallottak a korábban megszabott hároméves időhatáron túl is érvényesíthetik követeléseiket a céggel szemben.
Hétfői sajtóhírek szerint a céget perlők sorához hamarosan a környezetvédelmi minisztérium is csatlakozhat, amely a fukusimai sugármentesítés 16,5 milliárd jenes költéségét akarja behajtani a vállalaton.
Forrás:
MTI
Fotó:
sxc.hu
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?