Barangolások Magyarországon – Hollókő
- Dátum: 2013.07.14., 09:31
Talán azt is mondhatnánk, hogy hazánk, de mindenképpen az Északi – középhegység, azon belül Palócföld legszebb gyöngyszeme Hollókő, melyet 1987 óta világörökség részeként tartanak nyílván. Aki igazán kikapcsolódásra vágyik, távol a városok zajától, annak érdemes céljául választani ezt a kis ékszerdobozt.
A Budapesttől nagyjából 100 km távolságra elhelyezkedő települést Hatvantól Pásztó irányába haladva, majd onnét Hollókő felé lekanyarodva érhetjük el.
Közép-Európa legépebben megmaradt, palóc építészeti stílust magában hordozó falujának épületeit a Cserhát hegység vonulatai rejtegették a szemek elől évszázadok során. Így őrizhette meg varázsát ez a település, melybe beérkezve először a falu mai része tárul a szemünk elé, míg legnagyobb értéke az ófalu, magasabban helyezkedik el. A több, mint ötven épületet magába foglaló településrész őrzi az 1600 – as évek népi építészeti értékeit.
Egyik jellegzetessége a szinte minden hollókői fényképen megjelenő, a falu központjában álló templom, melyről írásos emléket már 1343-ból találunk, s amely a XVI. századi törökdúlások idején elpusztult. A napjainkban is látható, kőalapra, vályogból tapasztott-meszelt falú, fatornyos római katolikus templomát XIX. században kezdték építeni és 1889-ben fejezték be.
Az itt élő palócok házai általában három részre - első szoba - pitvar – lakókamra - oszthatóak, melyeket utcai és udvari fronton faoszlopos tornác övez. Területhez alkalmazkodva a szalagtelkeken, a házhoz épült a kamra, az udvaron pedig a disznó ólat és a fészereket helyezték el. Nagy állat tartására alkalmas pajták a falu szélén álltak. A falu túlnyomó részét az 1909-es tűzvész elpusztította, de az újjáépült házak megőrizték eredeti formájukat és a település hangulatát.
A falun áthaladva juthatunk a település fölé magasodó történelmi várromhoz, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a Cserhát, egykor mozgalmas szőlőművelést látott lankáira. Árpád házi leszármazottak ősi birtoka volt a környék. A tatárjárás után, sok magyar várhoz hasonlóan IV. Béla király parancsára, a XIII. század közepén kezdték el építeni a község fölé magasodó erődítmény öregtornyát, hogy a portyázó tatárokkal szemben megvédje a környék lakosságát. Károly Róbert idejéből (1310), származik Hollókő várának első írásos említése is "castrum Hollokew" néven.
1552- től a közel 150 éves török uralom alatt felváltva volt török és magyar kézen, majd 1683-ban Sobieski János lengyel király szabadította fel, ám funkciója megszűnt, s a kis végvár megkezdte folyamatos pusztulását. I. Lipót császár rendelete, s a Rákóczi szabadságharc után 1711-ben Hollókőn is bontási munkálatokat kezdtek, de erődítmény felrobbantására nem került sor. Így maradhatott meg Hollókő vára Nógrád megye és hazánk egyik legszebb XIII. századi végváraként. A várudvaron a látogatók megismerkedhetnek az erőd történetével, feltárásával és helyreállításával, mely 1996-ban fejeződött be.
A település ófalú részén számos múzeum és kiállítóhely található, úgymint Palóc Babamúzeum, a természetkedvelőknek Erdészeti Múzeum, és fafaragó kiállítás, a történelem iránt érdeklődőknek pedig Falumúzeum és postatörténeti kiállítás. Emellett megtalálhatjuk a település funkcióit ellátó hivatalokat is, a Polgármesteri hivataltól kezdve, az Óvodán át a Postát is. A turisták részére pedig Tourinform iroda adhat tájékoztatást a szállás és étkezési lehetőségekről, valamint a környék látnivalóiról. Ha valaki épp megéhezik, betérhet reggelizni a csárdába egy rántottára. De ha kedve támad néhány napot eltölteni ebben az idilli környezetben, választhat magának szállást régi palóc házak közt, s mindjárt úgy érezheti magát a turista, mintha néhány évszázadot visszarepült volna az időben.
Ezt a szépséget az épített és táji környezet eme páratlan harmóniáját 1987-ben az UNESCO Világörökségi címmel jutalmazta.
Mit jelent a rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban?

A rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban egy speciális, a normál felvételi eljárást követő lehetőség arra, hogy a tanulók bejuthassanak egy középiskolába, ha valamiért az általános felvételi időszak alatt nem nyertek felvételt, vagy még maradtak betöltetlen helyek egyes iskolákban.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Ideális esti lefekvés

Az ideális esti lefekvés sokak számára kulcsa a jobb alvásnak, jobb közérzetnek és hosszú távon az egészséges életmódnak. Íme egy összefoglaló, amely bemutatja, mikor és hogyan érdemes lefeküdni aludni.
Gyakori lakberendezési hibák

A lakásunk berendezése nemcsak az ízlésünket tükrözi, hanem hatással van a közérzetünkre, munkánkra és otthonosságérzetünkre is. Sajnos még a legjobb szándék mellett is könnyű hibákat elkövetni. Nézzük a leggyakoribb lakberendezési bakikat és néhány tippet, hogyan kerülhetjük el őket.
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.