Március- április a megújuló élet, az újjászületés hónapjai
- Dátum: 2014.04.16., 10:49
A tél után létfontosságú testünk feltöltése. Megnő az étvágy, az ember ösztönösen fordul a könnyebb, savanykásabb, zöld ételek felé, többet tartózkodik a friss levegőn. A máj-epe területe működik a legintenzívebben. Ezeken túl a következőket kell még megerősíteni: csont, haj, köröm, bőr, immunrendszer.
Az utóbbi időben egyre többet beszélnek a tisztítókúrákról, böjtökről. Aki nem tudja rászánni magát, ne is tegye, csak kárt okoz vele. A böjt valójában lemondás valamiről: kevesebb kóla, beszéd, facebook, éjszakázás, stb, kinek mi. Ráadásul 50-60 évvel ezelőtt, a böjti időben az emberek tervezeték a tavaszi, nyári munkát, kimerítő fizikai tevékenység (vetés) a böjti időszak után kezdődött. Akkor is sokat dolgoztak az emberek. De kevesebb volt a napi kihívás az idegrendszer számára: nem volt annyi számítógépezés, mobil, információdömping, azonnali döntéshelyzet. Hétvégeken illetve télen többet pihentek, másképp gondolkodtak, lassabb volt az életvitel.
Ha már éjjel sem tud regenerálódni a szervezet, akkor fáradtság, koncentrációhiány, motiválatlanság, vagy éppen túlpörgés, agresszió, feszültség, „ingeréhség” (mobil, számítógép, hangos dübörgő zene) a későbbiekben gyakori heteken át tartó felébredések, fejfájás, torokszárazság, stb., ezek huzamos energiahiányt jeleznek.
Akkor ma mi a teendő? Hisz most alapozzuk meg egészségi szempontból az évet.
1. Nem enni és nem inni- gyomor- és bélfekélyhez, epe- és májproblémákhoz vezető legrövidebb út.
2. Enni kell, de ilyenkor mi a jó? Magas tápértékű, koncentrált táplálék, amit könnyű emészteni. Legyen benne minden. Hát ilyen étel kevés van, illetve nincs. Vészhelyzet esetére diákcsemege (mazsola, egyéb aszalt gyümölcsök és olajos magok keveréke). Szendvics (minden legyen benne), gyümölcs, keksz (kevésbé cukros).
Egészségünk megőrzéséhez, testünk karbantartásához két fontos dolog kell: a táplálkozás (60%), és a mozgás (40%).
Nézzük, mit meríthetünk a megújuláshoz.
Esetleges nátha, hurut, megfázás esetén egy ideig tejterméktilalom, sok vitamin, meleg lábfürdő, inhalálás, pihenés.
Tavasszal ösztönösen is a „zöldeket” keressük: retekfélék, (ezek orvosságként hatnak a májra, de fogyasztási szabálya: „reggel vétek, délben étek, este orvosság”), hagyma, újhagyma, sóska, spenót, sárgarépa, cékla, zeller, csalán, csírák. Fehérjék közül tojás (lágy/főtt), házisonka, hal, túró, friss vaj, savanyított tejtermékek, halak, húsfélék építik a csontokat, izmokat. Gyümölcsnek téli alma, téli körte (ha már nem gusztusos állagú, akkor reszelve), kivi (C vitaminbomba), narancs, érett banán, esetleg ananász. Energiát adnak a szénhidrátok: rozskenyér, zabkása, rizs, teljesőrlésű kenyerek (aki nem szereti lehet fehér búzakenyér, de pirítva emészthetőbb). Zsiradékok közül a dió, tökmag, mák, szezámmag, vaj, olivaolaj, mákolaj, lenolaj. Jó a házizsír is (különösen a nőknek havonta legalább egyszer az egészséges hormonműködéshez javasolt, de hagymával együtt).
Mindennapi italunk legyen a tiszta víz, csipketea, gyógyteák (gyermekláncfű, csalán, citromfű), gyümölcslevek.
Sokat legyünk a friss levegőn, napon (D vitamin), sétáljunk, kiránduljunk, takarítsunk, lomtalanítsunk, kertészkedjünk.
Igazi tavaszi megújulást kívánok mindenkinek!
Forrás:
B.né Simon Ágnes
Fotó:
pixabay.com
Staycation – a kanapéról a nyugalomba

Mai témánk a nyaralás, de nem úgy, ahogy elsőre gondolnánk, mert mi van akkor, ha a nyaralás nem egy tengerparti szállodában vagy egy hegyi faházban történik… hanem otthon?
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!