Barangolások Magyarországon – Az Őrség
- Dátum: 2013.07.03., 12:58
Kiszakadva a hétköznapokból kinek ne jelentene felüdülést országunk e kicsiny szegletében megtalálható, néprajzi és természeti értékeiben egyaránt gazdag tájegység, melynek elnevezése is a történelmi időkből származik.
A tájegység elnevezését a honfoglalás korában a Kárpát – medencét fennhatóságuk alá hajtó őseinktől kapta, amikor is a nyugati határ védelmére - főként a magaslatokra – őrállókat telepítettek. Innét az elnevezés: Őrség.
Településszerkezete nemcsak a történelme folytán, hanem természetföldrajzi adottságai miatt is megőrizte hagyományait az évszázadok során. Hazánk egyik legcsapadékosabb s mindemellett erdőkkel leginkább borított tájegységégének jellemzője, hogy lakossága főként a kiirtott erdők helyén megnyíló dombhátakra települt, elkerülve ezzel a völgyek vizenyős, mocsaras területeit. A térségben járva találkozhatunk olyan településekkel, melyek egyes részei - ahogy a dombhátak - kilométerekre is lehetnek egymástól, mégis egy közigazgatási egységet alkotnak. Vagyis erre haladva azt hihetnénk, hogy már kiértünk egy faluból, holott valójában még teljesen be sem értünk. Ezen településrészeket „szerek” – nek nevezik, melyek az elhelyezkedésükről, az ott élők családneveiről vagy épp egy jellemző madaráról kapták nevüket. (Alsó - ; Felsőszer, Nyugati – szer, Kovács - szer, Baksa - szer, Pityerszer stb.)
Nemcsak a kikapcsolódásra vágyók, de az aktív pihenést kedvelők is rengeteg programból és látnivalóból válogathatnak egy őrségi utazás alkalmával. Őriszentpéter a vidék központja, ahol nyaranta számtalan program és fesztivál teszi színessé időtöltésünket. Mindemellett tanösvénye és árpád – kori temploma is egész évben látogatható. Szentgyörgyvölgyön és Magyarszombatfán az évszázados hagyományokkal rendelkező fazekas mesterséggel ismerkedhetünk meg, s mellette egy étkezés előtt helyi pálinkakóstoló is várhatja az ínyenceket. Szalafőn található az Őrségi Népi Műemlékegyüttes, mely a tájegységre jellemző építészeti sajátosságokat mutatja be, valamint szatócsbolt is várja az idelátogatókat.
A Budafapusztai Arborétum több mint 200 növényfajával mocsári és mamutfenyőivel csalja sétára a turistákat. S ha valaki még nosztalgiára és romantikára vágyik, Kistolmácsról hazánk leghosszabb kisvasútjával utazhat Lentibe, ahol megtekintheti a környék gazdaságára jellemző erdészeti és faipari kiállítást, majd végül a Lenti Termálfürdő 3 fedett és 5 szabadtéri medencéjével, csúszdáival és élményelemeivel teszi teljessé a testi - lelki regenerálódást.
Manapság már rengeteg információt lehet gyűjteni az Őrség látnivalóiról, szálláshelyeiről az internet segítségével. Így aki szeretne kellemes, természet - közeli környezetben kikapcsolódni, vagy egyszerűen csendre és nyugalomra vágyik, s mindezt egy vendégszerető helyen szeretné megtenni, annak érdemes úti céljául választani ezt a lenyűgöző vidéket.
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármit?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.