Barangolások Magyarországon – Az Őrség
- Dátum: 2013.07.03., 12:58
Kiszakadva a hétköznapokból kinek ne jelentene felüdülést országunk e kicsiny szegletében megtalálható, néprajzi és természeti értékeiben egyaránt gazdag tájegység, melynek elnevezése is a történelmi időkből származik.
A tájegység elnevezését a honfoglalás korában a Kárpát – medencét fennhatóságuk alá hajtó őseinktől kapta, amikor is a nyugati határ védelmére - főként a magaslatokra – őrállókat telepítettek. Innét az elnevezés: Őrség.
Településszerkezete nemcsak a történelme folytán, hanem természetföldrajzi adottságai miatt is megőrizte hagyományait az évszázadok során. Hazánk egyik legcsapadékosabb s mindemellett erdőkkel leginkább borított tájegységégének jellemzője, hogy lakossága főként a kiirtott erdők helyén megnyíló dombhátakra települt, elkerülve ezzel a völgyek vizenyős, mocsaras területeit. A térségben járva találkozhatunk olyan településekkel, melyek egyes részei - ahogy a dombhátak - kilométerekre is lehetnek egymástól, mégis egy közigazgatási egységet alkotnak. Vagyis erre haladva azt hihetnénk, hogy már kiértünk egy faluból, holott valójában még teljesen be sem értünk. Ezen településrészeket „szerek” – nek nevezik, melyek az elhelyezkedésükről, az ott élők családneveiről vagy épp egy jellemző madaráról kapták nevüket. (Alsó - ; Felsőszer, Nyugati – szer, Kovács - szer, Baksa - szer, Pityerszer stb.)
Nemcsak a kikapcsolódásra vágyók, de az aktív pihenést kedvelők is rengeteg programból és látnivalóból válogathatnak egy őrségi utazás alkalmával. Őriszentpéter a vidék központja, ahol nyaranta számtalan program és fesztivál teszi színessé időtöltésünket. Mindemellett tanösvénye és árpád – kori temploma is egész évben látogatható. Szentgyörgyvölgyön és Magyarszombatfán az évszázados hagyományokkal rendelkező fazekas mesterséggel ismerkedhetünk meg, s mellette egy étkezés előtt helyi pálinkakóstoló is várhatja az ínyenceket. Szalafőn található az Őrségi Népi Műemlékegyüttes, mely a tájegységre jellemző építészeti sajátosságokat mutatja be, valamint szatócsbolt is várja az idelátogatókat.
A Budafapusztai Arborétum több mint 200 növényfajával mocsári és mamutfenyőivel csalja sétára a turistákat. S ha valaki még nosztalgiára és romantikára vágyik, Kistolmácsról hazánk leghosszabb kisvasútjával utazhat Lentibe, ahol megtekintheti a környék gazdaságára jellemző erdészeti és faipari kiállítást, majd végül a Lenti Termálfürdő 3 fedett és 5 szabadtéri medencéjével, csúszdáival és élményelemeivel teszi teljessé a testi - lelki regenerálódást.
Manapság már rengeteg információt lehet gyűjteni az Őrség látnivalóiról, szálláshelyeiről az internet segítségével. Így aki szeretne kellemes, természet - közeli környezetben kikapcsolódni, vagy egyszerűen csendre és nyugalomra vágyik, s mindezt egy vendégszerető helyen szeretné megtenni, annak érdemes úti céljául választani ezt a lenyűgöző vidéket.
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?