Menü

Egészséges életmód – a megfelelő táplálkozás

  • Dátum: 2013.07.17., 11:44

Megfelelő életmódunk kialakításában nemcsak a rendszeres testedzésnek, pszichés egyensúlyunknak, valamint testi és környezeti higiénénknek, hanem a megfelelő minőségű táplálkozásnak is rendkívül fontos szerepe van.

A táplálékbevitel mennyisége és minősége nagyon fontos az ember életében, hiszen az elfogyasztott tápanyag alakul át szervezetünk számára szükséges energiává. A felvett táplálék biztosítja testünk építőköveit, életfolyamataink működéséhez szükséges ásványi anyagokat, és vitaminokat.
Szerveztünk számára a legalapvetőbb tápanyagokat a fehérjék, a szénhidrátok, a zsírok, vitaminok és ásványi anyagok, valamint a víz jelenti.

A fehérjék sejtjeink legfontosabb építőkövei, s emellett energiát is szolgáltatnak azok működéséhez. Leginkább húsokkal, tejtermékekkel, babbal és borsóval valamint gabonafélékkel pótolhatjuk a számunkra szükséges fehérjét. Ha lehetőség van rá 2/3 – ad 1/3 – ad arányban fogyasszunk növényi és állati fehérjét.

A szénhidrátok szervezetünk legfőbb energiaforrásai, melyek legnagyobb mértékben gabonafélékben (pékáruban), cukrokat tartalmazó élelmiszerekben illetve a burgonyában találhatóak meg.

A zsírok olyan nagy energiatartalmú fűtőanyagok, amelyek szervezetünk számára tartalékot biztosítanak, s életfontosságú szerveink működéséhez pedig elengedhetetlenek (pl. idegrendszer vagy vese stb.). Mindemellett kizárólagos szerepe van a zsírban oldódó, úgynevezett DEKA – vitaminok ( A, D, E, és K vitamin stb.) szervezetbe való bejutásában.

A vitaminok nélkülözhetetlenek szervezetünk, szerveink és azok életfolyamatainak működéséhez. Közülük a legismertebbek és legfontosabbak:
Az A – vitamin, mely a hámműködésért, szép bőrért és látásért felelős, leginkább a répában, tökben, tojásban és májban található meg.
A B1 és B6 - vitamin az idegrendszer zavartalan működéséért felel, s a pékáruban és máj tartalmazza leginkább. A B12 – vitamin pedig a vörösvérsejt képződést segíti.A paprikában és savanyú káposztában található C – vitamin a szervezet ellenálló képességéhez, sejtek energiatermeléséhez, és az erek épségéhez járul hozzá. A D – vitamin a nap hatására a kalcium beépülését segíti a csontokba, így azokat erősíti. Főképp a tengeri halak májában fordul elő. Az E vitamin, mely húsfélékben, tejben és a májban fordul elő, az ivarsejtek képződéséhez elengedhetetlen. A K – vitamin ( karfiol, káposzta)a véralvadáshoz szükséges.

Az ásványi anyagok, mint a kalcium, magnézium, és a vas, az életfontosságú folyamatokhoz kellenek, úgymint vérképzés, izomműködés ingerületvezetés stb. Hiányuk rendellenességek kialakulásához is vezethet. ( a vitaminokkal és ásványi anyagokkal külön rovatban részletesebben is foglalkozunk)
Láthatjuk tehát, hogy a megfelelő tápanyagbevitel és tápanyag - összetétel nagymértékben befolyásolja szervezetünk működését, életfolyamatainkat, s ezáltal életmódunkat is. Érdemes tehát odafigyelni, hogy mit, és mennyit fogyasztunk, s így hozzájárulhatunk testünk egészséges működéséhez.

Fotó:
sxc.hu

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármit?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.