Irány a szuperkukák!
- Dátum: 2013.06.05., 15:38
A szelektív hulladékgyűjtés hazánkban még nem kötelező, de az Európai Unió azt szeretné elérni, hogy a jelenlegi tizenhat százalékos szemét újrahasznosítást feltornázzuk mielőbb legalább hatvan százalékra.
A szelektív hulladékgyűjtésről szinte már mindenki hallott, sokan nagyjából tisztában is vannak vele, hogy a szemetet miként szortírozzuk, ám csupán a lakosság 25 százaléka gyűjti valóban szétválogatva a háztartási hulladékot. Pedig a szemét újrahasznosítás a környezetünk védelme érdekében elengedhetetlen.
Néhány évvel ezelőtt Bregenzben jártunk, ahol bepillantást nyerhettünk egy héten át egy ott élő magyar lány életébe. A műtősnőként dolgozó fiatal hölgy elmesélte, Ausztriában megbüntetik azt, aki nem szelektíven gyűjti a szemetet. A válogatás mindenki számára kötelező, nincs kivétel. Ott persze már megteremtették a feltételeit annak, hogy valamennyi háztartás, legyen az kertes házban, vagy emeletes házban élő család, mind a papír, mind a műanyag, mind a fém, mind az üveg, valamint az egyéb hulladékokat szortírozva helyezze el a különböző szemétlerakóknál. Fontos, hogy eleve a háztartási szemétgyűjtők is fakkokra vannak osztva, így már a saját kukába is szétválogatva kerül a szemét. Szinte minden családnál találkozunk flakon tömörítő, préselő szerkezettel, aminek segítségével rengeteg helyet spórolnak meg a háztartások.
Ráadásul az üzletekben nemcsak elvétve találkozunk a szelektív hulladékgyűjtéshez szükséges holmikkal, mindenütt kapható szelektív szemetes, palackprés, vagy olajleeresztő kanna. A házakhoz, lakásokhoz a közhasznú társaság minden hónapban szórólapot juttat el, amelyen feltüntetik, mely napokon milyen hulladékot szállít el. Nos, aki a témában jártas, az jól tudja, mi még ettől fényévekre vagyunk.
A legrosszabb az, hogy sok magyar család hiába él környezettudatosan, hiába gyűjti szelektíven a szemét nagy részét, mert az úgynevezett szuperkukák (Alma Együttes elnevezése _a szerk.) tartalmának többsége aztán a nagy központi, kommunális szemétlerakón landol.
A különböző intézmények, iskolák, óvodák részére rendszeresen írnak ki pályázatokat, versenyeket a témával kapcsolatban, ami ugyancsak azt szolgálja, hogy a feltörekvő nemzedék már jóval környezettudatosabban éljen és óvja a földet.
Elmondhatjuk még, nagyon fontos, hogy már a legkisebbeket is arra neveljük, hogy a szemét egyáltalán nem rossz dolog, hiszen például a PET palackok, a papír újrahasznosításával számos értékes, új dolog készül. Így a kisgyerekek számára is érthetővé tesszük ezt a tevékenységet és később számukra már természetes folyamat lesz, ha tőlünk is ezt látják.
Fotó:
sxc.hu
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?