Mondj nemet az olajfúrásra!
- Dátum: 2013.08.26., 12:19
Miközben a világ egyik legnagyobb energiacége, a Shell újabb olajfúrásokat tervez az Északi-sarkon, addig a törékeny sarki környezet megmentéséért harcot indított a Greenpeace. A hétvégi Forma-1-es Belga Nagydíjon transzparensekkel jelezte a környezetvédő egyesület, nem kérnek az újabb fúrásokból.
Riasztó, hogy az elmúlt harminc évben elvesztette a Föld az Északi-sarkvidéken található jégsapka mintegy háromnegyedét. Pedig az állandó jégtakaró megszűnése tragikus következményekkel járhat. A jég mintegy 800 ezer éve állandó eleme a Jeges-tengernek. Ha elveszítjük ezt a jégsapkát, nem lesz, ami visszaverje a Földet érő erős napsugárzást az űrbe, és nem lesz, ami hűvösen tartsa a bolygót. A jég ugyanakkor stabilizálja a különböző időjárási rendszereket is, amiktől többek között a növénytermesztésünk is függ. Az ottani állat- és növényvilág is veszélybe sodródott, a jegesmedvék, a narválok, a rozmárok, a fókák, a pingvinek, mind-mind a kihalás szélére kerülhetnek. Ráadásul a jég olvadása a tengerszint emelkedését jelentené, ami a más vidékeken élő embereket is komoly veszélybe sodorná.
A jégsapka olvadását a különböző energia vállalatok olajfúró tevékenysége még inkább fokozza. Az olaj kitermeléséhez ugyanis nagy mennyiségű forró vizet zúdítanak a tengerbe, amitől az érthetően felmelegszik, a jég olvadásnak indul. De vajon a bolygónk életben maradása megér-e annyit, hogy a mindössze három évre elegendő olajmennyiséget kitermeljék, s ezért cserébe tragikus károkat okoznak a környezetben? A válasz természetesen nem.
Az elmúlt hétvégén rendezték meg Belgiumban a Forma-1-es autós gyorsasági világbajnokság egyik futamát, amelynek fő támogatója, a világ egyik legnagyobb energia mogulja, a Shell. A Greenapeace belga aktivistái a futamon üzentek a vállalatnak, ügyfeleinek és barátaiknak, az Északi-sarkot nem vehetik be. Húsz méteres transzparenst feszítettek ki a VIP lelátóval szemben, amin az állt: Artic oil? Shell no! Ráadásul az aktivisták egy másik csoportja átalakította a legendás Raidillon kanyarban álló Shell hirdető táblát is.
A Greenpeace aktivistái arról nyilatkoztak, az Északi-sarkon várható mélytengeri fúrások rendkívüli kockázattal járnak, ezért aláírásgyűjtésbe kezdtek. Mintegy ötmillió aláírás megszerzését tűzték ki célul, s igen jó úton haladnak, hiszen közel négy millió támogatót szereztek alig néhány hét alatt. A Greenpeace abban bízik, hogy legalább olyan sikerrel jár, mint 1991-ben, amikor a közbenjárásával negyven évre védetté nyilvánították az Antarktiszt. Hasonlóra számít most is, hogy megakadályozza a 90 milliárd hordónyi olaj kitermelését, és ezzel megmentsék a törékeny sarki környezetet.
Aki egyetért a Greenpeace törekvéseivel az akár az aláírásával is jelezheti azt, a környezetvédő egyesület az internet segítségével is gyűjti a támogatókat. Talán nem túlzás azt állítani, gyermekeink, unokáink életéről van szó, s a fosszilis energiavadászok pénzszerző űzelmei egyáltalán nem ér annyit, hogy feláldozzuk az Északi-sarkidéket.
Fotó:
pixabay.com
Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármit?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?
A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.