Menü

Rosszabb az alkoholizmus, mint gondolnánk

  • Dátum: 2013.08.29., 16:52

Egyáltalán nem újdonság az alkoholfogyasztás és a különböző halálesetek közötti, igen szoros összefüggés, ám az igen: hogy úgy tűnik, a korábban tippelt számoknál a betegség sokkal több embert érint.

Az elmúlt évtizedekben nem véletlenül igyekeztek államok, különböző nemzetközi, és civil szervezetek fellépni a széles rétegek érintő alkoholizmussal szemben. Ezek az akciók néha több, de inkább kevesebb sikerrel jártak. Ahogyan maga a betegség (és kialakulása) is többrétű, a megoldását sem könnyű megtalálni. Arra az egyszerű módszerre viszont már rájöttek, hogy az alkoholtartalmú termékek ára befolyásolja a betegség okozta halálesetek számát. Azaz, ahol olcsó a szeszes ital, több az alkoholista, ahol drága, ott kevesebb.

Az alkoholizmus világszintű jelenség: az egészségügyi világszervezet által nemrég készített tanulmány szerint körülbelül kétmilliárd embert érint a probléma, és csaknem százmillióan súlyosabb esetnek (betegnek) számítanak. A dolgot tehát nagyon komolyan kell venni. Az alkoholizmus, mint halálok, ijesztő gyakoriságú. Nem lehet mindegyik, valószínűleg alkoholizmus okozta betegséget egyértelműen összefüggésbe hozni az alkohollal, de ha csak májzsugort, és a hasnyálmirigy-gyulladást nézzünk, akkor is ijesztő adatokat kapunk. Magyarországon ezek évente majdnem tízezer ember halálát okozzák. És akkor még nem számoltuk az alkoholizmus okozta különböző rákbetegségeket, és a baleseteket.

Hazánk az alkoholizmusból származó halálesetek arányát tekintve sajnos – több közép- és kelet-európai álammal együtt – vezető helyen áll Európában, amely egyébként egyáltalán nem büszkélkedhet túlzott tisztasággal. A honi rossz statisztika valószínűleg azzal is összefüggésben van, hogy a szeszes italok olcsónak számítanak. A magyar alkoholisták számát hivatalosan körülbelül 600-700 ezerre becsülik, de sokak szerint ez az adat csak a kórházi kezelésekre szorulókat veszi figyelembe, a valóságban sokkal többen, akár 800-900 ezren is küzdhetnek a problémával.

Fotó:
pixabay.com

Amit megeszünk, őt megölheti – Miért nem etethetjük a kutyát akármit?

A kutyák az ember legjobb barátai, és sok gazdi hajlamos „családtagként” kezelni kedvencét – ez természetes. Azonban amikor az étkezésről van szó, fontos megérteni, hogy a kutyák emésztőrendszere és táplálkozási igényei nagyon különböznek az emberekétől. A „csak egy falat nem árt” hozzáállás komoly egészségügyi kockázatokhoz vezethet. Miért nem szabad etetni a kutyákat bármivel?

A munkahelyi viszályoktól a jobb csapatmunkáig – a konfliktuskezelés művészete

A munkahelyi konfliktusok a legtöbb munkahelyen előfordulnak, hiszen emberek dolgoznak együtt, különböző személyiséggel, célokkal és kommunikációs stílussal. A konfliktus önmagában nem feltétlenül negatív – ha jól kezeljük.

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.