Ezeket feltétlenül tudnod kell, mielőtt Horvátországba utazol
- Dátum: 2013.07.04., 12:20
Mi változott Horvátországban július 1-jétől, szomszédaink EU-hoz való csatlakozása után? Mi mennyibe kerül 2013 nyarán? Mire figyeljünk nyaralásunk alatt? Egyáltalában milyen szállást válasszunk? Ezekre a kérdésekre keres választ alábbi összeállításunk.
Megszűnt a vámhatár!
Vasárnap éjféltől megszűnt a vámellenőrzés a horvát határon, miután július 1-jével Horvátország csatlakozott az Európai Unióhoz. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal tájékoztatója szerint az utazók értékhatárra való tekintet nélkül hozhatnak majd magukkal Horvátországban vásárolt termékeket. Ezekért vámot vagy általános forgalmi adót nem kell fizetniük. Az áruk eredetét ugyanakkor továbbra is ellenőrizheti a hatóság a magyar oldalon, így a vásárlás során célszerű számlát vagy nyugtát beszerezni.
A jövedéki termékek kivételével a mennyiségi korlátozás is megszűnt. Jövedéki termékek esetében a behozható mennyiség például a szőlőbornál 4-ről 90 literre, sörnél 16-ról 110 literre, cigarettánál pedig 40 szálról 800 szálra emelkedett.
Gyógyszerekből a kezelőorvos által előírt mennyiséget lehet Magyarországra hozni.
Az úti okmányok (útlevél, személyi igazolvány) ellenőrzését változatlanul a rendőrhatóság végzi a határon.
Szállás
Legtöbb honfitársunk egyénileg, és nem társasutazás formájában látogat Horvátországba. Ám a legjobb a szállást minden esetben előre lefoglalni. Ha valaki az utószezont választja, szeptemberben és októberben akár 50%-kal olcsóbban is nyaralhat, mint júliusban vagy augusztusban. A tengerpart mentén több mint 200 kemping közül válogathatunk. Lakókocsikat magyaroktól is bérelhetünk.
Ár-érték arány szempontjából az apartmanok, illetve a magánházak a legjobbak. Utóbbiakban általában nem tartózkodnak a tulajdonosok. Egyre felkapottabbak a romantikus világítótornyok. Ezeket viszonylag nehéz megközelíteni, ám a kilátás, a béke és a nyugalom miatt megéri a kalandtúra. Egyes helyeken akár komornyikot is bérelhetünk.
Egészség, biztonság
Az egészségügyi szolgáltatás jó színvonalú. Ám azért fizetnünk kell, ha orvosi vagy kórházi ellátást veszünk igénybe. Így feltétlenül kössünk biztosítást nyaralásunk előtt. Horvátország viszonylag biztonságos. A lopások nem jelentenek az átlagnál nagyobb problémát. Nyugodtan sétálhatunk a városban éjjel is.
Időjárás
Horvátországban hasonló az időjárás, mint nálunk. A tenger májustól folyamatosan melegszik, júliusban és augusztusban a legkellemesebb a víz. A főszezonban átlag 30 ° C-ig kúsznak a hőmérők higanyszálai. Az utószezonban még nagyon kellemes időben lehet részünk.
Pénz, árak
Olyan tarifákra készüljünk, mint a legtöbb európai nyaralóhelyen. A horvátok fizetőeszköze a kuna, ami 100 lipa. A fontosabb helyeken euróval is fizethetünk. 1 euróért (kb. 7.5 kuna) olcsóbb helyeken egy gombóc fagyit kaphatunk. Egy korsó sör a bárokban 14-20 kuna. A helyi éttermekben a vacsora egy négytagú család számára 200-350 kuna. Jobb helyeken ez elérheti a 750 kunát is. Egy palacsintáért 15-20 kunát, egy fánkért 5-10 kunát, és a sült kukorica darabjáért 10-15 kunát kell fizetni. Ha valaki saját maga gondoskodik az étkezésről, akkor szupermarketekben szerezze be az alapanyagot, hisz jelentősen olcsóbban hozzájuthat, mint a helyi kisboltokban.
Forrás:
www.eharmonia.hu
Fotó:
sxc.hu
A Montessori alapelvek

Maria Montessori, olasz orvosnő és pedagógus, a róla elnevezett pedagógiai-pszichológiai nevelési módszerek kidolgozója, mely teljesen forradalmasította a XX. századi gyereknevelést.
Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.
Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.
Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.
Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.