Menü

Ártalmas-e a gyógyszer a magzatnak?

Kismamák esetében a gyógyszerszedés mindig kényes téma. Az ezzel kapcsolatos óvatosság, feszültség persze nem véletlenül alakult ki a köztudatban, de sokkal árnyaltabb a kép, mint gondolnánk.

Régen úgy gondolták, hogy a méhlepény semmilyen káros anyagot nem enged át, így az anya által szedett gyógyszerek nincsenek hatással a magzati fejlődésre.

Ezt a fajta gondolkodást, vélekedést alapjaiban ingatta meg a ’60-as években zajló Contergan nevű gyógyszerrel kapcsolatos botrány, tragédia. Az eredetileg köhögésre, megfázásra és fejfájásra alkalmazott gyógyszert, el kezdték javasolni kismamák számára is, hányingercsillapító hatása miatt. A recept nélkül kapható gyógyszerről azonban kiderült, hogy magzatkárosító hatása jelentős, magas gyakorisággal okozott végtaghiányt a magzatoknál.

A 70’ es évektől ezért különösen fókuszba került a gyógyszerek magzatra gyakorolt hatásainak vizsgálata, és ezzel párhuzamosan persze megerősödött az a gondolat, mely szerint: „a gyógyszerszedésnek komoly kockázatai vannak a magzatra nézve, ezért a kismamáknak óvakodnia kell mindenféle gyógyszertől a várandóság alatt”.

Valóban fontos szem előtt tartani, hogy az anyai szervezet számára viszonylag veszélytelen vegyületek, gyógyszerek károsan befolyásolhatják a magzati fejlődést. Ám Czeizel Endre például arra is felhívja a figyelmet, hogy magzati rendellenesség annak következtében is kialakulhat, ha a kismama nem szedi be a szükséges gyógyszert bizonyos betegségek esetében. Egy- egy kezeletlen betegség is komoly károsodást idézhet elő a magzatnál, például a krónikus, kezeletlen (fájdalomcsillapítás nélkül) migrén esetén bizonyítottan megnő a magzati végtag károsodás esélye.

Fotó:
pixabay.com

Pollenallergia gyerekkorban: asztmát is okozhat

A gyermekeket érintő, gyermekkorban jellemző allergiás betegségek között vannak olyanok, amik csak kiskorban jelentkeznek, míg mások felnőve is megmaradnak. Hazánkban a gyermekkori allergia előfordulási gyakorisága kb. 6-7%.

Alvás a gyerekkel – együtt vagy külön?

Együtt vagy külön aludjunk? Legyen-e külön szobája a gyereknek? Gyermeket nevelő szülők körében ez az egyik legmegosztóbb kérdés. Két határozottan elkülönülő tábor áll egymással szemben.

Mi az az SZMK és mit takar az OSZSZ?

Általában az első szülői értekezleten október táján kéri fel az osztályfőnök a szülőket, hogy válasszanak maguk közül SZMK azaz Szülői Munkaközösségi tagokat és ugyanezt teszi az ovónő is az ovis szülőin, amikor OSZSZ (Óvodai Szülői Szervezet) tagokat választ.

Mindent a diszprexiáról

A programozott mozgásokban, melyek a csecsemő idegrendszeri érésétől függnek (pl.: kúszás, mászás), általában még nincsenek feltűnő eltérések. Később a kisdedkorban fejlődik a szenzoros érzékelés és integráció (szenzomotorika: az észlelés és a cselekvés egysége). A fejlődési diszpraxia a szenzoros integráció zavarainak egyfajta megnyilvánulása.

Ártalmatlannak tűnő, ám veszélyes dolgok a kiságyban

Lehet, hogy veszélytelennek, ártalmatlannak tűnő játékok és kiegészítők, ám valójában veszélyes dolgok, amiket feltétlen tartsunk távol a kiságytól, mikor a babánkat letesszük aludni.