Menü

Mit tegyünk, ha nyári strandolás során begyullad a fülünk?

  • Dátum: 2013.06.05., 15:27

Gyakori jelenség, főleg nyáron, hogy strandolást követően víz marad a fülünkben, ami aztán kellemetlen panaszokat is okozhat.

Ezeket a tüneteket aztán sokszor összetévesztik, és tévesen a középfülgyulladásként azonosítják. Pedig valójában ilyenkor az történik, hogy strandolás közben a víz leoldja az úgynevezett savköpenyt a fülben, aminek védőszerepe van. A bőrön lévő kórokozók ilyenkor elszabadulnak, és szabad utat kapnak, kellemetlen panaszokat okozva ezzel a fülben.

Anatómiailag nézve ez a folyamat a külsőfülben megy végbe, amit a dobhártya választ el a fülkürttől. Különösen gyerekkorban gyakori panasz az elhúzódó megfázások következtében kialakuló fülgyulladás. A fülkürt, ami összeköti az orrot a középfüllel, gyerekeknél jóval rövidebb, ezért gyakran előfordul, hogy akár egy elhúzódó náthás megbetegedés is fülgyulladáshoz vezethet.

De mint már az elején is leszögeztük, ezt a jelenséget (fülgyulladás) meg kell különböztetnünk a strandolás miatt, a külső fülben megrekedt víz által okozott panaszoktól. Utóbbi esetében bőrgyulladásról beszélhetünk, ami nagyon erős fájdalmat vált ki, de nem jár lázzal. Ha tehát erről van szó és nem pedig középfülgyulladásról, akkor nem érdemes antibiotikummal kezelni. Ez egy lokális gyulladás, amit helyileg kell orvosolni. Elsősorban ki kell tisztítani a hallójáratot. Az orvosok ilyenkor általában leszívják a váladékot. Mivel ez elsősorban egy bőrgyulladás, hűtéssel enyhíthetőek a tünetek.

Szakemberek tanácsa, hogy strandolásnál érdemes babaolajt csöpögtetnünk gyermekünk fülébe, mivel annak víztaszító hatása segíthet megelőzni a fülben lévő bőrfelület felázását és begyulladását. Ha pedig mégis begyullad, akkor néhány csepp ecettel segíthetünk rajta, ami pedig a savköpeny regenerációját mozdítja elő.

Fotó:
sxc.hu

Herpesz. Megelőzés és kezelés gyógynövényekkel

Sokunk mindennapjait keserítik meg olykor az apró fájó hólyagocskák. Többféle típusa van, a legismertebbek a közönséges herpeszek, ezek leginkább a szájon, az orron, a bőrön- és a nyálkahártya határán jelentkeznek, emellett léteznek genitális, tehát nemi szervi herpeszek is, ám mint a legtöbb betegség, odafigyeléssel ez is megelőzhető.

A hiperpigmentáció és kezelése

Apró barna foltok az arcon? Mit tehetünk, hogyan kezelhetjük, mit jelent a hiperpigmentáció?

A többműszakos munkarend hatásai az egészségre

Sokan gondolják azt, hogy 8-tól 4-ig vagy 9-től 5-ig dolgozni nagyon megterhelő, ám ha így van, akkor mit mondjanak azok, akik váltott műszakokban dolgoznak, és sokszor vannak szolgálatban olyankor, amikor pihenünk vagy alszunk. A többműszakos munkarend komoly hatással van az egészségre.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Mikor nem mosunk helyesen fogat?

Egy szép fogsor nagyon vonzó tulajdonság, ám egészségünk szempontjából sem mindegy, hogy milyen állapotban vannak a fogaink. Ha egészségesek a fogaink, számos problémától megóvhatjuk magunkat. Ehhez viszont elengedhetetlen, hogy lehetőleg törekedjünk a helyes fogtisztításra, fogápolásra.