Nem betegség, tünet
- Dátum: 2014.04.22., 22:12
- baktérium, láz, lázas állapot, lázcsillapítás
A láz nem betegség, hanem tünet, mely a szervezet egyik legfontosabb védekező reakciója a baktériumokkal illetve a vírusokkal szemben.
A magasabb testhőmérséklet az immunrendszer fokozott működésére utal, vagyis beindul a szervezet belső védekező mechanizmusa.
A lázas állapot során növekedni kezd a hőtermelés, csökken a hőleadás, melynek következtében magas testhőmérséklet alakul ki. A kéz és a lábfej elfehéredését valamint hidegrázást is tapasztalhatunk ilyenkor, melyet a lázas állapotot kísérő átmeneti érszűkület okoz.
A lázcsökkenést olyan „tünetek” jelzik, mint például melegérzés, verejtékezés, újból kitágulnak az erek, és persze a közérzet is javul.
A magas testhőmérséklet gátolja a kórokozók szaporodását és gyorsítja az ellenanyag- termelést, vagyis szervezetünk intenzíven küzd a betegség ellen. Éppen ezért nem kell minden esetben, azonnal drasztikus lázcsillapítási módszereket bevetni. A szervezet védekező rendszere 37- 38 fok körül a legaktívabb, ha viszont tovább emelkedik a testhőmérséklet, akkor már érdemes csillapítani a lázat. A magas láz ugyanis megterheli a keringést, a szívműködést, vagyis magas láz hatására a szervezet túlzottan legyengülhet, energiaraktárai kimerülhetnek.
Fotó:
pixabay.com
November, a férfi egészség hónapja
A november számos dolog hónapja, sokféle dolgot ünneplünk, vagy csak számon tartunk, de az egyik legfontosabb az, hogy a férfiak egészségmegőrzésére is felhívja a figyelmet.
Télen allergia? Ki hallott már ilyet?
Ahogy csökken a hőmérséklet úgy lélegezhetnek fel a pollenallergiások – gondoltam magamban vígan a parlagfűszezon végén, DE! Mi az a téli allergia? Melyek a kiváltó okok, a tünetek, és mit tehetünk ellene?
Rotavírus, mit kell tudni róla?
Megannyi vírussal kell szembe néznünk éltünk során, melyek főleg gyerekkorban nagyon veszélyesek, ilyen a rotavírus is. Néhány tudnivaló erről a betegségről.
Az ősz haj jelentősége. Avagy őszülni nem szégyen
“Öregedj méltósággal, vállald magad, és hagyd megőszülni a hajad, szakállad!” A fiatalságkultusz mellett szót kell ejteni arról is, hogy az emberi öregedés velejárója az őszülés. Miközben a kétezres évek elején még csak a legvagányabb stílusikonok merték vállalni a szürke vagy inkább ezüst hajat a nyilvánosság előtt, a 2010-es évekre az ősz frizurából szép lassan mozgalom lett a nyilvános terekben és az átlagemberek között is.
Az arctorna csodás hatásai
Ha létezik az arcbőr feszesítésére természetes módszer, amihez sem tűt, sem szikét, sem mesterséges anyagot nem használnak és mégis látványos, hatásos és tartós, akkor az az arctorna.