Menü

Savanyúvizek királynője

Székesfehérvár olyan település, amely maga is gazdag savanyúvízben, de a településtől alig tíz kilométerre található Moha, ahol hazánk legrégebben ismert ásványvize is található.

Kevesen tudják, de a királyok városában, vagyis Székesfehérváron, a Rózsaligetben működik az úgynevezett Csitáry-kút, ahol nagyjából 200 méter mélységből tör fel a szén-dioxidban gazdag (szénsavas), magas vastartalmú savanyúvíz. Naponta több száz fehérvári fogyasztja, ahogy például a füredi savanyúvizet is. Az ezredforduló előtt egy évvel a kút forrását fedetté tették, így az védve lett a különböző időjárási viszontagságoktól, és még a későbbi generációknak sem kell aggódnia a forrás épségéért. Egyébként ennek a savanyúvíz forrásnak a létezését a fehérváriak csak a véletlennek köszönhetik, termálkutat kerestek a szakemberek, amikor 170 méteres mélységből feltört a forrás.

Hasonlóan magas vastartalmú savanyúvizet találunk, csak éppen alig negyven méterre a földfelszín alatt Mohán. Hazánk legrégebben ismert ásványvizének tartják, amit még a rómaiak is előszeretettel használtak külsőleg és belsőleg egyaránt.

A mohai vizet Ágnes-víznek is nevezik, a kút elnevezése miatt. Évtizedek óta palackozzák és forgalmazzák az egész országban. Az Ágnes-víz gyógyító hatásairól pedig már évszázadok óra csodákat zengenek. Főleg a máj-, illetve a gyomor betegségei esetén használták. Gyomorhurut, Légcsőhurut esetén, vagy vese- és hólyag bántalmak előfordulásakor is szívesen itták. De nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is alkalmazták.

A szakértők szerint a titánsav tartalmát mindenképpen ki kell emelni, de vastartalma is igen jelentős. Sok-sok kálciumot, magnéziumot, káliumot, bromidot, jodidot, és foszfátot tartalmaz még.

Fotó:
pixabay.com

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!

"Mancsokkal a lélekig – a kutyás terápia ereje"

A kutyák nemcsak hűséges társaink, hanem segítőink is lehetnek a testi-lelki gyógyulás útján. Az úgynevezett kutyás terápia, más néven állatasszisztált terápia, egyre elterjedtebb a különböző egészségügyi és oktatási intézményekben, sőt már az idősgondozás és a gyermekfejlesztés terén is gyakran alkalmazzák. Mi az a kutyás terápia?

Egy nap az elhivatottságért – Július 1. az egészségügy dolgozóié

Semmelweis-nap – A magyar egészségügy ünnepe! Július 1-je minden évben különleges nap a magyar egészségügy számára: Semmelweis-nap, amelyen az egészségügyi dolgozókat ünnepeljük, és tisztelgünk munkájuk, elhivatottságuk és emberségük előtt.