Menü

El a kezekkel az értékes tőzegtől!

Számos környezetvédő és tudós szerint korlátozni kellene a tőzeggel végzett talajjavításokat, és a tőzeg ipari szintű kitermelését a lápokból.

A tőzeg fontos természeti erőforrás, a lápokból és mocsarakból kinyerve tőzegalapú kerti föld gyártásához használják, de a mezőgazdaság és az erdészet is hasznosítja.

A lápok kizsákmányolása negatív környezeti hatásokkal jár, ezért a szakemberek elkezdtek alternatív megoldást keresni. A veszélyeztetett mocsarak megóvása érdekében elkezdtek tőzegmohát növeszteni tó felszínen, mely alkalmas a lápokból kinyert tőzeg helyettesítésére.

Még számos feladat vár megoldásra, hogy ezek az alternatív módszerek valóban hatékonyan kiváltsák a természetes tőzeget az iparban. Ám a mocsarak és lápok kizsákmányolásának leállítása nem várhat, mivel komoly szerepük van a természeti körforgásban.

A tőzeglápoknak ugyanis komoly ökológiai szerepük van, megkötnek sokféle tápanyagot valamint szénvegyületeket is. Több ezer év óta tárolják a szénvegyületeket, és annak ellenére, hogy csak a földfelszín 3 százalékát borítja láp, mégis ezek a mocsaras területek kétszer annyi szén- dioxidot kötnek meg, mint az Föld összes erdősége. Ez alapján látható válik az üvegházhatással és a biodiverzitással való összefüggés. A lápok lecsapolása jelentősen növeli a globális felmelegedésben szerepet játszó üvegházhatást, valamint alapvető ökológiai folyamatokat veszélyeztet.

Fotó:
pixabay.com

Mi az a kapszula ruhatár?

A „kapszula ruhatár” (angolul: capsule wardrobe) egy olyan ruhatár, amely tudatosan válogatott, kevés, de jól kombinálható alapdarabokból áll. A célja az, hogy kevesebb, de jobb minőségű ruhánk legyen, amelyeket hosszabb ideig tudunk hordani.

Soha nem látott magasságokban a virtuális valóság

A virtuális valóság (VR), mint szórakoztatási forma alig pár éves múltra tekint vissza, mégis rengeteget fejlődött. A fejlesztések jelenleg a harmadik generációnál tartanak, amely már képes az emberi test szinte minden mozgását egy közös térben érzékelni. Írásomat többek között az inspirálta, hogy nemrégiben lehetőségem volt kipróbálni a VR technológiát és több játékkal is játszhattam. Az alábbi cikkben egyfajta áttekintést kaphatunk arról, hogy jelenleg hol tart az említett „tudomány” és hogyan jutott idáig.

Mindenkinek kell egy hobbi, ami önbizalmat ad

A magabiztosság nem velünk született adottság, sokkal inkább egy olyan készség, amelyet az élet során fejleszthetünk. Egy meglepően hatékony és gyakran alábecsült módszer erre a rendszeres hobbi gyakorlása. Legyen szó festésről, futásról, túrázásról vagy kertészkedésről, a szenvedéllyel űzött szabadidős tevékenységek nemcsak örömet nyújtanak, hanem hosszú távon hozzájárulnak önmagunk jobb megismeréséhez és önértékelésünk növeléséhez is.

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.

Kreatív kezek, nyugodt lélek. Miért kézműveskedünk?

Alkotni szinte bármilyen formában jó. A szó szoros értelmében a készítés bármely „műfaját” választhatjuk, ha szeretnénk érezni annak pozitív hatásait. Mindegy, hogy egy matricát ragasztunk ki, vagy éppen fából faragunk, fonalból fonunk, fényképalbumot ragasztunk össze, az alkotókedvünk garantáltan szárnyalni fog, és ezáltal önmagunkat is jobban megismerhetjük.