Menü

Március- április a megújuló élet, az újjászületés hónapjai

  • Dátum: 2014.04.16., 10:49

A tél után létfontosságú testünk feltöltése. Megnő az étvágy, az ember ösztönösen fordul a könnyebb, savanykásabb, zöld ételek felé, többet tartózkodik a friss levegőn. A máj-epe területe működik a legintenzívebben. Ezeken túl a következőket kell még megerősíteni: csont, haj, köröm, bőr, immunrendszer.

Az utóbbi időben egyre többet beszélnek a tisztítókúrákról, böjtökről. Aki nem tudja rászánni magát, ne is tegye, csak kárt okoz vele. A böjt valójában lemondás valamiről: kevesebb kóla, beszéd, facebook, éjszakázás, stb, kinek mi. Ráadásul 50-60 évvel ezelőtt, a böjti időben az emberek tervezeték a tavaszi, nyári munkát, kimerítő fizikai tevékenység (vetés) a böjti időszak után kezdődött. Akkor is sokat dolgoztak az emberek. De kevesebb volt a napi kihívás az idegrendszer számára: nem volt annyi számítógépezés, mobil, információdömping, azonnali döntéshelyzet. Hétvégeken illetve télen többet pihentek, másképp gondolkodtak, lassabb volt az életvitel.

Ha már éjjel sem tud regenerálódni a szervezet, akkor fáradtság, koncentrációhiány, motiválatlanság, vagy éppen túlpörgés, agresszió, feszültség, „ingeréhség” (mobil, számítógép, hangos dübörgő zene) a későbbiekben gyakori heteken át tartó felébredések, fejfájás, torokszárazság, stb., ezek huzamos energiahiányt jeleznek.

Akkor ma mi a teendő? Hisz most alapozzuk meg egészségi szempontból az évet.

          1. Nem enni és nem inni- gyomor- és bélfekélyhez, epe- és májproblémákhoz vezető legrövidebb út.

          2. Enni kell, de ilyenkor mi a jó? Magas tápértékű, koncentrált táplálék, amit könnyű emészteni. Legyen benne minden. Hát ilyen étel kevés van, illetve nincs. Vészhelyzet esetére diákcsemege (mazsola, egyéb aszalt gyümölcsök és olajos magok keveréke). Szendvics (minden legyen benne), gyümölcs, keksz (kevésbé cukros).

Egészségünk megőrzéséhez, testünk karbantartásához két fontos dolog kell: a táplálkozás (60%), és a mozgás (40%).

Nézzük, mit meríthetünk a megújuláshoz.

Esetleges nátha, hurut, megfázás esetén egy ideig tejterméktilalom, sok vitamin, meleg lábfürdő, inhalálás, pihenés.

Tavasszal ösztönösen is a „zöldeket” keressük: retekfélék, (ezek orvosságként hatnak a májra, de fogyasztási szabálya: „reggel vétek, délben étek, este orvosság”), hagyma, újhagyma, sóska, spenót, sárgarépa, cékla, zeller, csalán, csírák. Fehérjék közül tojás (lágy/főtt), házisonka, hal, túró, friss vaj, savanyított tejtermékek, halak, húsfélék építik a csontokat, izmokat. Gyümölcsnek téli alma, téli körte (ha már nem gusztusos állagú, akkor reszelve), kivi (C vitaminbomba), narancs, érett banán, esetleg ananász. Energiát adnak a szénhidrátok: rozskenyér, zabkása, rizs, teljesőrlésű kenyerek (aki nem szereti lehet fehér búzakenyér, de pirítva emészthetőbb). Zsiradékok közül a dió, tökmag, mák, szezámmag, vaj, olivaolaj, mákolaj, lenolaj. Jó a házizsír is (különösen a nőknek havonta legalább egyszer az egészséges hormonműködéshez javasolt, de hagymával együtt).

Mindennapi italunk legyen a tiszta víz, csipketea, gyógyteák (gyermekláncfű, csalán, citromfű), gyümölcslevek.

Sokat legyünk a friss levegőn, napon (D vitamin), sétáljunk, kiránduljunk, takarítsunk, lomtalanítsunk, kertészkedjünk.

Igazi tavaszi megújulást kívánok mindenkinek! 

Forrás:
B.né Simon Ágnes

Fotó:
pixabay.com

Napközbeni szundikálás a munkahelyen

Mit nyerhetnek a hivatalos szieszta bevezetésével a vállalatok, és hogyan érdemes alkalmazniuk a HR-eseknek? A munkahelyi alvás koncepciója jelentős fejlődésen ment keresztül az elmúlt években, világszerte számos cég alkalmazza a mentális jólét érdekében, a Google, a Nike, a Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásain például már évek óta vannak alvókabinok. Jelen helyzetben nem arról van szó, hogy átaludja a fél csapat az éjszakai műszak egyharmadát, hanem hogy hivatalosan is pihenhet az alkalmazott munkaidőben.

Karácsony hitelből

Egy friss reprezentatív felmérés szerint a magyarok átlagosan 102 ezer forintot szánnak a karácsonyi kiadásokra, ebből 46 ezer forintot költenek ajándékokra. Háromból két ember állít karácsonyfát, amelyre közel 14 ezer forintot fordítanak – olvasom a netes összefoglalókat.

Becézgetések egy munkahelyen

Hogyan működik a becenevek használata a munkahelyen? A becézés alatt jelen helyzetben nem a keresztnév rövidítését értik (például Benedek helyett Beni), hanem olyan nevek használatát, ami újfajta identitást ad az adott személynek. Mint például a Főni, a Mester, a kobra vagy más opciók a populáris kultúrából.

Álláskeresés: hogyan kezdjünk neki?

Az álláskeresés nem könnyű feladat és sok esetben hosszas folyamat, amibe legtöbbször sok időt és energiát kell fektetni, de ha felkészülten állunk neki a folyamatnak könnyebben és gyorsabban találjuk meg a megfelelő munkát. Hol érdemes elkezdeni az álláskeresést?

Cipősdoboz akció - csatlakozz!

„Cipősdoboz akció idén is! Te is segíthetsz!” – emlékeznek még a korábbi cikkeinkre erről? Ha igen, annak nagyon örülünk, ebben az esetben ideje ismét emlékeztetni magunkat erre a nagyszerű jótékonysági kezdeményezésre!