Mit tegyünk, amikor fogzik a baba?
- Dátum: 2013.11.26., 10:13
- fájdalom enyhítése, fogzás, rágás, tejfogak
A tejfogak áttörési ideje nagyjából a baba életének hatodik és harmincadik hónapja közé tehető. Előfordul azonban az is, hogy például egy baba már 1-1 tejfoggal a szájában születik, és arra is van példa, hogy csak az első életév végére bújik ki a tejfogacska.
Bár a természeti népek ezeknek az eseteknek különleges jelentőséget tulajdonítanak, a szakemberek szerint ez egyáltalán nem jelent problémát, és ha még el is térnek az átlagtól, mégis normálisnak mondhatóak.
A fogzás ugyan nem betegség, hanem egy természetes folyamat, mégis okozhat kellemetlenségeket. Sok kisbabát ez nagyon megvisel, mivel a fogak előbújása, áttörése irritálja az ínyt, ami fájdalommal jár. Jellemző tünet a fokozott nyálzás és rágás, az enyhe hőemelkedés is gyakori kísérője a fogzásnak, valamint előfordulhat akár étvágytalanság is.
A kellemetlenségek enyhítésére elsősorban egyszerű és természetes módszerekkel próbálkozzunk. Ilyen praktika lehet például, hogy keményebb falatokat (például: kifli csücske, almaszelet) adunk a babának. Műanyag kanál helyett ilyenkor érdemes fémkanálra váltani, ami egy keményebb felületet jelent, ráadásul enyhén hűsíti is a baba ínyét. Gyakoribb szoptatást is javasolnak a szakemberek, mert az nyugtató hatású.
Egyébként kellemetlenebb panaszok esetén, beszerezhetünk a gyógyszertárakban vény nélkül kapható fogzási fájdalomcsillapító gélt, vagy fokozott ingerlékenység, fájdalom és hőemelkedés esetén fájdalomcsillapító kúpot is bevethetünk. A lényeg, hogy mivel egy természetes folyamatról van szó, enyhébb kellemetlenségek esetén ne nyúljunk mindjárt komolyabb gyógyhatású készítményekhez. És az is fontos, hogy legyünk türelmesek, minthogy egy fogzó baba ingerlékenyebb, rosszabbul alszik és emiatt a fáradékonyság tovább fokozhatja a tüneteket.
Fotó:
sxc.hu
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?