A teljes életért: Nulla Hulladék
- Dátum: 2013.08.24., 18:19
A Nulla Hulladék egy olyan iránymutató, környezetvédelmi program, ahol a cél mindössze annyi, semmilyen formában ne termeljünk hulladékot, szemetet. Ha mégis valamilyen folyamatból kilép egy anyag, akkor az legyen erőforrás, vagyis hasznosítsuk egy másik helyen.
A Humusz Szövetség kampánya rendkívül izgalmas valamennyi környezettudatosan gondolkodó ember számára. Az egyesület összesen kilenc csoport számára írt már össze ajánlásokat, mit tehet például a lakosság, a kormányzat, az önkormányzat, a tudomány, az oktatás, a civilek, a szolgáltatók, a vállalkozások, vagy a média annak érdekében, hogy a földön még több szemét halmozódjon fel és megvalósuljon a Nulla Hulladék irányelv.
Az egyik legfontosabb alapelve a programnak, hogy ne a hulladék kezelése legyen a cél, hanem a hulladék elkerülése. Próbáljunk megújuló energiaforrásokkal dolgozni, tevékenykedni, és igyekezzünk minél kevesebből előállítani azt, amire valóban szükségünk van.
Gondoljunk bele abba is, hogy az újrahasznosítás valóban nagyszerű dolog, azonban ez csak egy kis része a hatalmas egésznek. Az újrahasznosítással ugyanis nem oldódik meg az a probléma, hogy szennyezett a levegő, a föld, vizek többsége, beszűkültek a természetes élőhelyek, a végét járja szinte valamennyi felkutatható nyersanyag a földön, vagy megszűnt a helyi közösségek önellátása. Egész fogyasztói kultúránk, termelési szokásaink, szállítási rendszereink újragondolását kellene újrafogalmazni, feladatként kitűzni.
A nulla hulladék nagy kihívás, azonban nem lehetetlen. Egy új, érdekes szemlélet, megközelítés, amelynek megvalósításához nem elég az egyén, a társadalom minden rétegét bele kell vonni. Technológiai, gazdasági, társadalmi, kulturális kihívásról beszélünk, amelyek új távlatokat nyithatnak az emberiség előtt.
De lássunk néhány példát, az egyszerű emberek, mit is tehetnek a környezetük védelmének érdekében. A komposztálás az egyik leghasznosabb tevékenység, hiszen a segítségével rengeteg természetes szeméttől szabadulhatunk meg. A műanyag PET palackok szelektív gyűjtése, vagy beváltása is jó dolog, de érdemes helyettük könnyen és gyorsan kitisztítható, többször is használható kulacsokat beszereznünk, amibe otthonról is magunkkal vihetjük a tisztított vizet, vagy az utunkba eső ivókutakból is megmeríthetjük azokat.
Külföldön a komolyabb hipermarketekben például olyan kimért termékek jelentek meg az üzletek polcain, amelyeket egyszerűen kezelhető adagoló berendezésekből tudnak beszerezni a vásárlók a saját magával hozott csomagolóanyagba. Vagy itthon például terjednek az olyan közösségi megoldások, ahol a vevők közvetlenül a kistermelőtől veszi meg a szükséges árut, így megint csak meg lehet úszni a csomagolást, a marketinget, a szállítást. Egyre több helyen árulnak például tejautomatából igazi tejet, amely hasonló elven működik, ahol saját flakonba, üvegbe mérhetjük ki a kívánt mennyiséget. A fővárosban akad, aki arra vállalkozott, begyűjti az éttermekből, kifőzdékből a feleslegessé vált, de még fogyasztható élelmiszereket és azt eljuttatja a rászorulóknak.
Az oktatásban pedig a Nulla Hulladék jegyében a pécsi egyetemen elindult az Újrapapír program. Az úgynevezett Zöld Tanszékek többségén beszüntették az eldobható tányérok, poharak, evőeszközök használatát a különböző tanszéki rendezvényeken és a büfékben, de az érdekes, ahogy a kollégiumokban komposztálnak, vagy környezetbarát takarítószerekkel tisztítják a tantermeket és a folyosókat.
Hazánkban több város is csatlakozott a Nulla Hulladék kezdeményezéshez, Csór, Hajdúböszörmény, Pilisvörösvár, Szigetmonostor, Tordas, vagy Várpalota egyaránt azon igyekezik, hogy csökkentse a szemétterheit és növelje az újrahasznosítás lehetőségeit.
Fotó:
pixabay.com
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármit?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.