Menü

Szedjek-e kismamaként magzatvédő vitamint?

Óriási piaca van a magzatvédő vitaminoknak, és mint minden másban, ebben is érvényesül a fogyasztói nyomás. A szakemberek véleménye azonban nem olyan egyértelmű a baba- mama vitaminok szedése kapcsán.

Van, akinek már a terhességet megelőzően javasolja a nőgyógyásza a baba- mama vitamin szedését. Amely valóban nagyon jól kompenzálhatja, egy esetlegesen fennálló egyoldalú táplálkozásból adódó vitaminhiányt.

A várandóság ideje alatt fokozott vitaminszükséglet áll fenn, a fejlődő magzat elvonja maga fejlődéséhez szükséges vitaminokat és nyomelemeket az anya szervezetéből. Éppen ezért a változatos táplálkozás kiemelkedően fontos ebben az időszakban, elegendő mennyiségű és minőségű zöldség, gyümölcs fogyasztásával és fehérjebevitellel azonban fedezni lehet a megemelkedett vitamin-, és nyomelem szükségletet.

A nőgyógyászok egy része elsősorban vas és folsav szedését javasolják, utóbbinak kutatások által bizonyított magzatvédő hatása van, fontos szerepe lehet például a velőcső-záródási rendellenességek megelőzésében.

Azért némiképp különbséget kell tenni egyes vitaminok szedése, és a magzatvédő vitaminok között. Hiszen utóbbiak esetben hatalmas dózisokról lehet szó, és ezzel kapcsolatban fogalmazódik meg a legtöbb ellenérv is. Laikusok véleménye szerint, ezen vitaminok hatása túlzó lehet, szedésük pedig normálison felüli születési testsúlyt eredményez, ami szükségtelenül megnehezíti a szülést is. A szakemberek szerint azonban a vitaminok csak maximalizálhatják az egyébként genetikailag lehetséges testsúlyt.

Összességében az az optimális, ha a plusz vitaminbevitelt változatos étrenddel teljesítjük. Természetesen téli időszakban, amikor erre kevésbé van lehetőség, szedhetünk kiegészítő vitaminokat, de nem kell feltétlenül baba-mama vitaminokhoz nyúlni egyből. Ez személyiség függő is lehet, hiszen a kismamák ösztönösen is tudhatják a mi a jó nekik és babájuknak, valamint orvosunk tanácsát is érdemes kikérni.

Fotó:
pixabay.com

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.

Tényleg létezik a középső gyerek szindróma?

Okos elsőszülött vagy elhanyagolt középső esetleg traumatizált legkisebb gyerek? Mit mutatnak a statisztikák a születési sorrendről és a gyermek tulajdonságairól, habitusáról.

10 illemszabály, amit a gyereknek is tudnia kell

Mire tanítsuk a gyermekünket kiskorától kezdve, mely illemszabályokat illik tudnia? Természetesen a legjobb tanítás, ha a gyerek látja tőlünk a helyes viselkedést, hiszen öntudatlanul leutánoz minket.

5 kreatív szülő-gyerek program, ami a gyerekek fejlődését is segíti

Az együtt töltött minőségi idő semmivel sem pótolható a gyerekek szellemi és mentális fejlődése szempontjából, ráadásul a közös programok a szülőknek is segítenek a töltekezésben. Legyen szó például közös sütés-főzésről, meseolvasásról vagy mesehallgatásról, ezek a tevékenységek mind segítenek elmélyíteni a szülő és a gyerek közötti kötődést, támogatják a kicsik fejlődését, és nem utolsó sorban rengeteg boldog közös emléket is begyűjthetnek velük.