Ha megvisel az időjárás változás
- Dátum: 2014.05.19., 11:25
- időjárás érzékenység, időjárás hatása, időjárás hatása gyerekekre, időjárás hatása szervezetre
Igazi modern kori betegség az időjárás érzékenység. Ez olyasfajta nyavalya, amelyre nincs kimondott gyógyszer, mégis sokakat érint. Az utóbbi napok kellemetlen időjárása bizony sok ember mindennapjait keserítette meg.
Egyes kimutatások szerint az időjárás érzékenység minden ötödik embert érinti. A XXI. század egyik sajnálatos velejárója, hogy a legtöbb ember a napjai nagy részét bezárt, villanyfényes, klimatizált helyiségben tölti, és mind kevesebb időt tölt a szabadban, a friss levegőn, a természetes fényben. Ez pedig egyenes arányban van azzal, hogy elszigetelik magukat a természetes környezeti hatásoktól és így csökken a szervezet alkalmazkodó képessége, ezzel együtt a védekező képessége, valamint az immunrendszere is meggyengül.
Jellemző, hogy az időjárási frontok legtöbbször a csecsemőket, a gyerekeket, illetve a korosodó felnőtteket viseli meg.
Az újszülöttek, kisbabák sok esetben síróssá, nyűgössé válnak, ha bármilyen front közeleg. Előfordulhat, hogy például képtelenek aludni, vagy egész éjjel sírnak, ha erős szél fúj, esetleg meleg-, vagy hidegfront közeledik. Az iskolás korú csemetéket is befolyásolja az időjárás. A gyerekek ilyenkor aluszékonyabbak, vagy dekoncentrálttá válnak, s képtelenek hosszan tartó figyelemre.
Az idősebb korosztályra ugyancsak kihat a változékony idő. Felléphetnek alvási zavarok, levertség, ingerlékenység, depresszió, feledékenység, szédülés, légzési zavarok, A reumás panaszok ilyenkor felerősödnek, csökkenhet az emberek fájdalom küszöbe is.
A szakemberek úgy vélik, az is befolyásolhatja az időjárás érzékenységet, hogy hol élünk. Itt, Közép-Európában kifejezetten befolyásolja az idő az embereket. A földrajzi adottságok miatt itt, a Kárpát-medencében jönnek, mennek a frontok, amik bizony alaposan felforgatják a mindennapjainkat.
Fotó:
pixabay.com
Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.
Kreatív kezek, nyugodt lélek. Miért kézműveskedünk?

Alkotni szinte bármilyen formában jó. A szó szoros értelmében a készítés bármely „műfaját” választhatjuk, ha szeretnénk érezni annak pozitív hatásait. Mindegy, hogy egy matricát ragasztunk ki, vagy éppen fából faragunk, fonalból fonunk, fényképalbumot ragasztunk össze, az alkotókedvünk garantáltan szárnyalni fog, és ezáltal önmagunkat is jobban megismerhetjük.
Hogyan válasszunk lakást?

A lakásszelektálás vagy lakásválasztás egy fontos és gyakran nehéz döntési folyamat. Ha valaki új otthont keres, számos szempontot kell figyelembe venni, hogy biztosan olyan lakást találjon, ami megfelel a személyes igényeinek és pénzügyi helyzetének. Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb lakást?
Tréfa vagy bántalmazás? Netes kihívások és azok hatásai

Tojás tört a kislánya fején, bántalmazásért elítélték a TikTok-mamit. Megalázta a gyerekét, és ezt még meg is osztotta – a történet fent van pár napja a világhálón. A tojásos kihívás is felvet kérdéseket: mi számít tréfának és mi gyerekbántalmazásnak?
Mit jelent a rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban?

A rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban egy speciális, a normál felvételi eljárást követő lehetőség arra, hogy a tanulók bejuthassanak egy középiskolába, ha valamiért az általános felvételi időszak alatt nem nyertek felvételt, vagy még maradtak betöltetlen helyek egyes iskolákban.