Menü

Diploma után – II. rész

  • Dátum: 2014.07.11., 21:44

Lediplomáztál, megküzdtél érte, megkönnyezted kicsit a sikert, de másnap már el is felejted. Tele van a fejed rengeteg kérdéssel, amiből az első mindjárt az, hova tovább?

Diploma után két lehetősége van az embernek, vagy állást keres, vagy mesterszak után néz, azaz megszerzi a régi egyetemi diplomának számító képesítést.

A második rész az állás keresés nehézségeiről és viszontagságairól szól. Amíg gyerekek vagyunk, a szüleink hangsúlyozzák, tanulj, mert anélkül nem mész semmire. Fiatalkorban az érettségi a legfontosabb, mert anélkül nem viszed semmire. Érettségi után persze jön a diploma, mert anélkül nem viszed semmire. Aztán ott állsz a diplomaátadó után, hogy oké, most már viszem valamire, de hogyan?

A legtöbb diplomásnak ilyenkor még szakmai tapasztalata sincs, hiszen az alapszakok többségéhez még a féléves szakmai gyakorlat teljesítése sem kötelező, példának okáért a  gazdálkodás menedzsment szak 7 féléves, ami magában foglal egy félév kötelező szakmai gyakorlatot, míg az emberi erőforrás gazdálkodás alapszak 6 féléves, nincs szakmai gyakorlat. Pályakezdőként tehát elég sokszor szembesülünk olyan akadályokkal álláskeresés során, hogy elvárnak minimum 3-5 év szakmai tapasztalatot egy adott pozíció betöltéséhez mi pedig ott állunk diplomával a kezünkben nulla szakmai gyakorlattal.

Van olyan, hogy ez a legkisebb probléma, a többség még csak nem is olyan területre tud elhelyezkedni, amit tanult, sokszor teljesen más szakterületen dolgozik, attól függően, hova veszik fel. Logisztikusból lehet marketinges, mérnökből szállítmányozási asszisztens, de legtöbbször csak valamilyen titkári/adminisztrátori munkakörben tudunk elhelyezkedni szakmai tapasztalat nélkül. Ha szerencsénk van, olyan céghez tudunk bekerülni, ahol van előrelépési lehetőség és a felsőbb vezetők nem féltékenykedve, a saját bőrüket féltve nem léptetik elő a fiatal pályakezdőket,  de hallottam már olyan esetről is, hogy inkább kirúgták az illetőt, mert túl jól végezte munkáját és a főnöke féltette a pozícióját.

Nem lesz egyszerű állást találni, hiába az érettségi, a diploma, gyakorlati tudás nélkül kevés olyan vállalat van, aki bevállalja a friss diplomást. Pedig, ha belegondolunk, nekik is lenne legalább egy előnye a dolognak, hiszen olyanná formálhatja a fiatal pályakezdőt, amilyenné szeretné, nem befolyásolnák máshol szerzett tapasztalatok.

Fotó:
pixabay.com

A social media új biznisze: Az influencer sportitalok

Az utóbbi években egyre több híresség és közösségi média influencer dob piacra saját márkájú sportitalokat, amelyeket gyakran a testmozgás elősegítésére, és az egészség fokozására hirdetnek, a legnépszerűbb ezen termékcsaládból a Prime. Bár ezek a termékek népszerűek lehetnek a követőik körében, fontos megvizsgálni azok valódi összetevőit és káros hatásait. Ezen italok többségében egyáltalán nem kapcsolódnak a sporthoz, csupán az internet egy új lehetőségét használják ki.

Eladó nélküli nonstop boltok nyitnak hamarosan Magyarországon

Új boltok nyílnak Magyarországon: sosem zárnak be, és nem lesz bennük eladó! Kassza és eladó nélküli, éjjel-nappal nyitva tartó boltok érkeznek Magyarországra, az első üzletek pedig várhatóan nyáron nyitnak majd-olvastam a neten a minap.

A horkolás és kialakulása, okai, jellemzői

Maga a horkolás nem betegség, önmagában csak ártalmatlan hangjelenség, ugyanakkor az említett éjszakai légzéskimaradásokat jelentő alvási apnoé szindróma részjelensége is lehet, amit egészségügyileg komolyabban kell venni, mint a szimpla horkolást.

Mi egy coach feladata?

Sok helyen találkozhatunk coach-okkal, ez a szakma egyre szükségesebbé és népszerűbbé válik, de talán teljesen egyértelmű mindenkinek, hogy mit is csinál egy coach, mi a feladata. Nézzük ki ő és mit csinál?

Masszázsra indulsz? – így készülj rá

A masszázs egy testet és lelket melengető, pihentető vagy épp frissítő terápia, amire érdemes kicsit felkészültebben érkezni.