Menü

Gyógyvizeink: Egyedülálló sódomb

A gyógyvizekben igen gazdag egri környéken kiemelkedő látogatottsággal bír az egerszalóki gyógyfürdő. Nemcsak gyógyhatású hévíze, hanem fantasztikus mésztufa képződménye miatt is - a sódomb egyedülálló Európában.

Az egerszalóki gyógyvíz története 1961-ig nyúlik vissza, amikor kőolaj és földgáz után kutatva fúrásokat végeztek. Közel 400 méter mélyről azonban nem olaj, hanem forró termálvíz tört a felszínre.

A hőforrás domboldalon lefutó vize azóta csodálatos természeti képződményt alakított ki. Nagyjából 120 négyzetméteres területen rakódott le a mészkő, aminek következtében fantasztikus, hófehér sódomb alakult ki. Meg kell említeni, hogy ehhez hasonló mésztufa képződmény a világon csupán két másik helyen található: Törökországban és az Egyesült Államokban a hírneves Yellowstone Nemzeti Parkban.

A forrásból feltörő vizet a nyolcvanas években alapos vizsgálatnak vetették alá és végül 1992-ben gyógyhatásúnak nyilvánították. Azóta már kiderült az is, az idült, ízületi betegségek, gerinc bántalmak, ideggyulladás, idegzsába, anyagcsere betegségek, köszvény, cukorbetegségek, nőgyógyászati panaszok, gyulladásos nőgyógyászati betegségek, vérzészavarok, meddőség, ekcéma, kimerültség, idegi fáradtság, csont, ízület, ín betegségek esetén javallott az alkalmazása kúraszerűen, akár belsőleg is, ivókúra formájában is.

Az elmúlt esztendőkben Egerszalókon még egy kutat fúrtak, amely 426 méter mély. A 65-68 Celsius fokos első és az újabb második forrás lehetővé teszi, hogy a gyógyfürdőben a gyógyvizes medencékben naponta cseréljék a vizet.

Az egerszalóki víz egyébként a kénes gyógyvizek közül a legjobb besorolást kapta. Összetételében még fontos, hogy nátriumot is tartalmazó, kálcium-magnézium hidrogénkarbonátos hévíz.

Fotó:
egerszalókinfo.hu

Autózás télen

Sokak számára talán unalmas téma az autók télre való felkészítésének és a téli vezetésnek a témája, hiszen minden évben megteszik ezt figyelmeztetés nélkül is, azonban még a profiknak sem árt átismételni a teendőket, ha másért nem, emlékeztetőül. Mert nemsokára itt a tél. Ja, már itt is van.

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?