Menü

Mi az a sportszív?

  • Dátum: 2013.07.12., 19:10

A tünet és panaszmentes, egészséges, sportos életmódot élő embereket is érintheti hazánk vezető haláloka, a hirtelen szívhalál. Ezért nem minden a mozgás és a helyes táplálkozás, a kívánt, jobb félni, mint megijedni helyzetet rendszeres orvosi vizsgálatokkal idézhetjük elő.

Az élsportolók ma már hazánkban is (legalábbis többnyire) komoly sportorvosi vizsgálatokon vesznek részt. A profi orvosi háttér szükségességét senki sem tagadja, és sajnos még ezek mellett is előfordulnak tragédiák.

Gyakran hallott kifejezés a sportszív, amely, mint a neve is mutatja, sportolóknál alakul ki. Az erős fizikai terhelés hatására a szív, ugyanúgy, mint testünk más izmai, növekedéssel reagál. A tömeg-, és teljesítmény növekedéssel párhuzamosan a hajszálerek hálózata is fejlődik, akkor lehet baj, ha utóbbi nem tudja követni az előbbi ütemét. Ez esetben a szív nem jut elég oxigénhez és károsodik, amelynek szívizomelhalás, infarktus, ritmuszavar lehet a következménye.

Az élsportolók mellett a hobbisportolókat is érintheti a probléma. Az egészséges életmód szabályait betartó és hetente legalább háromszor egy órát sportolóknak is érdemes rendszeresen kivizsgáltatni magukat. Elképzelhető, hogy a terhelés öröklött, vagy szerzett szívbetegséget hoz felszínre. Sajnos Magyarországon kevésbé van hagyománya a rendszeres kardiológiai szűrésnek, pedig rengeteg embert érint és nagyon hasznos.

Tehát az amatőr, így a kötelező sportorvosi vizsgálat által nem érintett, sportolók jelentős része igazából tudta nélkül van veszélyben. Pedig a kockázati faktorok jelentős része kiszűrhető, az orvosok rendszeres kontrollt javasolnak, főképp azoknak, akiket a fizikai terhelés mellett stressz is ér.

Fotó:
sxc.hu

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.