Diétázóknak is ajánlott
- Dátum: 2013.11.21., 20:04
- a bulgur elkészítése, a bulgur jótékony hatásai, bulgur mint köret, mi az a bulgur, mire jó a bulgur
A bulgur az emberiség egyik legősibb tápláléka, mégsem ismerik túl sokan. Pedig egészséges, finom, a diétázóknak, kismamáknak pedig kifejezetten ajánlott a fogyasztása.
Bulgur. Ízlelgessük csak e különleges kifejezést, ami nem takar mást, mint egy különösen egészséges gabonafélét. De ne csak verbálisan ízlelgessük, hanem valóban kóstoljuk is meg.
Bulgur. Sokan nem ismerik, pedig remek étel. Gyorsan és könnyen elkészíthető, akár a kezdő szakácsok is képesek rá.
Bulgur. Gondolnánk, hogy egy bolgár ásatáson nyolcezer éves bulgur maradványokat és az elkészítéséhez szükséges eszközöket találtak? Vagyis az emberiség egyik legősibb tápláléka. Manapság inkább a Közel-Keleten, Indiában, Dél-Európában, Marokkóban használják. Szerencsére hazánkban is egyre többen fedezik fel maguknak, mert nemcsak remek körte (krumpli, tészta és rizs helyett), hanem salátákhoz, töltött húsokhoz is kiváló, sőt tejben felfőzve, édesen is elkészíthető. Rendkívül gyorsan megfő, nem kell hozzá más, mint néhány pohár víz és egy csipet só. Az előfőzött fajtát pedig csak le kell forrázni és letakarva hagyjuk állni tíz-tizenöt percig.
Bulgur. Valójában durumbúzából nyert töret. A lehántolt búzaszemeket egyszerűen megpárolják, majd a szükséges méretűvé törik. Értelemszerűen többféle méretben is kapható, de az egészségünk érdekében inkább a nagyobb, rizshez hasonló töretet vásároljuk. Ez ugyanis a teljes búzaszemet tartalmazza, a rostban gazdag korpát és a tápláló, antioxidáns hatású csírát is.
Bulgur. A diétázóknak különösen ajánlott a fogyasztása, mert lassan felszívódó szénhidrát, amelynek a glikémiás indexe alacsonyabb, mint a rizsé. Rostokban, vitaminokban gazdag. Különösen sok E és B-vitamint tartalmaz. Igen magas a vas, a foszfor, a magnézium és folsav tartalma is, emiatt aztán a kismamák is inkább ezt válasszák köretnek a rizs, krumpli, vagy tészta helyett. Székrekedéskor is fogyasszunk belőle. Ugyanakkor támogatja a szervezet szénhidrát-, fehérje- és zsír anyagcsere folyamatait és az idegrendszer működésére is jó hatással van.
Fotó:
pixabay.com
A sokoldalú rozmaring
A rozmaringot legtöbbünk a konyhából ismeri, azonban ez a növény igencsak sokszínűen felhasználható. Azon kívül, hogy isteni fűszerként funkcionál húsokhoz, gyógynövényként is nagyon régóta ismert, belsőleg és külsőleg is alkalmazható sokféle egészségügyi probléma esetén.
Melyik sófajta a legegészségesebb?
Bár fontos a szervezetünknek, nagy mennyiségben mégsem ajánlott a fogyasztása. Miért van ez így, és melyik fajta mire való, melyiket érdemes fogyasztani? Nézzük a legegészségesebb sófajtákat!
Mit kell tudni az inozitról?
Az inozit a B-vitaminok csoportjába tartozik, melynek szorongásoldó hatást tulajdonítanak, és egyes vélemények szerint kiváló altatószer is. Szerepe van az idegek ingerület-továbbításában és a zsírok szervezeten belüli transzportjában. Szöveteinkben, például a májban, a vesében glükózból (szénhidrátból) keletkezik. Nagy mennyiségben tárolja a gerincvelő, az az agyfolyadék, az agy, innen erős leterheltség mellett felhasználásra kerül.
Az acerola jótékony hatásai
Számos makro- és mikrotápanyag forrása, biológiailag aktív fitokemikáliákat tartalmaz, fitonutriensekkel és más antioxidánsokkal van tele, ami elegendő ok arra, hogy fogyasztása a napi rutin részévé váljon.
Ne feledjük: ez a gyümölcs harmadik a sorban a legtöbb természetes C-vitamint tartalmazó növények között.
Mit kell tudnunk a B9 vitaminról?
A B9-vitamin egyik formájaként ismert folsav az élelmiszerekben természetesen előforduló folát szintetikus változata. A folsav fontos a szervezet számára, mivel szabályozza az új, egészséges sejtek, köztük az oxigént szállító vörösvértestek létrehozását. A szervezet nem képes folsavat előállítani, ezért az egészséges táplálkozás vagy a B9-vitamint tartalmazó étrend-kiegészítők szedése segíthet megelőzni a vérszegénység kialakulását. Általában az élet vitaminjaként emlegetik.