Mit tegyünk, ha nyári strandolás során begyullad a fülünk?
- Dátum: 2013.06.05., 15:27
Gyakori jelenség, főleg nyáron, hogy strandolást követően víz marad a fülünkben, ami aztán kellemetlen panaszokat is okozhat.
Ezeket a tüneteket aztán sokszor összetévesztik, és tévesen a középfülgyulladásként azonosítják. Pedig valójában ilyenkor az történik, hogy strandolás közben a víz leoldja az úgynevezett savköpenyt a fülben, aminek védőszerepe van. A bőrön lévő kórokozók ilyenkor elszabadulnak, és szabad utat kapnak, kellemetlen panaszokat okozva ezzel a fülben.
Anatómiailag nézve ez a folyamat a külsőfülben megy végbe, amit a dobhártya választ el a fülkürttől. Különösen gyerekkorban gyakori panasz az elhúzódó megfázások következtében kialakuló fülgyulladás. A fülkürt, ami összeköti az orrot a középfüllel, gyerekeknél jóval rövidebb, ezért gyakran előfordul, hogy akár egy elhúzódó náthás megbetegedés is fülgyulladáshoz vezethet.
De mint már az elején is leszögeztük, ezt a jelenséget (fülgyulladás) meg kell különböztetnünk a strandolás miatt, a külső fülben megrekedt víz által okozott panaszoktól. Utóbbi esetében bőrgyulladásról beszélhetünk, ami nagyon erős fájdalmat vált ki, de nem jár lázzal. Ha tehát erről van szó és nem pedig középfülgyulladásról, akkor nem érdemes antibiotikummal kezelni. Ez egy lokális gyulladás, amit helyileg kell orvosolni. Elsősorban ki kell tisztítani a hallójáratot. Az orvosok ilyenkor általában leszívják a váladékot. Mivel ez elsősorban egy bőrgyulladás, hűtéssel enyhíthetőek a tünetek.
Szakemberek tanácsa, hogy strandolásnál érdemes babaolajt csöpögtetnünk gyermekünk fülébe, mivel annak víztaszító hatása segíthet megelőzni a fülben lévő bőrfelület felázását és begyulladását. Ha pedig mégis begyullad, akkor néhány csepp ecettel segíthetünk rajta, ami pedig a savköpeny regenerációját mozdítja elő.
Fotó:
sxc.hu
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.