Egészséges napozás
- Dátum: 2013.06.24., 15:46
Egyre többen kérdőjelezik meg a különböző szintetikus napvédő krémek, naptejek hatékonyságát. Nem is csoda, hiszen valójában fogalmuk sincs, hogy mit kennek magukra, és ezek, az általában kékes árnyalatú anyagok, milyen hatással vannak a szervezetükre, a bőrükre.
A boltokban kapható naptejek, napozó olajok többsége bonyolult nevű kémiai hatóanyagokat tartalmaznak, mint például a Benzophenone-1, Benzophenone-2, Benzophenone-3 (oxybenzon),vagy a 4-Methyl-Benzylidencamphor (4-MBC vagy MBC), a Octyl-Methoxycinnamate (OMC), a Homosalate (Homomenthyl-, salicylat vagy HMS) Octyl-Dimethyl-Para-Amino-Benzoic -Acid (OD-PABA), a 3-Benzylidencamphor. Ezek a vegyi szerek kémiai úton szűrik meg az UV sugarakat, nem úgy, mint a természetes anyagok, amik fizikailag és biológiailag is képesek ellenállni a káros sugaraknak.
Ráadásul a szintetikus szerek a legkárosabb, UV-C sugarak ellen hatástalanok (ezek a sugarak felelnek a legtöbb bőrrák kialakulásáért), ugyanakkor a szervezetben leállítják a D-vitamin termelést. Ez különösen rossz, ugyanis a magyar lakosság közel 80 százaléka szenved D-vitamin hiányban, s ilyenkor, a nyári időszakban töltődne fel a szervezet D-vitamin raktára. (Arról már korábban olvashattak nálunk, milyen sok betegséget okozhat a D-vitamin hiánya.)
A laboratóriumokban előállított naptejek ideig-óráig megvédenek tehát a nap erős sugaraitól, de a bőr vele együtt nem tud lebarnulni. Eltömítik a bőr pórusait, ami nem jut levegőhöz a legnagyobb kánikulában, amikor leginkább szüksége lenne rá.
Ezzel szemben a természetes napvédőknek ugyan kisebb a „faktorszámuk”, de csak a káros sugarakat szűrik meg, ugyanakkor a bőrt barnító sugarakat, amelyek a D-vitamint is képzik, s rengeteg kálciumot is beépítenek a szervezetbe, azt nem. A természetes anyagok segítik a barnulást és azok is bízhatnak bennük, akik könnyen lepirulnak, mert gyakori használatukkal, ez is elkerülhetővé válik.
De tudják-e, miért is fontosak ezek a barnító napsugarak? Mert a szervezet a barnasággal, a barnulással védekezik; egyfajta természetes fényvédelem mindenféle káros sugárzással szemben. A bőrünk a testünk napernyője. Megóv, megvéd mindentől, ha jól bánunk vele.
Az interneten rengeteg recept található meg, miként tudunk mi magunk is otthon előállítani illatos, hatékony napozó krémet. Aki azonban nem szeretne ezzel vacakolni, az rendelni is tud számtalan készítmény közül, sőt, egyszerűen elég a konyhában alaposan körülnézni. Az olívaolaj, a dióolaj, a mandulaolaj, a shea vaj, a kókuszzsír, vagy olaj, az avokádóolaj egyaránt alkalmas arra, hogy napozáskor bekenjük vele a bőrünket és megvédjen minket a káros sugaraktól.
Fotó:
sxc.hu
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.