Menü

Zene megelőzésre

A zene jótékony hatása nagyon sokrétű, a zenei oktatás nemcsak a lélekre, hanem a testre is kifejezetten jó hatással van.

Számos vizsgálat bizonyította már, hogyan fejlesztheti a zenehallgatás a különböző kognitív képességeket, ezen felül a zenetanulás növelheti az intelligenciahányadost, megkönnyítheti az idegen nyelvek elsajátítását, és erősítheti az empátia érzését is.

Újabb kutatások pedig azt is feltárták, hogy a gyerekkori zeneórák segíthetnek megelőzni az idősebb korral járó halláskárosodást. Első pillanatra ez talán kevésbé tűnik logikusnak, de a süketség valójában nem a fülben kezdődik, a tisztán hallásban az agyunknak van elsődleges szerepe.

Ha agyunk lassabban dolgozza fel a hangokat, akkor nehezünkre eshet odafigyelni a beszélgetésre, és ez idősebb korban úgy tűnhet, mintha hallásunkkal lenne a probléma. Az említett kutatási eredmények azt mutatják, hogy aki korábban sok időt töltött zenetanulással, annak agya a későbbiek folyamán is gyorsabban reagál a hangokra.

Azok a nyugdíjasok tehát, akik korábban játszottak valamilyen hangszeren, kevésbé hajlamosak az idősebb korra jellemző hallási (értési) nehézségekre, mivel zene az agyi frissesség megőrzését is elősegíti.

Ezért aztán a gyerekkori zeneórák többszörösen is megtérülnek, a lélekre való pozitív hatásáról nem is beszélve.

Fotó:
pixabay.com

Tavaszi takarítás és lakásfrissítés

A klasszikus tavaszi nagytakarítás mindig örök téma, de ezen kívül egy lakásfrissítésről is érdemes egy pár gondolatot írni. Hogyan varázsoljunk friss, tavaszi hangulatot otthonunkba?

A hegymászás művészete, avagy hegyek és élmények

Hegymászókat interjúvolni mindig érdekes és izgalmas lehetőség, hiszen ezek az emberek rendkívüli teljesítményeket érnek el. Kíváncsi voltam, hogyan alakul ki ez a szenvedély, milyen a hegymászók élete, mi motiválja őket, milyen élményeik és kihívásaik vannak. Kontár Nándor és Kepsta Viktor hegymászókkal beszélgettem.

A mese, mint megküzdési stratégia

Sokat olvashatunk a mesélés, a mesék pozitív hatásáról, legyen szó az esti sztori hallgatásról, az óvodai történet mondásról vagy a felnőtteknek szóló mesebeli mondákról. Gyakran úgy gondolunk ezen alkotásokra, hogy azért csináljuk, mert a történetek erkölcsi tanítása fontos a gyerekek számára, sokat tanulhatnak belőle, ráadásul a mese a saját nemzeti hagyományunk, kultúránk része, és ezáltal megismerhetünk más nemzeteket, kultúrákat is.

Hogyan építsünk hatékony edzésrutint otthon?

Hogyan kezdjünk el edzeni anélkül, hogy drága bérletet kellene venni vagy edzőterembe járnunk? Aki az otthoni edzésre szavaz, nekik hasznos dolgokat hozunk mai cikkünkben.

Hogyan hat a közösségi média az életmódra?

Hogyan befolyásolja a közösségi média mindennapjainkat és miként találhatunk egészséges egyensúlyt a digitális világ és a valóság között? Hogyan hat a közösségi média az életmódra? Erre keressük a válaszokat.