Menü

Mit tegyünk, amikor fogzik a baba?

A tejfogak áttörési ideje nagyjából a baba életének hatodik és harmincadik hónapja közé tehető. Előfordul azonban az is, hogy például egy baba már 1-1 tejfoggal a szájában születik, és arra is van példa, hogy csak az első életév végére bújik ki a tejfogacska.

Bár a természeti népek ezeknek az eseteknek különleges jelentőséget tulajdonítanak, a szakemberek szerint ez egyáltalán nem jelent problémát, és ha még el is térnek az átlagtól, mégis normálisnak mondhatóak.

A fogzás ugyan nem betegség, hanem egy természetes folyamat, mégis okozhat kellemetlenségeket. Sok kisbabát ez nagyon megvisel, mivel a fogak előbújása, áttörése irritálja az ínyt, ami fájdalommal jár. Jellemző tünet a fokozott nyálzás és rágás, az enyhe hőemelkedés is gyakori kísérője a fogzásnak, valamint előfordulhat akár étvágytalanság is.

A kellemetlenségek enyhítésére elsősorban egyszerű és természetes módszerekkel próbálkozzunk. Ilyen praktika lehet például, hogy keményebb falatokat (például: kifli csücske, almaszelet) adunk a babának. Műanyag kanál helyett ilyenkor érdemes fémkanálra váltani, ami egy keményebb felületet jelent, ráadásul enyhén hűsíti is a baba ínyét. Gyakoribb szoptatást is javasolnak a szakemberek, mert az nyugtató hatású.

Egyébként kellemetlenebb panaszok esetén, beszerezhetünk a gyógyszertárakban vény nélkül kapható fogzási fájdalomcsillapító gélt, vagy fokozott ingerlékenység, fájdalom és hőemelkedés esetén fájdalomcsillapító kúpot is bevethetünk. A lényeg, hogy mivel egy természetes folyamatról van szó, enyhébb kellemetlenségek esetén ne nyúljunk mindjárt komolyabb gyógyhatású készítményekhez. És az is fontos, hogy legyünk türelmesek, minthogy egy fogzó baba ingerlékenyebb, rosszabbul alszik és emiatt a fáradékonyság tovább fokozhatja a tüneteket.

Fotó:
sxc.hu

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.