Menü

Ártalmas-e a gyógyszer a magzatnak?

Kismamák esetében a gyógyszerszedés mindig kényes téma. Az ezzel kapcsolatos óvatosság, feszültség persze nem véletlenül alakult ki a köztudatban, de sokkal árnyaltabb a kép, mint gondolnánk.

Régen úgy gondolták, hogy a méhlepény semmilyen káros anyagot nem enged át, így az anya által szedett gyógyszerek nincsenek hatással a magzati fejlődésre.

Ezt a fajta gondolkodást, vélekedést alapjaiban ingatta meg a ’60-as években zajló Contergan nevű gyógyszerrel kapcsolatos botrány, tragédia. Az eredetileg köhögésre, megfázásra és fejfájásra alkalmazott gyógyszert, el kezdték javasolni kismamák számára is, hányingercsillapító hatása miatt. A recept nélkül kapható gyógyszerről azonban kiderült, hogy magzatkárosító hatása jelentős, magas gyakorisággal okozott végtaghiányt a magzatoknál.

A 70’ es évektől ezért különösen fókuszba került a gyógyszerek magzatra gyakorolt hatásainak vizsgálata, és ezzel párhuzamosan persze megerősödött az a gondolat, mely szerint: „a gyógyszerszedésnek komoly kockázatai vannak a magzatra nézve, ezért a kismamáknak óvakodnia kell mindenféle gyógyszertől a várandóság alatt”.

Valóban fontos szem előtt tartani, hogy az anyai szervezet számára viszonylag veszélytelen vegyületek, gyógyszerek károsan befolyásolhatják a magzati fejlődést. Ám Czeizel Endre például arra is felhívja a figyelmet, hogy magzati rendellenesség annak következtében is kialakulhat, ha a kismama nem szedi be a szükséges gyógyszert bizonyos betegségek esetében. Egy- egy kezeletlen betegség is komoly károsodást idézhet elő a magzatnál, például a krónikus, kezeletlen (fájdalomcsillapítás nélkül) migrén esetén bizonyítottan megnő a magzati végtag károsodás esélye.

Fotó:
pixabay.com

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!

Hogyan kezeljük a testvérkonfliktusokat

Amikor megszületett a kistestvér és a nagyfiam kezébe adtuk, boldogan gondoltam arra, hogy milyen jó testvérek lesznek majd, mennyire szeretik és segítik majd egymást. Akkor nem jelent meg lelki szemeim előtt a sok vita, veszekedés köztük, állandó féltékenység, sok konfliktus, amelyeket most napi szinten próbálok hárítani, megoldani. Vajon mi áll a testvérkonfliktusok hátterében és hogyan segíthetünk rajtuk?

Sportszülők

Foci, kosárlabda, kézi, futás, úszás… Sportszülőnek lenni nem nehéz, de nagyon nemes küldetés. Mivel jár, ha sportoló gyermeked van?

Az okoseszközök hatása a gyerekek viselkedésére

Az okostelefonok használata a legújabb tanulmányok szerint komoly viselkedési problémákat okozhat a gyerekeknél. Egy brit kutatás megerősítette azt a kijelentést, mely szerint az okostelefonok használata hosszútávon szorongást, depressziót és más mentális problémákat is okozhat.

A pozitív fegyelmezés

A pozitív fegyelmezés egy olyan új nevelési szemlélet, amelyben egyszerre érvényesül a kedvesség és a határozottság. Miért mérföldkő a pozitív fegyelmezés a nevelésben?