Menü

Mit együnk, ha edzünk?

  • Dátum: 2013.09.02., 14:24

A válasz egyértelmű, ha profi, félprofi sportolók vagyunk, esetleg hosszú évek óta mozgunk rendszeresen. Ugyanakkor korántsem az, ha csak most csöppentünk bele a fejlett testkultúra világába.

Szokták mondani, az első és a legfontosabb az elhatározás. Azaz, ha elindultunk az úton, akkor már jön minden magától, ami részben igaz. Az biztos, hogy azoknak talán könnyebb, akik a gondolkodásváltást nem a sporttal, hanem egyéb élettani váltással, például táplálkozásuk megreformálásával kezdik el.

Ők már úgy húzzák fel a futócipőt, ülnek biciklire, vagy járnak konditerembe, hogy szervezetük többé-kevésbé megfelelő állapotban van. Persze a teljesítmény fokozása náluk is igényel némi korrekciót.

Nézzük, hogy a rendszeresen sportolóknak, mire érdemes odafigyelniük! Először is a megfelelő folyadékpótlás mellett a szénhidrátbevitelre, amelyet legegyszerűbben tészták, burgonyák, vagy teljes kiőrlésű gabonák fogyasztásával oldhatunk meg. A szintén szükséges fehérjét húsokból, tojásokból nyerhetünk, előbbinél érdemes előnyben részesíteni a csirke, vagy a marhahúst. Itt jönnek képbe a halak, amely a hazai táplálkozási gyakorlatból gyakran teljesen hiányoznak, pedig a fehérje mellett nagyon fontos az omega3 zsírsav  tartalmuk is.

A gyümölcsök közül a banán remek energiapótló, és nem szabad megfeledkezni a zöldségekről, és csonthéjasokról sem.

Az étkezéseknél érdemes odafigyelni a vitaminbevitelre (például: kalcium, magnézium, vas), és ha komolyabb teljesítményre vágyunk, speciálisan sportolóknak készült táplálék kiegészítőket is beszerezhetünk. Ami a beosztást illeti, természetesen fontos a rendszeresség, valamint a napi többszöri (akár négy-öt alkalom) étkezés.

Fotó:
pixabay.com

Ultrafeldolgozott élelmiszerek

Amikor belépünk egy üzletbe, kedvünkre vásárolunk a polcokról, de valószínűleg sokszor azt se tudjuk, hogy konkrétan milyen élelmiszer került a kosárba. Pedig a boltokban rengeteg a feldogozott termék, ilyen az ultrafeldolgozottak köre is.

Reggelizéssel kapcsolatos tévhitek

Ahányféle diéta és trend, annyiféle útmutatás az étkezésekről. Tények és tévhitek a reggeliről, pro és kontra.

Ashoka jótékony hatásai

Az Ashoka szó szerinti jelentése: „gondok nélkül”. A hinduk egyik legfontosabb fája, amely egész India szerte honos.

Szezonális zöldségek májusban

Elérkezett az a tavaszi hónap, amikor a piacon már csupa friss és szezonális zöldséget találhatunk. Érdemes tudni, miért fontos ezeknek az idény zöldségeknek a fogyasztása, és hogyan csempészhetünk többet belőlük az étrendünkbe. Felejtsük el végleg a telet, és készüljünk tápanyaggal és vitaminokkal teli friss ételekkel a nyárra!

Prebiotikum, probiotikum, szimbiotikum

A Prebiotikum és a probiotikum között csupán egyetlen betű a különbség, de ennek ellenére merőben eltérő funkciókat töltenek be az emberi szervezetben. Nézzük melyek ezek!