Mit tegyünk, amikor fogzik a baba?
- Dátum: 2013.11.26., 10:13
- fájdalom enyhítése, fogzás, rágás, tejfogak
A tejfogak áttörési ideje nagyjából a baba életének hatodik és harmincadik hónapja közé tehető. Előfordul azonban az is, hogy például egy baba már 1-1 tejfoggal a szájában születik, és arra is van példa, hogy csak az első életév végére bújik ki a tejfogacska.
Bár a természeti népek ezeknek az eseteknek különleges jelentőséget tulajdonítanak, a szakemberek szerint ez egyáltalán nem jelent problémát, és ha még el is térnek az átlagtól, mégis normálisnak mondhatóak.
A fogzás ugyan nem betegség, hanem egy természetes folyamat, mégis okozhat kellemetlenségeket. Sok kisbabát ez nagyon megvisel, mivel a fogak előbújása, áttörése irritálja az ínyt, ami fájdalommal jár. Jellemző tünet a fokozott nyálzás és rágás, az enyhe hőemelkedés is gyakori kísérője a fogzásnak, valamint előfordulhat akár étvágytalanság is.
A kellemetlenségek enyhítésére elsősorban egyszerű és természetes módszerekkel próbálkozzunk. Ilyen praktika lehet például, hogy keményebb falatokat (például: kifli csücske, almaszelet) adunk a babának. Műanyag kanál helyett ilyenkor érdemes fémkanálra váltani, ami egy keményebb felületet jelent, ráadásul enyhén hűsíti is a baba ínyét. Gyakoribb szoptatást is javasolnak a szakemberek, mert az nyugtató hatású.
Egyébként kellemetlenebb panaszok esetén, beszerezhetünk a gyógyszertárakban vény nélkül kapható fogzási fájdalomcsillapító gélt, vagy fokozott ingerlékenység, fájdalom és hőemelkedés esetén fájdalomcsillapító kúpot is bevethetünk. A lényeg, hogy mivel egy természetes folyamatról van szó, enyhébb kellemetlenségek esetén ne nyúljunk mindjárt komolyabb gyógyhatású készítményekhez. És az is fontos, hogy legyünk türelmesek, minthogy egy fogzó baba ingerlékenyebb, rosszabbul alszik és emiatt a fáradékonyság tovább fokozhatja a tüneteket.
Fotó:
sxc.hu
Cipősdoboz akció - csatlakozz!
„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!
Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat
Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?
Sportszülők
Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?
Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére
Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.
A pozitív fegyelmezés
A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?