Menü

Egészséges életmód – a testi - lelki egyensúly és a higiéné fontossága

  • Dátum: 2013.07.10., 16:12

Az egészség és az egészséges életmód fontos elemével a rendszeres testedzéssel már az előzőekben foglalkoztunk. Ahhoz, hogy életfolyamataink megfelelő minőségben működjenek nemcsak testmozgásra, hanem a testünkben lezajló fizikai folyamatok valamint a szellemi és lelki tevékenységek egyensúlyára is szükség van.

Ha valamilyen testi bajunk, problémánk van – például fáj a fejünk – akkor hangulatunk is rossz lesz, szintúgy, mint a közérzetünk. Ha pedig életünk során akadályokba ütközünk, munkahelyi vagy családi gondjaink vannak, akkor lelki problémáinkat legtöbbször testi tünetek is kísérik. Az ilyen érzelmi állapotok szinte azonnal hatással vannak szervezetünkre, amely számunkra ilyenkor jelzést ad. Fájni kezd a fejünk vagy légzési problémáink lesznek, ha például hirtelen pszichés terhelés, valamilyen veszteség ér minket. Hányingerünk vagy hasmenésünk lesz ha például valamilyen megmérettetésre, például vizsgára vagy akár állásinterjúra készülünk. A stressz a bánat és szorongás szinte mindig hasonló tünetekkel járnak, s testünkben későbbre is kiható káros folyamatok indulhatnak el.

Ezeket a szellemet próbára tevő terheléseket leginkább hozzátartozóink, barátaink segítségével lehet legkönnyebben átvészelni. Sokat jelenthet egy beszélgetés vagy bármilyen közös program mely segít elterelni a figyelmet a problémáról.  Semmiképp sem érdemes magunkban tartani gondjainkat, mert ezeket sokkal nehezebb egyedül feldolgozni, mint együtt. Komolyabb és súlyosabb esetekben pedig nem szégyen igénybe venni pszichológus, azaz a szakember tanácsát sem. A mozgás és sporttevékenység is kedvező hatással lehet az ilyenkor lejátszódó, mind a testi, mind a lelki folyamatokra egyaránt. Kikapcsol, eltereli figyelmünket.

Nemcsak a ezek a  folyamatok befolyásolják egészségünket, hanem testi és környezeti higiénénk is. Ez nem más, mint az egészségünk megőrzéséhez szükséges tisztaság és testápolás. Ugyanilyen fontos szerepe van életmódunk minőségében környezetünknek is. Ide tartozik lakókörnyezetünk mellett, munkahelyi körülményeink is. Természetesen a higiéniai szokások összefüggésben vannak az illető életkorával és életvitelével. Már gyermekkortól törekedni kell a megfelelő rend, tisztaság és testápolás kialakítására valamint a szűkebb – tágabb környezetünk értékeinek megóvására.

Mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy mindennapjainkban is harmóniában éljünk környezetünkkel valamint saját magunkkal, ezáltal egészséges életvitelt folytassunk.

A cikk előző része:
Egészséges életmódunk fontos összetevője - a rendszeres testedzés

Fotó:
sxc.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?