Bringával a Balaton körül
- Dátum: 2014.07.06., 21:45
- aktív időtöltés, aktív kikapcsolódás, Balaton, Balaton kiskör, Balaton-kör, bicikli, bicikliút, drótszamár, étterem, gasztronómia, kerékpár, kerékpárút, sport, szezon, vendéglátóegység
Látta már a Balatont teljes szépségében, minden oldaláról? Ha aktív időtöltésre vágyik, akkor mindenképpen érdemes kerékpárra pattanni, és körbetekerni a Balatont! Hangulatos kerékpárutak, csodás kilátás, sok látnivaló és gasztronómiai élmény várja útközben.
A teljes Balaton-kör hossza 206 km, de ha Tihanyt és Szigligetet is meglátogatjuk, akkor akár 220 km-t is biciklizhetünk. Akinek ez sok lenne, válassza a kiskört a Balaton keleti oldalán: Zamárdi, Siófok, Balatonkenese, Balatonfüred irányában (vagy fordítva), majd keljen át komppal Tihanynál, és így zárja a kört, ez 85 km hosszú táv. A kerékpárút a teljes Balaton körül elérhető, táblákkal jelzett, bár nem mindenhol van külön kiépített útvonal a bicikliseknek. Sokszor a kisebb autóutakon kell tekerni.
Vannak felújított szakaszok, de rosszabb minőségű részek is, ahol az aszfalt alatt húzódó gyökerek, csatornafedelek miatt elég göröngyös a talaj. Ezért semmiképpen nem javasolt az országúti vékonykerekű kerékpár (versenybicikli), inkább a cross tracking, vagy mountain bike típusúak, valamint az alap kerékpár javító felszerelés ajánlott. Ha valaki nem szeretne ezzel bíbelődni, az se mondjon le a Balaton-körről, ugyanis a kerékpárút mentén számos helyen elérhetünk javító-pontokat. Akinek pedig bonyolult lenne a drótszamarakat leszállítani a Balatonhoz, az elég kedvező áron több ponton is bérelhet bicikliket, különböző méretekben. Így családoknak is javasolt a program, nemcsak baráti társaságoknak.
Mennyi időt szánjunk a Balaton körbetekerésére? Nos, ez edzettségi állapottól is függ, valamint attól, hogy mennyire szeretnénk elmélyülni a látnivalókban, valamint a gasztronómiai csodákban. Aki gyakorlott, vagy versenyzik, az akár egyetlen nap alatt is körbeérhet, de így természetesen nincs idő a nézelődésre. Legalább 3 napot érdemes áldozni a kiruccanásra, de tervezhetünk ennél sokkal hosszabb időt is. Érdemes felkészülni a lehetséges időjárási körülményekre (naptej és esőkabát), valamint a látnivalókra is (a fotózás szerelmesei ne hagyják otthon a masináikat). Aki teheti, térjen be néhány étterembe, borbárba. Találhatunk itt elegáns vendéglátóhelyeket, de klasszikus csárdákat is. Ha pedig szűk költségvetésű kiruccanást tervez valaki, akkor működik a szendvicses megoldás is: a bringaút mentén több helyen találunk ehhez alkalmas megállóhelyeket is, padokkal és asztalokkal.
Érdemes azzal számolni, hogy a Balaton még mindig nem olcsó, főleg szezonban, de szezonon kívül sem: például egy pizza, vagy egy korsó sör ára a budapesti árszinthez hasonló. Reméljük, ez azért nem szegi a kedvét senkinek: egy jól megtervezett kiruccanás az egyik legolcsóbb kirándulás lehet, és olyan csodás látnivalóban lesz részünk folyamatosan, hogy elfelejtünk minden gondunkat-bajunkat. Kivéve persze a fizikai fáradtságot: néhol elég komoly emelkedőkkel találkozhatunk. A legemlékezetesebbek Szigliget és Balatonakarattya dombjai (vagy lejtői, attól függően, honnan közelítünk). Érdemes ennek is utánaolvasni. A www.balatontipp.hu oldalon hosszú és részletes, folyamatosan frissülő információkat kaphatunk.
Mindenképpen említésre méltó, hogy a kerékpáros túrázók szívesen üdvözlik, bíztatják egymást, ha összetalálkoznak, márpedig ez gyakori: egyre többen használják ki a balatoni bringakörút adta lehetőségeket. Sokkal könnyebb és vidámabb így kerékpározni, hogy néhány szembejövő sorstárssal drukkolunk egymásnak.
Fotó:
pixabay.com
Hogyan legyen sikeres egy januári diéta?

Ha valaha tettél már újévi fogadalmat, akkor egész biztosan felkerült a listádra az életmódváltás. Többségünk jellemző módon diétázni, fogyni szeretne, de az ünnep utáni időszak a lehető legrosszabb az új étrend bevezetésére. Az alábbi cikkből azt tudhatjuk meg, hogy hogyan lehet mégis sikeres egy év eleji fogyókúra.
Milyen vitaminokat szedjünk télen?

Télen különösen fontos odafigyelni, hogy a szervezetünk elegendő vitaminhoz jusson. Azonban melyiket és mikor vegyük be? Lehet reggeli előtt vagy szigorúan csak étkezés után? És mi a helyzet akkor, ha más gyógyszereket is szedünk?
Hogyan csökkentsük az élelmiszer-pazarlást otthonunkban?

Mindenkivel megtörtént már, hogy elfelejtett felhasználni egy gyors lejáratú alapanyagot, vagy akár egy kis maradék ebéd vasárnapról ott maradt a hűtő sarkában, és kidobásra lett ítélve. Az élelmiszer – pazarlás egy globális probléma, ami ellen akár mi magunk is tehetünk, ha odafigyelünk néhány dologra a háztartásunkban.
A visszahízás okai

A fogyókúrázók klasszikus, 22-es csapdája előbb-utóbb minden fogyni vágyót utolér. A jelenség maga arra utal, hogy a diétázók eleinte gyors fogyásnak indulnak, majd - a fogyókúra abbahagyását követően - visszatérnek eredeti súlyukhoz. (Vagy rosszabb esetben akár plusz kilókkal is gyarapodhatnak.)
Jelek, hogy nem mozogsz eleget

Mozogsz eleget a hétköznapokban? Mikor néztél rá utoljára a telefon lépésszámlálójára? Meglepetten tapasztalhatod, hogy akár még a néhány ezer lépést sem éri el a napi teljesítményed, nemhogy a szakemberek által javasolt minimum 10 ezer lépést. Mi a helyzet a testmozgással? Van olyan edzésforma, amit szívesen végzel?