Menü

Gyógyvizeink - Európa legnagyobb fürdője

Európa legnagyobb fürdőkomplexuma a Széchenyi gyógyfürdő, amit a pestiek csak Szecskaként emlegetnek.

A Széchenyi gyógyfürdő vizét viszonylag későn, 1879-ben fedezték fel. Zsigmondy Vilmos bányamérnök kezdeményezésére fúrásokat végeztek a Városligetben és ekkor bukkantak rá az artézi kútra. Két év múlva a kútra építve artézi fürdőt létesítettek.

Maga a Széchenyi fürdő aztán 1913-ban nyílt meg, négy évvel korábban kezdték el építeni Czigler Győző tervei alapján. A fürdőt gyorsan megszerette a nagyközönség és évről évre egyre több látogatót fogadott. Mígnem 1936-ban felmerült az igény egy második kút fúrására is. Nagy sikerrel jártak a szakemberek, hiszen 74-77 Celsius fokos termálvizet találtak, amelynek segítségével többek között a gyógyfürdő fűtésének gondja is megoldódott. A II. kút egyébként egy nap alatt 6 ezer köbméter vizet ad.

A Széchenyi fürdő gyógyvize fürdő és ivókúrára is alkalmas. A termálvíz nátriumot is tartalmazó kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos, szulfátos hévíz, amelynek flourid és metaborsav tartalma is jelentős. Az ivókútból ugyancsak kálcium-magnézium-hidrogénkarbonátos víz tör fel, ami kloridos, szulfátos, alkáliákat és flouridot is tartalmaz.

Az Európa legnagyobb fürdőkomplexumaként számon tartott Szecskában többféle betegségben szenvedő remélhet magának gyógyulást, javulást.
A fürdőkúra főleg a degeneratív ízületi betegségekben, az ízületi gyulladásoktól szenvedőknek ajánlott, de ortopédiai és balaeseti utókezelésre is alkalmas. Sokszor ajánlják különböző gyulladásos nőgyógyászati betegségek gyógyítására is.

Az ivókúrát főleg azoknak javasolják, akiknek valamilyen gyomorbántalmuk van, gyomorfekély, gyomorhurut kínozza őket. Jó eredményt érhetnek el gyomorsav túltengéskor is. Az epe betegségeit, a vesemedence, a húgyúti gyulladásokat is gyógyítja, de a csontok mészhiányos állapota esetén is érdemes egy kúrát megtartani. A légzőszervek hurutos megbetegedéseikor is kifejezetten ajánlott belsőleg is fogyasztani ezt a termálvizet.

Fotó:
wikipédia

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!