Ártalmas-e a gyógyszer a magzatnak?
- Dátum: 2014.02.11., 15:27
- botrány, gyógyszerszedés, magzati fejlődés, magzati rendellenesség, tragédia, végtaghiány
Kismamák esetében a gyógyszerszedés mindig kényes téma. Az ezzel kapcsolatos óvatosság, feszültség persze nem véletlenül alakult ki a köztudatban, de sokkal árnyaltabb a kép, mint gondolnánk.
Régen úgy gondolták, hogy a méhlepény semmilyen káros anyagot nem enged át, így az anya által szedett gyógyszerek nincsenek hatással a magzati fejlődésre.
Ezt a fajta gondolkodást, vélekedést alapjaiban ingatta meg a ’60-as években zajló Contergan nevű gyógyszerrel kapcsolatos botrány, tragédia. Az eredetileg köhögésre, megfázásra és fejfájásra alkalmazott gyógyszert, el kezdték javasolni kismamák számára is, hányingercsillapító hatása miatt. A recept nélkül kapható gyógyszerről azonban kiderült, hogy magzatkárosító hatása jelentős, magas gyakorisággal okozott végtaghiányt a magzatoknál.
A 70’ es évektől ezért különösen fókuszba került a gyógyszerek magzatra gyakorolt hatásainak vizsgálata, és ezzel párhuzamosan persze megerősödött az a gondolat, mely szerint: „a gyógyszerszedésnek komoly kockázatai vannak a magzatra nézve, ezért a kismamáknak óvakodnia kell mindenféle gyógyszertől a várandóság alatt”.
Valóban fontos szem előtt tartani, hogy az anyai szervezet számára viszonylag veszélytelen vegyületek, gyógyszerek károsan befolyásolhatják a magzati fejlődést. Ám Czeizel Endre például arra is felhívja a figyelmet, hogy magzati rendellenesség annak következtében is kialakulhat, ha a kismama nem szedi be a szükséges gyógyszert bizonyos betegségek esetében. Egy- egy kezeletlen betegség is komoly károsodást idézhet elő a magzatnál, például a krónikus, kezeletlen (fájdalomcsillapítás nélkül) migrén esetén bizonyítottan megnő a magzati végtag károsodás esélye.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?