Menü

Energianövelés a nyári hónapokban

  • Dátum: 2013.07.25., 17:40

A közhiedelemmel ellentétben az év legmelegebb időszaka sem mentes a fáradékonyságtól, amelyből tehát nemcsak téli és tavaszi van, hanem nyári is. Tippek a leküzdéséhez.

A nyári fáradékonyság rendszerint gyengeséggel, fejfájással, étvágytalansággal, koncentrálóképesség-csökkenéssel jár.  Ezen tüneteket egyetlen dolog is kiválthatja, de rendszerint több ok kombinációja a ludas.

Induljuk el a legalapvetőbb dologtól, az alvástól. A nyári hónapokban hajlamosak vagyunk a szokásosnál kevesebbet az ágyban tölteni, ennek egyrészt az az oka, hogy hosszabbak a nappalok, másfelől a gyakran beköszöntő nagy hőség sem segít az alvással töltött órák meghosszabbításában. Előbbire csak az az ellenszer, ha jobban odafigyelünk, mikor fekszünk le, utóbbit azonban néhány apró praktikával képesek lehetünk pozitívan befolyásolni. Ilyen például a hálószóba nappali elsötétítése/éjszakai szellőztetése, vagy a lefekvés előtti hidegborogatás.

Természetesen nem szabad megfeledkezni a helyes táplálkozásról, nyáron az ember hajlamos kevesebbet enni, ugyanakkor ezzel együtt oda kell figyelnie a megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitelre. A szabadság, vagy épp a fokozódó munkatempó felborítja a táplálkozás megszokott rendszerességét, amelyet ha nem is tudunk visszaállítani, muszáj kompenzálni. A folyadékbevitelre megfogalmazott szabályok a nyáron hónapokban még inkább érvényesek: naponta két-három liter tiszta víz fogyasztása ajánlott. A cukros ételeket, italokat érdemes kerülni, ezekből ugyan lehet energiát nyerni, de hatásuk csak rövid ideig tart. A zöldségek, gyümölcsök, az olajos magvak és a hal viszont jó energiaforrások lehetnek, de a húst sem kell teljesen kiiktatni étrendünkből.

Rendszeres sportra, mozgásra ilyenkor kevesebb időnk, energiánk jut, amiben persze az is közrejátszik, hogy egy átlagos nyári nap jelentős része nem alkalmas a szabadtéri edzésre. Némi átszervezéssel azonban kora délelőtt, vagy este megfelelő időpontokat találhatunk energiánk, erőnk növelésére.

Nem utolsósorban bizony néha magunkba kell forduljunk ahhoz, hogy fáradékonyságunkat megszüntessük. A stressz, a szervezet készenléti állapota, ugyanis képes alaposan lefárasztani minket. Ha megtaláljuk és kiiktatjuk (akár néhány egyszerű meditációs gyakorlat segítségével) a lelki gondokat okozó tényezőket, máris sokat léptünk előre.

Fotó:
sxc.hu

Használjunk naptejet már tavasztól!

A naptej használata kiemelkedően fontos a bőr egészségének megőrzése érdekében, különösen a napfényes időszakokban. Miért olyan lényeges a naptej használata?

Mikroséta – miért fontos akár napi 10 perc gyaloglás?

A mozgás fontosságát sokszor halljuk, de gyakran esünk abba a hibába, hogy csak a hosszú, izzasztó edzéseket tekintjük „igazi” fizikai aktivitásnak. Holott már napi tíz perc séta is számít méghozzá nem is keveset, különösen, ha a mentális értékéről beszélünk. Egy rövid slattyogás felfrissít, plusz energiát ad és kizökkent a mindennapi monoton munkából.

Elektroszmog, figyelsz rá?

Életminőségünket sokféle tényező befolyásolja, olyanok is, amikre nem is gondolunk, pedig ott vannak közvetlen környezetünkben. Ilyenek az elektromos berendezések is.

Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.