Menü

Génmódosítás – rengeteg előny, még több hátrány

  • Dátum: 2013.07.20., 21:39

Sok helyről, gyakran hallani a genetikailag módosított élelmiszerekkel kapcsolatos negatívumokat. Óvnak tőlük minket, míg a másik oldal azt állítja, hogy használatuk rengeteg élelmezési problémát megoldhat a Földön. Akkor mégis mi az igazság?

Az igazság az, hogy a félelem és az óvás egyáltalán nem alaptalan. A genetikailag módosított élelmiszerek (azon termékek minősülnek annak, amelyek genetikailag módosított szervezetet tartalmaznak) számos potenciális veszélyt rejtenek magukban.

A genetikailag módosított növényeket először azért hozták létre, hogy kiköszübüljék a rovarok, a gyomírtók, valamint szélsőséges időjárási viszonyok okozta negatív hatásokat. Napjainkban ezeken túl már egy csomó más dologra is képesek a kutatók, például a fejlődés, növekedés, az anyagcsere befolyásolására. Utóbbiak hihetetlen lehetőségeket rejtenek magukban, forradalmasíthatják az emberiség táplálkozását, ráadásul földrajzilag is teljesen átírhatják a növénytermesztést.

Akkor mitől kell tartani? A legfontosabb dolog, hogy jelenleg senki nem tudja megmondani, hogy a természet törvényeibe való beleavatkozás később milyen következményekkel járhat. A génmódosítás rossz hatással van a biológiai sokféleségre, nem beszélve egyéb ökológia és genetikai kérdésekről. A génmódosított szervezetek bekerülve a természetes környezetbe fajok tulajdonságait változtathatják meg. Sok szakember szerint e növények elterjedése nem oldaná meg a Föld éhezési problémáit, hiszen most sem a megtermelt mezőgazdasági termékek mennyiségével van baj, hanem az elosztásával. Ráadásul már rég nem csak a növényekről van szó, hanem állatokról is.

Arra sincsenek meggyőző adatok, hogy ezek a termékek hosszabb távon nem károsak az emberi szervezetre.

Fotó:
sxc.hu

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?

Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.

Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.

Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.