Menü

Egészséges életmód – a megfelelő táplálkozás

  • Dátum: 2013.07.17., 11:44

Megfelelő életmódunk kialakításában nemcsak a rendszeres testedzésnek, pszichés egyensúlyunknak, valamint testi és környezeti higiénénknek, hanem a megfelelő minőségű táplálkozásnak is rendkívül fontos szerepe van.

A táplálékbevitel mennyisége és minősége nagyon fontos az ember életében, hiszen az elfogyasztott tápanyag alakul át szervezetünk számára szükséges energiává. A felvett táplálék biztosítja testünk építőköveit, életfolyamataink működéséhez szükséges ásványi anyagokat, és vitaminokat.
Szerveztünk számára a legalapvetőbb tápanyagokat a fehérjék, a szénhidrátok, a zsírok, vitaminok és ásványi anyagok, valamint a víz jelenti.

A fehérjék sejtjeink legfontosabb építőkövei, s emellett energiát is szolgáltatnak azok működéséhez. Leginkább húsokkal, tejtermékekkel, babbal és borsóval valamint gabonafélékkel pótolhatjuk a számunkra szükséges fehérjét. Ha lehetőség van rá 2/3 – ad 1/3 – ad arányban fogyasszunk növényi és állati fehérjét.

A szénhidrátok szervezetünk legfőbb energiaforrásai, melyek legnagyobb mértékben gabonafélékben (pékáruban), cukrokat tartalmazó élelmiszerekben illetve a burgonyában találhatóak meg.

A zsírok olyan nagy energiatartalmú fűtőanyagok, amelyek szervezetünk számára tartalékot biztosítanak, s életfontosságú szerveink működéséhez pedig elengedhetetlenek (pl. idegrendszer vagy vese stb.). Mindemellett kizárólagos szerepe van a zsírban oldódó, úgynevezett DEKA – vitaminok ( A, D, E, és K vitamin stb.) szervezetbe való bejutásában.

A vitaminok nélkülözhetetlenek szervezetünk, szerveink és azok életfolyamatainak működéséhez. Közülük a legismertebbek és legfontosabbak:
Az A – vitamin, mely a hámműködésért, szép bőrért és látásért felelős, leginkább a répában, tökben, tojásban és májban található meg.
A B1 és B6 - vitamin az idegrendszer zavartalan működéséért felel, s a pékáruban és máj tartalmazza leginkább. A B12 – vitamin pedig a vörösvérsejt képződést segíti.A paprikában és savanyú káposztában található C – vitamin a szervezet ellenálló képességéhez, sejtek energiatermeléséhez, és az erek épségéhez járul hozzá. A D – vitamin a nap hatására a kalcium beépülését segíti a csontokba, így azokat erősíti. Főképp a tengeri halak májában fordul elő. Az E vitamin, mely húsfélékben, tejben és a májban fordul elő, az ivarsejtek képződéséhez elengedhetetlen. A K – vitamin ( karfiol, káposzta)a véralvadáshoz szükséges.

Az ásványi anyagok, mint a kalcium, magnézium, és a vas, az életfontosságú folyamatokhoz kellenek, úgymint vérképzés, izomműködés ingerületvezetés stb. Hiányuk rendellenességek kialakulásához is vezethet. ( a vitaminokkal és ásványi anyagokkal külön rovatban részletesebben is foglalkozunk)
Láthatjuk tehát, hogy a megfelelő tápanyagbevitel és tápanyag - összetétel nagymértékben befolyásolja szervezetünk működését, életfolyamatainkat, s ezáltal életmódunkat is. Érdemes tehát odafigyelni, hogy mit, és mennyit fogyasztunk, s így hozzájárulhatunk testünk egészséges működéséhez.

Fotó:
sxc.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?