Egészséges életmód – a testi - lelki egyensúly és a higiéné fontossága
- Dátum: 2013.07.10., 16:12
Az egészség és az egészséges életmód fontos elemével a rendszeres testedzéssel már az előzőekben foglalkoztunk. Ahhoz, hogy életfolyamataink megfelelő minőségben működjenek nemcsak testmozgásra, hanem a testünkben lezajló fizikai folyamatok valamint a szellemi és lelki tevékenységek egyensúlyára is szükség van.
Ha valamilyen testi bajunk, problémánk van – például fáj a fejünk – akkor hangulatunk is rossz lesz, szintúgy, mint a közérzetünk. Ha pedig életünk során akadályokba ütközünk, munkahelyi vagy családi gondjaink vannak, akkor lelki problémáinkat legtöbbször testi tünetek is kísérik. Az ilyen érzelmi állapotok szinte azonnal hatással vannak szervezetünkre, amely számunkra ilyenkor jelzést ad. Fájni kezd a fejünk vagy légzési problémáink lesznek, ha például hirtelen pszichés terhelés, valamilyen veszteség ér minket. Hányingerünk vagy hasmenésünk lesz ha például valamilyen megmérettetésre, például vizsgára vagy akár állásinterjúra készülünk. A stressz a bánat és szorongás szinte mindig hasonló tünetekkel járnak, s testünkben későbbre is kiható káros folyamatok indulhatnak el.
Ezeket a szellemet próbára tevő terheléseket leginkább hozzátartozóink, barátaink segítségével lehet legkönnyebben átvészelni. Sokat jelenthet egy beszélgetés vagy bármilyen közös program mely segít elterelni a figyelmet a problémáról. Semmiképp sem érdemes magunkban tartani gondjainkat, mert ezeket sokkal nehezebb egyedül feldolgozni, mint együtt. Komolyabb és súlyosabb esetekben pedig nem szégyen igénybe venni pszichológus, azaz a szakember tanácsát sem. A mozgás és sporttevékenység is kedvező hatással lehet az ilyenkor lejátszódó, mind a testi, mind a lelki folyamatokra egyaránt. Kikapcsol, eltereli figyelmünket.
Nemcsak a ezek a folyamatok befolyásolják egészségünket, hanem testi és környezeti higiénénk is. Ez nem más, mint az egészségünk megőrzéséhez szükséges tisztaság és testápolás. Ugyanilyen fontos szerepe van életmódunk minőségében környezetünknek is. Ide tartozik lakókörnyezetünk mellett, munkahelyi körülményeink is. Természetesen a higiéniai szokások összefüggésben vannak az illető életkorával és életvitelével. Már gyermekkortól törekedni kell a megfelelő rend, tisztaság és testápolás kialakítására valamint a szűkebb – tágabb környezetünk értékeinek megóvására.
Mindezek hozzájárulnak ahhoz, hogy mindennapjainkban is harmóniában éljünk környezetünkkel valamint saját magunkkal, ezáltal egészséges életvitelt folytassunk.
A cikk előző része:
Egészséges életmódunk fontos összetevője - a rendszeres testedzés
Fotó:
sxc.hu
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármit?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.