Tartás és szilárdság – A bambusz
- Dátum: 2013.08.02., 16:19
Ha részletesen fel kellene sorolni azt, hogy mi mindenre hasznosították, vagy hasznosítják e növényt, többtíz oldalnyi cikk születhetne. Erre nem törekszünk, arra viszont igen, hogy hasznának és jelentésének gyökerét megfogjuk és összefoglaljuk.
Ma igencsak meglepődnénk, ha valaminek az elolvasásához egy bambuszkönyvet kellene forgatnunk, pedig több mint ezerötszáz évig a papír elterjedése előtt Ázsiában bambuszból készült írólapokat használtak. Ami nem volt butaság, hiszen az erre felvitt szövegek sokkal tovább, akár évezredekig olvashatóak maradtak.
A bambusz egy fűfajta, amely a perjefélék családjába tartozik és csaknem másfélezer faja ismert. Őshazája Kína, de előfordul a Távol-Kelet más területein is, ahogyan Afrikában és Ausztráliában. Kiválóan regenerálódik és legnagyobb fajai akár negyven méteresre is megnőnek.
A növény a táplálkozástól az építőiparon és a zeneiparig a gyógyászatig rengeteg területen jelent hasznos alapanyagot. A hajtását fogyasztjuk sütve, főzve, párolva, a magja gabonaként szolgálhat, levele pedig takarmányozásra. Üreges szára többek között volt már fegyver, építészeti alapanyag, valamint hangszerek kelléke. Felhasználják a textiliparban és dísznövényként is szolgál.
Ami az elvontabb dolgokat illeti, a bambuszt nem véletlenül övezi szinte vallásos tisztelet. Több ázsiai országban is fontos szimbólum, hiszen a legnagyobb kontinensen az egyik legfontosabb szerepet betöltő növény, nem beszélve a művészetek csodálatáról. A festők, képzőművészek már az ókorban felfedezték maguknak. Filozófiai értelemben a bambusz erőt, tartást, szilárdságot jelképez. Egyes népeknél a teremtés megtestesítője, másutt természetfölötti dolgokat társítanak a növénnyel. Imádják és csodálják egyszerre.
Fotó:
pixabay.com
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármit?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.