Menü

Uszoda kontra fertőzések

Az úszás rendkívül egészséges sport, amely remek alakformáló, ugyanakkor kíméletesen terheli a szervezetet, így gyakorlatilag mindenkinek ajánlott mozgásforma. A hideg hónapokban nagyon sokan keresik fel az uszodákat, s a megnövekedett forgalom megnövekedett veszélyforrást jelent a különböző fertőzések miatt.

Ha szeretünk úszni, semmiképpen se adjuk fel, csak azért, mert az uszodában többféle fertőzéssel is szembe kell néznünk. Inkább próbáljuk megelőzni a bajt.

De lássuk, milyen nyavalyák támadhatják meg az óvatlan sportbarátot?

Az egyik leggyakoribb uszodai fertőzés a bőrgomba. Főleg a lábak körmeit támadja meg, de a kézre is könnyen átterjedhet, sőt a nemi szerveket is veszélyeztetheti. Épp ezért mindig használjuk a medencéknél kihelyezett fertőtlenítő folyadékot, magyarán lépjünk bele, és az úszás után teafa krémmel, vagy olajjal, grapfruit mag olajjal kenjük be a veszélyeztetett területeket. Ezek ugyanis nagyon erős gombaölő szerek, sőt fertőtlenítenek is.

Az uszodaszemölcs nagyon gyorsan terjed és igen makacs bőrbetegség. Jobbára a gyerekeket támadja meg, főleg a nyakon, az arcon, a hónaljban, a törzsön és a nemi szervek környékén jelentkeznek az 1-2 milliméter átmérőjű csomócskák csoportjai. Nagyon gyorsan szaporodik, ezért gyorsan bőrgyógyászhoz kell fordulni, ha megjelenik.

A közönséges szemölccsel sem érdemes otthon vacakolni, a bőrgyógyász gyorsan és hatékonyan tudja eltávolítani. Mindkettő ellen úgy védekezhetünk, ha alaposan lezuhanyozunk úszás után és jól szárazra töröljük minden porcikánkat, a lábujjak közeit is.

A gombás fertőzések is sok kellemetlenséget tudnak okozni, a férfiaknak és nőknek egyaránt. Az uraknál apró, piros, viszkető foltok jelennek meg az ágyékuk környékén, míg a hölgyeknél fehér, tömény, hüvelyi folyás jelentkezik, ezen kívül viszkető, szúró érzés. A nők kipróbálhatják, hogy uszoda tamponnal úsznak, ez speciálisan az ilyen fertőzések elkerülésére lett kifejlesztve. De hagyományos tampon is megteszi, ha átitatjuk teafa, vagy grapfruit, esetleg levendula olajjal.

Bármilyen egyéb bőrbetegségünk van, főleg ekcéma esetén, inkább kerüljük az uszodát, de nyílt sebbel és fekéllyel se menjünk a vízbe. Lehetőleg ne nyeljük le a klóros vizet, mert könnyen hasmenést, bélgörcsöt okozhat.

Fotó:
pixabay.com

A bőrviszketés okai

A viszketés különféle okokból jelentkezhet, és fontos megérteni, hogy egyes esetekben komolyabb egészségügyi problémákra is utalhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a leggyakoribb kiváltó okokat és azok lehetséges következményeit.

Mit tudsz a vérszegénységről?

Sokat halljuk, hogy a vérszegénység jele a sápadtság, de nem csak erről ismerhetjük fel, pedig fontos a korai felismerés.

Mindent, amit a Sjörgen- szindrómáról tudni kell

A Sjögren-szindróma egy autoimmun betegség, amely elsősorban a külső elválasztású mirigyeket érinti, mint például a nyál- és könnymirigyek, ami szájszárazságot (xerostomia) és szemszárazságot (xerophtalmia) okoz. A betegség más szervrendszereket is érinthet, például a tüdőt és a veséket, és különböző súlyosságú formái léteznek, amelyek gyulladásokkal és vasculitissel járhatnak.

Diszhidrotikus ekcéma

Sok ember életében megjelennek különböző bőrbetegségek, melyek tünetei kellemetlenek, ilyen az ekcéma is, ellenben nem mindegy, hogy hol és milyen formában jelentkezik.

Hogyan kezeljük a tavaszi fáradtságot?

Bár a tavasz sokak számára energiát ad, egyesek mégis fáradtabbnak érzik magukat a változó évszakok miatt. Mai cikkünk segíthet a tavaszi fáradtság kezelésében, tippeket adhat a hangulati ingadozások kezelésére és arra is, hogyan erősíthetjük meg a mentális egészségünket.