Menü

A boldogság egyik titka

Mi lehet a titka azoknak az embereknek, akik minden nehézség ellenére boldogabbak, kiegyensúlyozottabbak, rugalmasabbak, mint a többiek?

A pszichológusok szerint a boldogság titkának egyik kulcseleme lehet a koherencia-érzés. Akikben ez meg van, azok a nehezebb élethelyzetekben is úgy gondolják, hogy van helyük, szerepük és céljuk a világban. Ez nem egy személyiségvonás, hanem beállítódás, életszemlélet, melynek alapjait gyermekkorban sajátítjuk el, de ez a típusú gondolkodásmód felnőttként is tanulható.

A koherencia-érzés segíthet abban, hogy a világ történéseit és a különböző életeseményeket összefüggéseiben értelmezzük, így a nehéz problémákat is elsősorban fejlődési lehetőségnek tekintsük. A koherencia-érzés, egy olyan élmény a világgal kapcsolatban, hogy mindennek oka és értelme van, semmi sincs véletlenül, és egyúttal képesek vagyunk befolyásolni is a körülöttünk zajló eseményeket.

A szakemberek a koherencia-érzés három alapvető elemét különböztetik meg. Egyrészről érthetőek a bennünk és a világban zajló folyamatok, ezeket átlátva képesek vagyunk hatást gyakorolni rájuk, valamint fontos része ennek a szemléletnek, hogy úgy érezzük, a küzdelmeknek és a kudarcoknak is értelme és célja van.

Ez alapján érhető, hogy akinek világnézetében alapvetően megjelenik a koherencia-érzés, miért rugalmasabb és boldogabb, mint mások. De ezen kívül további pozitívumokra bonható ez a fajta beállítódás. A koherencia-érzés segít a stresszhelyzetek kezelésében, a fájdalomtűrésben és összefüggésben van a hosszabb élettartammal is. Ha rendelkezünk ezzel a meggyőződéssel, akkor könnyebben épülünk fel betegségekből, kevésbé vagyunk hajlamosak káros függőségekre, és alapvetően jobb mentális és fizikai egészségi állapottal bírunk.

Fotó:
pixabay.com

Az idősödés megélése

Minden életszakasz egy krízis, amely az arra a korra jellemző változási pontok pozitív megélésével magában hordozza az új életszakaszba lépés lehetőségét. A szakirodalom
orvosi értelemben 60-65 éves korra teszi az időskor kezdetét.

Az érzelemszabàlyozás módszerei

Például hosszú kihagyás után (és ennek most sokak életében lehet aktualitása) újra emberek közé, társaságba kell mennünk. Akkor is, ha ez sosem ment könnyen, ha mindig is némi szorongás társult hozzá és győzködni kellett magadat például egy szombat esti összejövetel kapcsán, hogy ’érdemes elmenni, jól fogom magam érezni…’.

Longevity, holisztikus szemlélet, egészségtudatosság

A tudatos fogyasztók, életmódváltók egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek az egészségtudatos életmódra a hosszú teljes élet, azaz a longevity elérése érdekében, melynek jelenleg az egyik fő kihívása az egészséges étrend kialakítása.

Láthatatlannak lenni - A magányosság egy formája

„Láthatatlannak érzem magam”. Mindig is az voltam: kamaszkoromban a barátaim mellett, az osztályban, a párkapcsolatomban, az egyetemi évek alatt, a szüleim még ma sem értenek meg, talán sosem láttak igazán. Mindenkinek jut egy ilyen burok, ami megvéd a láthatóságtól, ilyenkor pedig csak a közeli ismerősök hangja marad meg. Azonban mit lehet tenni az észrevétlenség ellen, hogyan kapcsolódik ez az emberi közönyhöz?

Cotard-szindróma, amikor azt hiszed, hogy meghaltál

Sajnos nagyon sok pszichiátriai betegséget ismerhetünk, és ezeket csak erősíti a jelenlegi felgyorsult világi élet. Van egy, ami az egyik legritkább betegség, amelyben a beteg azt hiszi, hogy halottak és körülöttük lévő világ nem is létezik.