Menü

Amit érdemes tudni a szülés alatti légzéstechnikáról

A szülés alatt légzésfajták speciális technikák, a szülés kihívásaival összhangban fejtik ki megfelelő hatásukat, megtanulásukhoz viszont idő kell.

A szülés alatt használt légzéstechnikáknak különböző típusai vannak, melyek mindegyike a szülés más- más fázisában alkalmazandó. A tágulási szakaszban az úgynevezett lazító légzést érdemes alkalmazni, ebben a fázisban az energiák összpontosítása és tartalékolása a fontos. A kombinált légzést akkor kell használni, amikor nagyon erős már a nyomási kényszer, de még nem szabad nyomni. A kitolási szakasz elvileg a legrövidebb, de ekkora már a kismamák többsége nagyon fáradt, a méh összehúzódások pedig kifejezetten erősek. Ebben az időszakban a préselő légzés alkalmazására van szükség.

Ezek a légzéstechnikák körülbelül egy hónap alatt elsajátíthatóak, fontos része lehet a szülésre való felkészülés folyamatának. A szülés alatt végezhető légzésfajták mind a kismama mind a magzat számára nagyon előnyösek, mivel megfelelő alkalmazásuk révén, természetes módon segítik a szülés folyamatát. Támogatják a különböző szülési szakaszokban való alkalmazkodást, és elősegítik az élettani folyamatokat. Továbbá javítják a szervezet oxigén ellátottságát, csökkenthetik a fájdalom érzetet, vagyis könnyebbé tehetik a szülést.

Mindez azért is fontos, mert nem mindegy, hogy egy szülés mennyire húzódik el, hiszen ez megviseli mind a kismamát, mind a kisbabát. Tehát, ha fontosnak és hasznosnak tartjuk a szülésre való készülést, akkor érdemes időt szakítani a szülés alatti légzésfajták elsajátítására is, melyek komplex módon támogathatják a szülés folyamatát.  

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.