Menü

A boldogság egyik titka

Mi lehet a titka azoknak az embereknek, akik minden nehézség ellenére boldogabbak, kiegyensúlyozottabbak, rugalmasabbak, mint a többiek?

A pszichológusok szerint a boldogság titkának egyik kulcseleme lehet a koherencia-érzés. Akikben ez meg van, azok a nehezebb élethelyzetekben is úgy gondolják, hogy van helyük, szerepük és céljuk a világban. Ez nem egy személyiségvonás, hanem beállítódás, életszemlélet, melynek alapjait gyermekkorban sajátítjuk el, de ez a típusú gondolkodásmód felnőttként is tanulható.

A koherencia-érzés segíthet abban, hogy a világ történéseit és a különböző életeseményeket összefüggéseiben értelmezzük, így a nehéz problémákat is elsősorban fejlődési lehetőségnek tekintsük. A koherencia-érzés, egy olyan élmény a világgal kapcsolatban, hogy mindennek oka és értelme van, semmi sincs véletlenül, és egyúttal képesek vagyunk befolyásolni is a körülöttünk zajló eseményeket.

A szakemberek a koherencia-érzés három alapvető elemét különböztetik meg. Egyrészről érthetőek a bennünk és a világban zajló folyamatok, ezeket átlátva képesek vagyunk hatást gyakorolni rájuk, valamint fontos része ennek a szemléletnek, hogy úgy érezzük, a küzdelmeknek és a kudarcoknak is értelme és célja van.

Ez alapján érhető, hogy akinek világnézetében alapvetően megjelenik a koherencia-érzés, miért rugalmasabb és boldogabb, mint mások. De ezen kívül további pozitívumokra bonható ez a fajta beállítódás. A koherencia-érzés segít a stresszhelyzetek kezelésében, a fájdalomtűrésben és összefüggésben van a hosszabb élettartammal is. Ha rendelkezünk ezzel a meggyőződéssel, akkor könnyebben épülünk fel betegségekből, kevésbé vagyunk hajlamosak káros függőségekre, és alapvetően jobb mentális és fizikai egészségi állapottal bírunk.

Fotó:
pixabay.com

A toxikus pozitivitás jellemzői és veszélyei

A toxikus pozitivitás gyakori része mindennapi beszélgetéseinknek. A kifejezés arra utal, miszerint bármilyen nehéz is egy élethelyzet, mindenképpen optimistának kell maradnunk – akkor is, ha a lelkünk mélyén éppen szenvedünk –. Cikkünkben a mérgező pozitivitás jellemzőiről és veszélyeiről tudhatunk meg többet, kitérve arra is, hogy mit tehetünk abban az esetben, ha saját magunkon is észleltük ennek a jeleit.

A negatív gondolkodás hatásai és a mindfulness

Sokszor egyből a legrosszabbra gondolunk, pedig a negatív hozzáállás, gondolkodás károsan hat. Miért és hogyan rombol a negatív gondolkodás, és mit tehetünk ellene?

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Mi állhat az irigység hátterében?

Hogy jól körül írjam a témát, megközelítettem az irigység fogalmát „tudományos” szempontból. „Az irigység másnak örömén érzett fájdalmunk, amivel rokon érzés, ha másnak fájdalmán örömet érzünk” - írja a wikipedia.

Melyek a verbális bántalmazás jelei?

Rengetegen válnak életük során szóbeli bántalmazás áldozatává, sokakban azonban nem is tudatosul, pedig a verbális bántalmazást fontos időben felismerni. Milyen jelei vannak?