A boldogság egyik titka
- Dátum: 2014.02.11., 15:38
- boldogság titka, koherencia- érzés, meggyőződés, mentális és fizikai egészség, világszemlélet
Mi lehet a titka azoknak az embereknek, akik minden nehézség ellenére boldogabbak, kiegyensúlyozottabbak, rugalmasabbak, mint a többiek?
A pszichológusok szerint a boldogság titkának egyik kulcseleme lehet a koherencia-érzés. Akikben ez meg van, azok a nehezebb élethelyzetekben is úgy gondolják, hogy van helyük, szerepük és céljuk a világban. Ez nem egy személyiségvonás, hanem beállítódás, életszemlélet, melynek alapjait gyermekkorban sajátítjuk el, de ez a típusú gondolkodásmód felnőttként is tanulható.
A koherencia-érzés segíthet abban, hogy a világ történéseit és a különböző életeseményeket összefüggéseiben értelmezzük, így a nehéz problémákat is elsősorban fejlődési lehetőségnek tekintsük. A koherencia-érzés, egy olyan élmény a világgal kapcsolatban, hogy mindennek oka és értelme van, semmi sincs véletlenül, és egyúttal képesek vagyunk befolyásolni is a körülöttünk zajló eseményeket.
A szakemberek a koherencia-érzés három alapvető elemét különböztetik meg. Egyrészről érthetőek a bennünk és a világban zajló folyamatok, ezeket átlátva képesek vagyunk hatást gyakorolni rájuk, valamint fontos része ennek a szemléletnek, hogy úgy érezzük, a küzdelmeknek és a kudarcoknak is értelme és célja van.
Ez alapján érhető, hogy akinek világnézetében alapvetően megjelenik a koherencia-érzés, miért rugalmasabb és boldogabb, mint mások. De ezen kívül további pozitívumokra bonható ez a fajta beállítódás. A koherencia-érzés segít a stresszhelyzetek kezelésében, a fájdalomtűrésben és összefüggésben van a hosszabb élettartammal is. Ha rendelkezünk ezzel a meggyőződéssel, akkor könnyebben épülünk fel betegségekből, kevésbé vagyunk hajlamosak káros függőségekre, és alapvetően jobb mentális és fizikai egészségi állapottal bírunk.
Fotó:
pixabay.com
Hogyan tart két lábon egy baráti társaság?

Mi jut eszedbe először akkor, ha baráti társaságokról hallasz? A saját közösséged? Esetleg egy régi iskolai csapat, amiből azóta már szétszéledtetek? Bármelyik is legyen, a baráti csapatok sokunk életének meghatározó részei, ami nem véletlen. Megtartanak és biztonságot sugallnak, megnyugtatnak és inspirálnak. Azonban mik a sajátosságai és miért választjuk éppen azokat a bizonyos embereket magunk mellé?
Hipnoterápia

Megannyi módszer létezik arra, hogy kezeljük testi és lelki gondjainkat. Ilyen módszer a hipnoterápia is, mely sokféle gond leküzdésére jelenthet gyógyírt.
Miért szeretjük, ha fáj? – A tragédia vonzereje

Furcsa kijelenteni, hogy szeretjük a szenvedést. Nem a saját életünkben persze, hanem amikor olvasunk, filmet nézünk vagy hallgatunk. Egy hős elesik, egy szerelem elvérzik, egy álom összeomlik és mi ott ülünk, lenyűgözve, néha könnyezve, néha csak csendben. Miért keresünk ilyen történeteket? Miért érezzük katartikusnak a veszteséget?
Tartsd fent a motivációt!

A motiváció fenntartása nem mindig könnyű, de vannak olyan hatékony módszerek, amelyek segíthetnek, hogy folyamatosan lendületben maradjunk.
A kognitív disszonancia jelensége

A kognitív disszonancia elmélete izgalmas és fontos szempontokat kínál a viselkedésünk és a belső meggyőződéseink közötti feszültség megértésében. Ahogy a leírásban is szerepel, az emberek gyakran tapasztalnak ellentmondást a cselekedeteik és a belső értékrendjük között, és ez a disszonancia kellemetlen érzéseket vált ki, amelyeket igyekszünk csökkenteni.