Először kaptak egészségügyi kártérítést fukusimai lakosok
- Dátum: 2013.06.04., 15:38
Első alkalommal ítélt meg kártérítést egészségügyi indokokra hivatkozva egy kormányzati békéltető testület a 2011-ben balesetet szenvedett Fukusima-1 atomerőmű környékéről kitelepített embereknek - jelentette hétfőn az NHK japán televízió.
Iitate település Nagadoro kerületének 180 lakosa közül a terhes nők és a 18 éven aluliak egymillió jent (mintegy 2,26 millió forint), a többiek pedig félmillió jent kapnak az erőművet üzemeltető TEPCO energiavállalattól a testület döntésének értelmében, amiért radioaktív sugárzásnak voltak kitéve a két évvel ezelőtti baleset után.
Az iitateiek a többi, az erőmű környékéről kitelepített emberhez hasonlóan korábban már kaptak kártérítést a cégtől az evakuálás miatt, az azonban most fordul elő először, hogy a radioaktív sugárzásra és esetleges jövőbeli egészségügyi szövődményeire hivatkozva kompenzálják a katasztrófa által érintetteket.
Iitate lakóit egy hónappal a 2011. márciusi erőműbaleset után szólította fel otthonuk elhagyására a kormány a magas radioaktivitás miatt. Nagadoro kerületét a sugárzás miatt a kormány meghatározatlan időre lakhatatlan területnek nyilvánította.
A TEPCO ellen számos csoportos kereset folyik japán bíróságokon és a kormányzati békéltető testület előtt az atomkatasztrófával kapcsolatban. A parlament pedig nemrég arról határozott, hogy a kárvallottak a korábban megszabott hároméves időhatáron túl is érvényesíthetik követeléseiket a céggel szemben.
Hétfői sajtóhírek szerint a céget perlők sorához hamarosan a környezetvédelmi minisztérium is csatlakozhat, amely a fukusimai sugármentesítés 16,5 milliárd jenes költéségét akarja behajtani a vállalaton.
Forrás:
MTI
Fotó:
sxc.hu
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármivel?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.