Menü

Irány a kert!

Végre újra itt a tavasz. A legszebb évszak beköszönte pedig sokak számára egyet jelent a kerti munkák megkezdésével. Érdemes bármilyen kicsiben elkezdeni, nagyban folytatni a kertészkedést, mert a sok-sok finom zöldség és gyümölcs meghálálja a munkát.

Márciusban már megkezdhetjük a veteményezést. Ha még nem szereztük be a vetőmagokat, akkor ne tétovázzunk tovább, hiszen a tavasz leghidegebb hónapján már többféle zöldséget elvethetünk.

Ha már vetőmagot is vettünk, akkor irány a kert. Érdemes alaposan átrotálni, átgereblyézni az ősszel már felásott földterületet. Ha ezt elmulasztottuk, akkor ne késlekedjünk, ássuk fel mielőbb a kertet, lazítsuk fel a földet és jelöljük ki azt a részt, ahová az első magokat elvetjük.

Aki nem látta a nagymamáját kertészkedni, annak elmondjuk, az ágyásokba a gereblye/kapa nyelével húzzunk egy 0.5-1 centiméter mély árkocskát. Lehetőleg egyenes vonalban. S ide már is beleszórhatjuk a sárgarépa, a petrezselyem, a zöldség pirinyó magvait. A tapasztalatlanok sokszor beleesnek abba a hibába, hogy túl sűrűn szórják el a magokat. Nem baj, mert, amikor a növény kikel, akkor ki lehet ritkítani (másképpen szólva: egyelni).

Március elején a dughagymákat is ledugdozhatjuk, ahogy a borsót, a spenótot, a madársalátát, a kaprot, a retket is elvethetjük. Érdemes az ágyások szélére, szegélyére snidlinget ültetni, amely gyorsan meghálálja a gondoskodást.

A hónap vége felé, amikor már többet süt a nap és melegebb lesz a talaj is, eljön a sóska, a yári retek, a korai karalábé, káposztafélék, burgonya, és a többi hagymaféle vetési ideje is.

Ha van eprünk, akkor mielőbb tegyük rendbe, ritkítsuk és kapáljuk meg, hiszen nagyon gyorsan hatalmas dzsungellé képes átalakulni az eperágyás.

Aki az ősz végén rakott el fokhagymát, vagy téli vajfej salátát, esetleg rukkolát, annak még kicsit várnia kell, hogy fogyaszthatóvá váljanak a zöldségek. A fokhagymának még legalább két-három hónap is kell, de a saláta például heteken belül az asztalra kerülhet, ahogy a rukkola is, ha már nagyobbacska a levele.

Aki még nem döntötte el, hogy szeretne-e kiskertet, annak azt tanácsoljuk, vágjon bele, hiszen annál jobb érzés, mint amikor a saját, vegyszermentes zöldségeinket, gyümölcseinket szolgálhatjuk fel, lakmározhatjuk be, semmivel sem összehasonlítható érzés.

Fotó:
pixabay.com

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?