Menü

Naptej, ruha, vizsgálatok

  • Dátum: 2013.07.20., 21:11

A bőrrák egyáltalán nem tréfadolog, amit az bizonyít a legjobban, hogy a statisztikák szerint évről-évre nő az ebben a betegségben szenvedők száma.

A növekedésnek részben az az oka, hogy a legtöbben nem fordítanak megfelelő figyelmet a védekezésre, vagy egyszerűen nem tudják, hogyan kell védekezni a melanóma kialakulása ellen. A védekezést persze rengeteg tévhit és félreértés nehezíti.

Korábban már írtunk róla, hogyan kell megfelelően használni a különböző napégés elleni szereket. A naptejet strandoláskor nem elég egyszer felvinni és a mennyiséggel sem szabad spórolni. Nem beszélve arról, hogy nem mindegyik termék megfelelő.

Az, hogy valaki barna bőrű, vagy nem hajlamos a leégésre, önmagában nem véd a bőrráktól. Még megfelelő napvédőszer-használat mellett is érdemes óvatosnak lenni: túl sokat nem szabad napon tartózkodni, a ruházatra is érdemes odafigyelni. A szolárium sem jelent kivételt a veszélyforrások között, a szoláriumok általában UV-A sugárzást bocsátanak ki, amelyek bizonyítottan emelik a rák kialakulásának kockázatát.

Az anyajegyekre érdemes odafigyelni, azok változása/növekedése jelezheti a bajt – ezt mindenki tudja. Azt viszont már kevesebben, hogy nemcsak bőrünk ezen területi vannak kitéve veszélynek, ráadásul bizonyos fajták kialakulásához nem is kell napfény.

A sokat napozóknak és/vagy sok anyajeggyel rendelkezőknek ezek miatt mindenképpen érdemes rendszeres szűrővizsgálatokat végeztetnie.

Fotó:
sxc.hu

A torokfájás okai

A torokfájásnak számos, rendkívül szerteágazó oka lehet, és nem árt tudni, hogy a torokfájás nem önálló betegség, hanem egy tünet. A panaszt okozó betegségtől függően változhat a fájdalom jellege szerint: gombócérzés, viszketés jelentkezhet és lehet fájdalmas a nyelés is. Az intenzitását tekintve is változatos lehet, az egyszerű kellemetlenségtől a súlyos, alig elviselhetőig változhat.

Az ínhüvelygyulladásról

Az ínhüvelygyulladás (tenosynovitis) világszerte emberek millióit érintő fájdalmas és hátráltató mozgásszervi betegség, ami a test különböző részein jelentkezhet. Leggyakrabban a csuklók, az ujjak inai, valamint az Achilles-ín érintett.

A balkezességről

A balkezesség kialakulásának pontos okát még nem sikerült teljesen feltárni. Sokan az agyféltekék dominanciájával magyarázzák: a jobbkezeseknél a racionális gondolkodásért felelős bal agyfélteke, míg a balkezeseknél a „művészi” jobb agyfélteke domináns. Van, aki szerint ennek köszönhető, hogy a balkezesek között nagyobb a művészi tehetséggel megáldottak aránya.

Az UV-sugárzás veszélyei

Az UV-sugárzás veszélyeire figyelmeztettek meteorológiai, bőrgyógyász, egészségvédelmi és klímapolitikai szakértők. Sokszor hallottuk már, hogy délelőtt 11 óra és délután 3 óra között mindenki kerülje a napon tartózkodást, mert ilyenkor nagyobb a leégés veszélye.

A nevetés jótékony hatásai

Kitörő kacaj, elfojtott nevetés, röhögőgörcs, csendes rötyögés, vihorászás, szolid mosolygás. Hívhatjuk bárhogy, nevetni mindannyian szeretünk, hiszen ezzel a reakcióval az örömünket, a vidámságunkat fejezzük ki, azt, hogy valamin jól szórakozunk, bizonyos esetekben pont, hogy más embereken. Ez nem csupán egy öncélú jelenség, hanem egyfajta közös nyelvi eszköz is, amelyről az alábbi cikkben tudhatunk meg többet.