Egészséges életmód – a káros hatások elkerülése: a drogok
- Dátum: 2013.07.28., 21:19
Ha egészséges életvitelt szeretnénk folytatatni, akkor a rendszeres testedzés és megfelelő táplálkozás, valamint a testi - lelki egyensúly és higiéné mellett, fontos, hogy elkerüljük az életvitelünket kívülről veszélyeztető káros hatásokat is. Korunk egyik ilyen jellemző problémája, az egyre inkább veszélyesebb mértéket öltő a drogfogyasztás.
Többnyire tájékozatlanok az emberek a kábítószerekkel kapcsolatban, hiszen rengeteg információt csak a televízióból, egyes újságcikkekből vagy hallomásból szereznek ezzel kapcsolatban. Az oktatásban is egyre nagyobb figyelmet kap a drogokkal kapcsolatos veszélyek megismertetése, de rendkívül fontos, hogy felnőttként is tisztában legyünk a drogfogyasztás problémájával, hiszen környezetünkben is előfordulhat.
Drogoknak szűkebb értelemben az olyan tudati és lelki állapotot megváltoztató különféle hatásmechanizmusú szereket soroljuk, amelyek lehetnek altatók, nyugtatók, belélegezhető anyagok, hallucinogének, illetve különböző izgató - és kábítószerek.
Veszélyük abban rejlik, hogy fogyasztásuk először kis mennyiségben is csökkenti a problémákat, csillapítja a testi fájdalmat, mely hamis benyomásokat okoz az egyén számára, kedvezően módosítja állapotát, ezért legközelebb ismét ebben keresi a megoldást. A használat hatására azonban a szervezet ingerküszöbe megemelkedik, s az egyénnek ugyanazon hatás elérése érdekében egyre nagyobb mennyiségre van szüksége. Ennek hiányában súlyos fizikai és fiziológiai, valamint pszichésen is jelentkező elvonási tüneteket okoz.
Természetesen ezek a tünetek függnek a drogfogyasztó személyiségétől, aktuális lelkiállapotától, az elfogyasztott szertől, annak mennyiségétől. Azonban az tény, hogy minden drog veszélyes lehet. Erős depresszió és akár tudathasadásos állapot is kialakulhat, először főként idegrendszeri, majd egyéb komoly szervi károsodások is bekövetkezhetnek, így épül le folyamatosan a szervezet. A lelki tünetek között általános lesz a levertség illetve zavartság, testi vonatkozásban pedig csökkent keringési ( szív ) - és légzési ( tüdő ) – funkciók jelentkeznek. Ebben az állapotban már a függő személyek nem azért használnak bármilyen szert, hogy jól érezzék magukat, hanem ne szenvedjenek a súlyos hiánytünetek miatt.
Statisztikák is kimutatják, hogy az ilyen függőségben szenvedő emberek között rendkívül magas a bűncselekmények aránya, s jellemzően magas számban előfordul az öngyilkosság is. Ezen kívül a halálesetek nagy része pedig túladagolás, vagy a szer hatása alatt bekövetkezett baleset okán következik be.
Fontos, hogy odafigyeljünk ezekre az intő jelekre, illetve, ha valakinél a függőség legapróbb jeleit vesszük észre, azonnal próbáljuk szakember segítségét kérni, illetve bármilyen élethelyzetbe kerülünk, mindezeket mérlegelve és egészségünk érdekében kerüljük el ezeknek a szereknek a használatát.
Fotó:
sxc.hu
Autózás télen
Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.
Napközbeni szundikálás a munkahelyen
Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.
Karácsony hitelből
Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.
Becézgetések egy munkahelyen
Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.
Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?
Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?