Tartósítószer nélkül
- Dátum: 2013.07.17., 11:15
A nyár ízeit a befőzéssel próbáljuk átmenteni a hideg hónapokra és a kora tavaszra. Itt van ennek a szezonja, azonban igyekezzünk egészségünk érdekében minél kevesebb cukrot használni, és kerüljük a tartósítószereket.
Dédanyáink idejében bizony még nem lehetett a boltban szalicilt, vagy nátrium-benzoátot kapni, mégis isteni finom lekvárokat, dzsemeket, szörpöket, befőtteket készítettek. Nincs különösebb titok, csupán a megfelelő higiénia.
Nagyon fontos, hogy mindig teljesen tiszta és egészséges gyümölcsöt használjunk fel a lekvár- és egyebek készítésekor. Az üvegeket pedig forró vízben fertőtleníteni kell. Ennek több módja is akad - a kifőzés az egyik. Ilyenkor az üvegeket helyezzük egy lábasba és öntsünk rájuk annyi vizet, hogy teljesen ellepje őket. A víz forrásától számítva legalább egy-két percig főzzük az üvegeket. Ezután próbáljuk meg úgy kihalászni őket, hogy kézzel ne érjünk hozzájuk. Csepegtessük le őket, s máris jöhet bele a lekvár. Akinek ez túl macerás, az jó alaposan mossa el az üvegeket, majd alkoholos oldattal öblítse ki azokat. Ezután már csak egy forró vizes öblögetés következik.
Létezik egy harmadik módszer is. Az alaposan elmosott üvegeket helyezzük egy tepsire, majd toljuk a sütőbe 150-175 fokra beállítva. Amikor az üvegek megszáradtak, akkor kivehetjük őket, hiszen sterilek.
Sokan úgy vélik, hogy megfelelő mennyiségű cukor szükséges ahhoz, hogy a különböző befőzni valókat tartósítsák. Ez nem igaz. Megfelelő hőhatás kell, hogy a különböző baktériumokat, élesztő- és penészgombákat elpusztítsa, illetve olyan lezárás, ami megakadályozza ezek bejutását.
Ha már az üvegek sterilek és tiszták, megfőzhetjük a lekvárt, amibe teljesen felesleges tartósítószert tenni és cukrot is csak annyit használjunk, ami az egyéni ízvilágunknak megfelel. Sajnos még mindig nagyon drága a nyírfacukor, vagy a xylit, amiknek a glikémiás indexe nagyon alacsony, vagy nulla. Ezekkel lehetne helyettesíteni a fehér méregként is jegyzett fehércukrot.
Legyünk nagyon óvatosak, hiszen egyes penészgomba fajok mérget termelhetnek, amelyek benne maradhatnak a lében, vagy a gyümölcshúsban is annak ellenére, hogy eltávolítjuk a penészréteget.
A másik titka a tartósításnak a csírátlanítás, vagyis a száraz dunszt. Ez azt jelenti, hogy miután forrón betöltöttük az üvegeket, lezártuk őket, párnákkal, takarókkal megrakott kis fészekbe helyezzük őket fejjel lefelé fordítva. Vastagon betakarjuk őket, majd egy hét múlva, amikor az üvegek már szobahőmérsékletűek elhelyezzük őket a szekrényben, vagy a kamrában.
Fotó:
sxc.hu
A zeller egy szuperétel
A zeller ismert gyógy- és fűszernövény, amely az ernyősvirágzatúak (umbelliferae) családjába tarozik. Dél-Európából terjedt el, ma többféle változata ismert.
Milyen ételhez milyen bor illik?
Az olasz konyha alaptétele az egyszerűség. Friss alapanyagok, friss fűszerek, semmi túlbonyolítás: mindössze pàr hozzávaló, a lehető legegyszerűbben összerakva, azonnal tálalva. Egy tányér tészta mindennapi fogás, melyet villámgyorsan elkészíthetünk, ám ezt is ki lehet emelni a hétköznapok szürkeségéből, ha szépen megterítünk és az étel mellé töltünk egy pohár bort.
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül
Nincs advent és karácsonyvárás sült gesztenye nélkül, de nemcsak a karácsony jellegzetes csemegéje, hanem az ősz és a tél elengedhetetlen étele. A papírba csomagolt forró, sült gesztenye illata szinte aromaterápiaként hat az emberre az adventi vásárok forgatagában, természetesen egy bögre illatos forralt borral együtt.
Mi az az unami?
Az elnevezést az "ötödik" íz koncepciójának egyik megalkotója és propagátora, Ikeda Kikunae javasolta a huszadik század elején. Az umami tulajdonképpen egy aminosav, az L-glutamát íze, más ízmolekulákkal társulva fokozza azok intenzitását és az ízlelőbimbóra gyakorolt hatását.
Súlyproblémák és jojó-effektus
Aki fogyókúrázott már valaha, hallott már a jojó-effektusról, de mi állhat a hátterében, mi történik ilyenkor a testünkkel és mi a megoldás arra, hogy elkerüljük?