Menü

Amit érdemes tudni a szülés alatti légzéstechnikáról

A szülés alatt légzésfajták speciális technikák, a szülés kihívásaival összhangban fejtik ki megfelelő hatásukat, megtanulásukhoz viszont idő kell.

A szülés alatt használt légzéstechnikáknak különböző típusai vannak, melyek mindegyike a szülés más- más fázisában alkalmazandó. A tágulási szakaszban az úgynevezett lazító légzést érdemes alkalmazni, ebben a fázisban az energiák összpontosítása és tartalékolása a fontos. A kombinált légzést akkor kell használni, amikor nagyon erős már a nyomási kényszer, de még nem szabad nyomni. A kitolási szakasz elvileg a legrövidebb, de ekkora már a kismamák többsége nagyon fáradt, a méh összehúzódások pedig kifejezetten erősek. Ebben az időszakban a préselő légzés alkalmazására van szükség.

Ezek a légzéstechnikák körülbelül egy hónap alatt elsajátíthatóak, fontos része lehet a szülésre való felkészülés folyamatának. A szülés alatt végezhető légzésfajták mind a kismama mind a magzat számára nagyon előnyösek, mivel megfelelő alkalmazásuk révén, természetes módon segítik a szülés folyamatát. Támogatják a különböző szülési szakaszokban való alkalmazkodást, és elősegítik az élettani folyamatokat. Továbbá javítják a szervezet oxigén ellátottságát, csökkenthetik a fájdalom érzetet, vagyis könnyebbé tehetik a szülést.

Mindez azért is fontos, mert nem mindegy, hogy egy szülés mennyire húzódik el, hiszen ez megviseli mind a kismamát, mind a kisbabát. Tehát, ha fontosnak és hasznosnak tartjuk a szülésre való készülést, akkor érdemes időt szakítani a szülés alatti légzésfajták elsajátítására is, melyek komplex módon támogathatják a szülés folyamatát.  

Fotó:
pixabay.com

Milyen veszélyekkel jár a digitális tér a gyerekekre nézve?

A digitális tér veszélyeiről beszélgettünk a helyi rádiónk egyik adásában, ez pedig különösen aktuális és fontos téma, hiszen a gyerekek számára számos különböző aspektust érintenek.

Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.

Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.

A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.

Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.