A teljes életért: Nulla Hulladék
- Dátum: 2013.08.24., 18:19
A Nulla Hulladék egy olyan iránymutató, környezetvédelmi program, ahol a cél mindössze annyi, semmilyen formában ne termeljünk hulladékot, szemetet. Ha mégis valamilyen folyamatból kilép egy anyag, akkor az legyen erőforrás, vagyis hasznosítsuk egy másik helyen.
A Humusz Szövetség kampánya rendkívül izgalmas valamennyi környezettudatosan gondolkodó ember számára. Az egyesület összesen kilenc csoport számára írt már össze ajánlásokat, mit tehet például a lakosság, a kormányzat, az önkormányzat, a tudomány, az oktatás, a civilek, a szolgáltatók, a vállalkozások, vagy a média annak érdekében, hogy a földön még több szemét halmozódjon fel és megvalósuljon a Nulla Hulladék irányelv.
Az egyik legfontosabb alapelve a programnak, hogy ne a hulladék kezelése legyen a cél, hanem a hulladék elkerülése. Próbáljunk megújuló energiaforrásokkal dolgozni, tevékenykedni, és igyekezzünk minél kevesebből előállítani azt, amire valóban szükségünk van.
Gondoljunk bele abba is, hogy az újrahasznosítás valóban nagyszerű dolog, azonban ez csak egy kis része a hatalmas egésznek. Az újrahasznosítással ugyanis nem oldódik meg az a probléma, hogy szennyezett a levegő, a föld, vizek többsége, beszűkültek a természetes élőhelyek, a végét járja szinte valamennyi felkutatható nyersanyag a földön, vagy megszűnt a helyi közösségek önellátása. Egész fogyasztói kultúránk, termelési szokásaink, szállítási rendszereink újragondolását kellene újrafogalmazni, feladatként kitűzni.
A nulla hulladék nagy kihívás, azonban nem lehetetlen. Egy új, érdekes szemlélet, megközelítés, amelynek megvalósításához nem elég az egyén, a társadalom minden rétegét bele kell vonni. Technológiai, gazdasági, társadalmi, kulturális kihívásról beszélünk, amelyek új távlatokat nyithatnak az emberiség előtt.
De lássunk néhány példát, az egyszerű emberek, mit is tehetnek a környezetük védelmének érdekében. A komposztálás az egyik leghasznosabb tevékenység, hiszen a segítségével rengeteg természetes szeméttől szabadulhatunk meg. A műanyag PET palackok szelektív gyűjtése, vagy beváltása is jó dolog, de érdemes helyettük könnyen és gyorsan kitisztítható, többször is használható kulacsokat beszereznünk, amibe otthonról is magunkkal vihetjük a tisztított vizet, vagy az utunkba eső ivókutakból is megmeríthetjük azokat.
Külföldön a komolyabb hipermarketekben például olyan kimért termékek jelentek meg az üzletek polcain, amelyeket egyszerűen kezelhető adagoló berendezésekből tudnak beszerezni a vásárlók a saját magával hozott csomagolóanyagba. Vagy itthon például terjednek az olyan közösségi megoldások, ahol a vevők közvetlenül a kistermelőtől veszi meg a szükséges árut, így megint csak meg lehet úszni a csomagolást, a marketinget, a szállítást. Egyre több helyen árulnak például tejautomatából igazi tejet, amely hasonló elven működik, ahol saját flakonba, üvegbe mérhetjük ki a kívánt mennyiséget. A fővárosban akad, aki arra vállalkozott, begyűjti az éttermekből, kifőzdékből a feleslegessé vált, de még fogyasztható élelmiszereket és azt eljuttatja a rászorulóknak.
Az oktatásban pedig a Nulla Hulladék jegyében a pécsi egyetemen elindult az Újrapapír program. Az úgynevezett Zöld Tanszékek többségén beszüntették az eldobható tányérok, poharak, evőeszközök használatát a különböző tanszéki rendezvényeken és a büfékben, de az érdekes, ahogy a kollégiumokban komposztálnak, vagy környezetbarát takarítószerekkel tisztítják a tantermeket és a folyosókat.
Hazánkban több város is csatlakozott a Nulla Hulladék kezdeményezéshez, Csór, Hajdúböszörmény, Pilisvörösvár, Szigetmonostor, Tordas, vagy Várpalota egyaránt azon igyekezik, hogy csökkentse a szemétterheit és növelje az újrahasznosítás lehetőségeit.
Fotó:
pixabay.com
Mit jelent a rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban?

A rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban egy speciális, a normál felvételi eljárást követő lehetőség arra, hogy a tanulók bejuthassanak egy középiskolába, ha valamiért az általános felvételi időszak alatt nem nyertek felvételt, vagy még maradtak betöltetlen helyek egyes iskolákban.
Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?

Egyesek számára a mozgás öröme egyfajta életmód, mások számára talán felesleges és megerőltető dolog. A sport célja a fizikai erőnlét, a fizikai kondíció és a testtartás javítása, emellett pozitív hatással van az ember mentális egészségére is. Mit jelent a fitnesz korom és hogy számolhatom ki?
Ideális esti lefekvés

Az ideális esti lefekvés sokak számára kulcsa a jobb alvásnak, jobb közérzetnek és hosszú távon az egészséges életmódnak. Íme egy összefoglaló, amely bemutatja, mikor és hogyan érdemes lefeküdni aludni.
Gyakori lakberendezési hibák

A lakásunk berendezése nemcsak az ízlésünket tükrözi, hanem hatással van a közérzetünkre, munkánkra és otthonosságérzetünkre is. Sajnos még a legjobb szándék mellett is könnyű hibákat elkövetni. Nézzük a leggyakoribb lakberendezési bakikat és néhány tippet, hogyan kerülhetjük el őket.
Észrevétlen, épp ezért veszélyes

Sajnos új divat hódít a fiatalok körében – és ez most nem egy új TikTok-kihívás vagy trendi öltözet, hanem egy kis tasak, egy aprócska párna, amit fel lehet tenni a szájpadlásra – se füst, se szag – viszont rengeteg nikotin. Ez a snüssz.