Még most sincs késő ültetni
- Dátum: 2013.07.20., 21:03
Aki késő ősszel is szeretné élvezni a finom, friss zöldségek ízét, annak ez a hónap még éppen ideális ahhoz, hogy elültesse a magokat.
A kis házi kertekben a július hónap a betakarításé, hiszen ilyenkor érik a tök, a cukkini, a patiszon, megfelelő az idő a zöldbabnak, az uborkának, a zellernek. Érik már a paradicsom és a paprika is. Azonban ez a paradicsomi állapot nem tart sokáig, ezért gondoljunk a késő őszi hónapokra is.
Ha most vetünk el salátát, spenótot, sóskát, brokkolit, vagy kelbimbót, esetleg fehérrépát, céklát, akkor késő ősszel még mindig szüretelhetünk a finom, friss, ínycsiklandó zöldségekből.
Annak sem kell elkeserednie, akinek nincs kiskertje, hiszen ezek a növények még az erkélyen, teraszon is megtermelhetők. Ehhez nem kell mást tennünk, mint fogjunk egy erős, nagyobb méretű műanyag reklámzacskót, szemeteszsákot és töltsük meg földdel. Szúrjunk bele függőlegesen legalább egy ujjnyi vastagságú műanyagcsövet, amelynek az alját kis dugóval elzártuk, s az oldalán 10-15 centiméter távolságban kis lyukakat vágtunk. A zsák száját úgy kössük össze, hogy a cső nyílása hozzáférhető legyen a rendszeres locsoláshoz. A műanyagzsák oldalfalát több helyen kiszúrjuk, s ide nyomjuk be a virág- és zöldségmagokat. Így megtermelhető például a család fejessaláta szükséglete, vagy az előbb említett sóska, spenót és társai. A zsák összekötve és felakasztva az erkélyen viráglabdává alakítható ki.
Nyomkodhatunk bele őszi virágmagokat, vagy petrezselyem magot, esetleg egyéb fűszernövények magjait _ kaporét, metélőhagymáét, bazsalikomét is.
Balkonládában is termelhetünk ezt-azt. Júliusi vetésre alkalmas lehet még egy-egy nagyobb paradicsom-, vagy paprika palánta, de ahhoz, hogy fejlődjenek, nagyobb edény, sok víz és sok napfény szükséges. Újhagymának való magot is elszórhatunk, gyorsan nő és finom csemegéhez juthatunk az ősz folyamán.
Fotó:
sxc.hu
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?