Mi az a sportszív?
- Dátum: 2013.07.12., 19:10
A tünet és panaszmentes, egészséges, sportos életmódot élő embereket is érintheti hazánk vezető haláloka, a hirtelen szívhalál. Ezért nem minden a mozgás és a helyes táplálkozás, a kívánt, jobb félni, mint megijedni helyzetet rendszeres orvosi vizsgálatokkal idézhetjük elő.
Az élsportolók ma már hazánkban is (legalábbis többnyire) komoly sportorvosi vizsgálatokon vesznek részt. A profi orvosi háttér szükségességét senki sem tagadja, és sajnos még ezek mellett is előfordulnak tragédiák.
Gyakran hallott kifejezés a sportszív, amely, mint a neve is mutatja, sportolóknál alakul ki. Az erős fizikai terhelés hatására a szív, ugyanúgy, mint testünk más izmai, növekedéssel reagál. A tömeg-, és teljesítmény növekedéssel párhuzamosan a hajszálerek hálózata is fejlődik, akkor lehet baj, ha utóbbi nem tudja követni az előbbi ütemét. Ez esetben a szív nem jut elég oxigénhez és károsodik, amelynek szívizomelhalás, infarktus, ritmuszavar lehet a következménye.
Az élsportolók mellett a hobbisportolókat is érintheti a probléma. Az egészséges életmód szabályait betartó és hetente legalább háromszor egy órát sportolóknak is érdemes rendszeresen kivizsgáltatni magukat. Elképzelhető, hogy a terhelés öröklött, vagy szerzett szívbetegséget hoz felszínre. Sajnos Magyarországon kevésbé van hagyománya a rendszeres kardiológiai szűrésnek, pedig rengeteg embert érint és nagyon hasznos.
Tehát az amatőr, így a kötelező sportorvosi vizsgálat által nem érintett, sportolók jelentős része igazából tudta nélkül van veszélyben. Pedig a kockázati faktorok jelentős része kiszűrhető, az orvosok rendszeres kontrollt javasolnak, főképp azoknak, akiket a fizikai terhelés mellett stressz is ér.
Fotó:
sxc.hu
A hullahopp karika hatékonysága
A hullahopp karikára sokan először gyerekjátékként gondolunk, legalábbis férjem hangosan felnevetett, mikor közöltem, veszek magamnak egyet, pedig, ha utána olvas az ember, rájön, hogy valójában egy nem túl drága, könnyen tárolható, egyszerű edzéstípusról van szó, mely remekül formálja a deréktáji izmokat.
Természetes módszerek torokfájás ellen
Az én gyerekkoromban miért nem volt még torokfájás és köhögés elleni nyalóka? Csak kérdezem. Merthogy a patikában már ilyet is lehet kapni. A gyerekeim nagy örömére.
A gyomorégés okai
Az emésztési zavar kifejezés sokféle tünetre használjuk, és sokféle okot rejthet a háttérben, tehát nem konkrét betegség. A dyspepsia görögül rossz emésztést jelent, tehát olyan tüneteket takar, mint a rossz közérzetet okozó, hasi fájdalmak, diszkomfort érzetek, főként a felső régiókban.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.