Mánia, vagy szórakozás?
- Dátum: 2013.08.24., 18:22
A fogyasztói társadalom szerves részeként valahol mindannyian vásárlási mániásak vagyunk, de már akad közöttünk egy olyan, nem elhanyagolható létszámú réteg, amely átlépte az egészségesnek mondott szintet.
A vásárlási mánia belénk van kódolva, hiszen valaminek a megszerzése, birtokba vétele örömöt, boldogságot okoz. A vásárlási mániát, mint betegséget már több mint kétszáz éve leírták, a jelenség a 20. században fokozódott, a mai kor embere pedig hatványozottan ki van téve a veszélynek.
A pszichológusok akkor beszélnek betegségről, függőségről, ha a vásárlást arra használjuk, hogy segítségével megszabaduljunk a mindennapi gondoktól, feszültségektől. A pénz elköltése könnyebbséget, boldogságot okoz, de épp úgy, mint a többi függőség esetében, ez az öröm csak látszati. A szenvedély ráadásul, mint a drog, vagy az alkohol, negatívan érinti emberei kapcsolatainkat, elszigetelődést okoz. Nem beszélve az anyagiakat érintő kellemetlen következményektől. A kényszeres vásárló nem is igazán figyeli, mit vesz, hiszen neki csak maga a vásárlási aktus (és az előzetes tervezés) okoz örömet. Maga a termék annyira már nem is érdekes.
A televízió, majd az internet megjelenésével egyre szélesebb társadalmi rétegek kerültek veszélybe. Nap, mint nap ki vagyunk téve a reklámok bombázásának, ember legyen a talpán, aki képes megőrizni hidegvérét és megfontoltságát az üzletekben. Igazából teljesen ez nem is lehetséges, hiszen bevásárláskor, valamilyen szinten, önjáró robotként (rengeteg dologról hisszük el azt, hogy szükségünk van rá) működünk, azonban az említett határ átlépését kis odafigyeléssel meg lehet akadályozni. A környezetnek természetesen ebben is óriási szerepe van.
Fotó:
pixabay.com
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármit?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.