Menü

Gyógyvizeink - Csodás természeti környezet

Békéscsabán már 1922 óta működik a strandfürdő, azonban a gyógyvizet csak 1959-ben találták meg. Azóta viszont a helyiek és a turisták legnagyobb örömére nemcsak a strandolni vágyók, hanem a gyógyulni vágyók számára is lehetőséget biztosítanak.

Békéscsabán 1922-ben nyitott meg a strand, akkor még egyetlen úszómedence működött. A fürdőhely az 1912-ben alapított Árpád-liget szomszédságában épült, s a kettő együtt csodás környezetet biztosít a kikapcsolódni és gyógyulni vágyóknak.

A fürdő 1000 méter mélységűre tervezett kútjának fúrása 430 méternél elakadt. Később több hideg vizes kutat sikerült létesíteni, ami arra elegendő volt, hogy a fürdő gyarapodó medencéibe a vizet, illetve felmelegítve a gőzfürdőhöz megfelelő mennyiséget adjon.

Aztán 1959-ben sikerült hévízet találni. A hidrogén-karbonátos alkáli gyógyvíz 76 Celsius fokos és 1974 méter mélységből tör fel. Azóta még egy kút is létesült, 800 méteren találtak hasonló gyógyvizet, amely 40 Celisus fokos. A vizet 2001-ben minősítették gyógyvízzé, a fürdő a gyógy minősítést 2006-ban kapta meg.

A békéscsabai gyógyvíz elsősorban az ízületi, mozgásszervi és reumatikus betegségek gyógyítására, kezelésére szakosodott. Számos gyógyszolgáltatás segítségével fokozzák a hatást. A betegek beszámolói alapján az iszappakolás különösen hatékony a reumatikus fájdalmak, a gyulladásos betegségek enyhítésére. Az orvosi gyógymasszázs és a víz alatti sugármasszázs pedig olyan szolgáltatás, amely minden komolyabb gyógyfürdőben elérhető már.

Fotó:
békéscsaba.városom.hu

Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!