Menü

Gyógyító fekete leves

  • Dátum: 2013.07.04., 10:37

A kávé a világ talán legismertebb olyan élvezeti cikke, amelyről a legújabb kutatások kiderítették, hogy nem káros, hanem sok esetben igenis egészséges.

A kávé jó hatással van a szívre, központi idegrendszerre és a vesékre. A legújabb kutatások számos betegség ellen fedeztek fel jótékony hatást az italban, ilyen például az Alzheimer-, vagy a Parkinson-kór, a 2-es típusú diabétesz, valamint a májgyulladás. Ezek mellett a kávéfogyasztás csökkenti a szív és tüdőbetegségek, valamint a szívroham kockázatát. A benne található csersav kitágítja az érfalat.

Koffein hatóanyaga stimuláló hatású (elhiteti velünk az éberséget), fokozza a szívműködést, a vérnyomást, tágítja az ereket. Jobb agyműködést idéz elő, átmeneti teljesítménynövekedést, viszont ez után gyors teljesítmény csökkenés következik.

A kávécserje nevű örökzöld termése a kávébab, amelynek magjából készül a kávé. Mindenki tudja, hogy számos fajtája és feldolgozási módja létezik. Nagyon régóta fogyasztják és ma a világ legnépszerűbb élvezeti cikke.

Természetesen a fent említett jótékony hatások csak mértékletes fogyasztás esetén érvényesek. A koffein egyrészt függőséget okoz, másrészt túl lehet adagolni. A napi 300 milligramm jelentősnek számít, 600 mg felett pedig már túladagolásról beszélünk.

A nagy koffeinadag kellemetlen és káros tüneteket (emésztési, szív és légzési zavarokat) okozhat, és azt is figyelembe kell venni, hogy mindenkinek más-más mennyiség számít elegendő szinttűnek és túlzónak. Egy csésze kávé átlagosan 70-180 mg koffeint tartalmaz (akadnak olyan sportitalok, amelyek 500 mg-ot).

Fotó:
sxc.hu

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.