Menü

Még nem késő: ültessünk gyümölcsfákat!

A saját fáinkról szedett gyümölcsnél nincsen finomabb. Páratlan élményt ad a természetközeli embernek, miként fejlődik, borul virágba, majd növeszt ízletes termést a saját kis fácska. Használjuk ki ezeket a napokat, hiszen most van itt az ideje a tavaszi gyümölcsfa ültetésnek.

Gyümölcsfát tavasszal és ősszel érdemes ültetni. Tavasszal március, április hónap, míg ősszel október, november a megfelelő időszak arra, hogy elültessük őket.

A kezdőknek nem árt néhány jó tanácsot figyelembe venni, hogy mielőbb bőséges termést takaríthasson be a növényekről.

Először is próbáljunk meg mindig megbízható, jó minőségű csemetéket, oltványokat vásárolni. Keressük az öntermékeny fajtákat, amelyek mellé nem kell porzót ültetni. Kétféle fácska közül választhatunk a kertészetekben: szabadgyökerű és konténeres fajta közül. Utóbbi földlabdás fa, gyökerestől, földestől becsomagolva szállíthatjuk haza. Előbbit pedig általában valamilyen laza szerkezetű talajban tárolják, majd onnan kihúzva szabad gyökerekkel vihetjük el.

Gyakorlatilag az a különbség a kettő között, hogy a konténeres fajtát, akár nyáron is elültethetjük, mindegy, milyen évszakban szeretnénk földbe tenni.

Az ültetés első lépése, hogy megfelelő méretű, mélységű ültető gödröt ássunk. A szakemberek nagyjából a 80x80x80-as méretet szokták megadni, amelyekben a nagyobbacska csemeték is kényelmesen elférnek. Az ültető gödröt érdemes vízzel felönteni, beáztatni, főleg száraz, aszályos időben, ahogy a fát is pár órára beáztathatjuk egy nagy vödör vízben. A vízes talaj egyébként a gyorsabb és biztosabb gyökérfejlődést segíti.

A gödör alját aztán alaposan trágyázzuk be, a legjobb a jó minőségű marha-, vagy birkatrágya. Ezután szórjuk vissza a földet, majd locsoljuk meg jó alaposan a csemetét. Az sem baj, ha iszapszerű föld veszi körül. Ezek után alaposan tapossuk körbe.

Ha bőséges terméshozamra vágyunk, akkor rendszeresen gondozzuk a fánkat. Ne felejtsük el soha megöntözni, évente pedig metsszük meg. Két-három évente érdemes megtrágyázni, vagyis pótolni a tápanyagot.

Fotó:
pixabay.com

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!