Menü

A sav-bázis egyensúly

  • Dátum: 2013.08.24., 09:37

Meglepő, de igen kevesen vannak tudatában annak, hogy étkezési szokásaink messzemenően meghatározzák testünk egészségét, sőt viselkedésünket, emberi kapcsolatainkat, gondolkozásunkat és tudatunk tisztaságát is. Ezért létfontosságú, hogy minél optimálisabban táplálkozzunk, lehetőleg megtartva a sav-bázis egyensúlyt a szervezetünkben.

A sok sav, savas élelmiszer alaposan megterheli a szervezetünket, károsan befolyásolja immunrendszerünket, feleslegesen növeli testsúlyunkat. Ezért igyekezzünk fenntartani a sav-bázis egyensúlyt. Vagyis próbáljunk minél több természetes élelmiszert fogyasztani, sok zöldséget, gyümölcsöt. Komoly táplálkozási hiba még, ha túl gyakran, túl sokat és túl gyorsan eszünk. Ha túl keveset iszunk, és néha nem árt böjtölni egy kicsit.

A cukor, a finomított élelmiszerek, a fehérliszt és társai a legnagyobb ellenségei a szervezetünknek. Ezeket is minimálisra kell redukálni az egészségünk érdekében, hogy elkerüljük a túlsavasodást.

Mit tehetünk, ehetünk hát, hogy megőrizzük, vagy visszanyerjük testünk, lelkünk egészségét?

Kurt Tepperwein, a téma szakértője szerint rendszeresen ellenőrizzük pH értékünket. Táplálkozásunk bázisokban gazdag legyen, vagyis fogyasszunk sok nyers almát, körtét, banánt, céklát, grapefruitot, metélőhagymát, narancsot, paprikát, retket, ribizlit, epret, sárgabarackot, sárgarépát, spenótot, tököt, zöldteát. Bázisokban gazdag még a borsó, a brokkoli, a burgonya, a baba, a káposzta, a fokhagyma, a gomba, a kivi, a kelkáposzta, vagy a vöröshagyma is. Természetesen a lista ezzel még nem teljes, viszont a savtöbbletet okozó élelmiszerek felsorolása legalább ugyanilyen hosszú. Kerülni kell többek között a mindenféle rántott, olajban sült dolgot, a chipset, a sós rágcsálnivalókat, a konzerveket, a leveskockát, a különböző fűszeres felvágottakat, a fehér kenyeret, vagy az alkohol fogyasztását is.

A sáv-bázis egyensúly megőrzése érdekében délig lehetőleg csak gyümölcsöt fogyasszunk, igyunk eleget, de lehetőleg csak szénsavmentes vizet, természetes gyümölcslevet, ne cukrozott, szénsavas italokat. Ne fogyasszunk túl sok cukrot és sót, kerüljük az élvezeti mérgeket, főleg a nikotint és az alkoholt. Együnk nyugodtan és rágjuk meg alaposan az ételt, de késő este már ne együnk semmit. Mozogjunk eleget mindennap. Alkalmanként pedig böjtöljünk. A legfontosabb pedig, hogy figyeljünk testünk szükségleteire.

Forrás:
Kurt Tepperwein: Savtalanítás

Fotó:
pixabay.com

Sok magnéziumot tartalmazó ételeink

Tudjuk, hogy magnézium nélkül nem tudunk élni, hiányát ételekkel is tudjuk pótolni. Nézzük, hogy mik ezek.

Színkavalkád a tányéron

Elsőre nem is gondolnánk, hogy a hozzávalók és az ételünk színei befolyásoló tényezők lehetnek abban, hogy mit fogyasztunk el szívesen, pedig ez pontosan így van. Minden főbb színhez tartozik egy étkezés szempontjából fontos jelentés.

A sok sófogyasztás következményei

A sófogyasztás mértéke valóban jelentős hatással van az egészségünkre, és érdemes komolyan venni a sóbevitel csökkentésére vonatkozó ajánlásokat. Az alábbiakban összefoglalom a túlzott sófogyasztás következményeit, valamint néhány javaslatot adok a sóbevitel csökkentésére.

Pizza kisokos: ismerd meg a pizzák különböző fajtáit

Élsz-halsz a pizzáért, legszívesebben minden nap rendelnél belőle? Úgy érezhetjük, hogy már minden példányt is kóstoltunk a világon, de legalább a városban, ahol élünk. Holott egyáltalán nem biztos, hogy így van. Az alábbi cikkben azt nézzük meg, hogy milyen típusai léteznek a különböző pizzatésztáknak szerte a világon.

Mivel helyettesítsük a cukrot?

A legtöbb fogyókúra és diéta ajánlja, hogy a lehető legkevesebb cukrot fogyasszuk, ha szeretnénk elérni a kívánt hatást. Milyen alternatívák vannak azonban arra, hogy élvezhessük az édes ízeket, de ne is legyen káros számunkra?