Menü

Diploma után – II. rész

  • Dátum: 2014.07.11., 21:44

Lediplomáztál, megküzdtél érte, megkönnyezted kicsit a sikert, de másnap már el is felejted. Tele van a fejed rengeteg kérdéssel, amiből az első mindjárt az, hova tovább?

Diploma után két lehetősége van az embernek, vagy állást keres, vagy mesterszak után néz, azaz megszerzi a régi egyetemi diplomának számító képesítést.

A második rész az állás keresés nehézségeiről és viszontagságairól szól. Amíg gyerekek vagyunk, a szüleink hangsúlyozzák, tanulj, mert anélkül nem mész semmire. Fiatalkorban az érettségi a legfontosabb, mert anélkül nem viszed semmire. Érettségi után persze jön a diploma, mert anélkül nem viszed semmire. Aztán ott állsz a diplomaátadó után, hogy oké, most már viszem valamire, de hogyan?

A legtöbb diplomásnak ilyenkor még szakmai tapasztalata sincs, hiszen az alapszakok többségéhez még a féléves szakmai gyakorlat teljesítése sem kötelező, példának okáért a  gazdálkodás menedzsment szak 7 féléves, ami magában foglal egy félév kötelező szakmai gyakorlatot, míg az emberi erőforrás gazdálkodás alapszak 6 féléves, nincs szakmai gyakorlat. Pályakezdőként tehát elég sokszor szembesülünk olyan akadályokkal álláskeresés során, hogy elvárnak minimum 3-5 év szakmai tapasztalatot egy adott pozíció betöltéséhez mi pedig ott állunk diplomával a kezünkben nulla szakmai gyakorlattal.

Van olyan, hogy ez a legkisebb probléma, a többség még csak nem is olyan területre tud elhelyezkedni, amit tanult, sokszor teljesen más szakterületen dolgozik, attól függően, hova veszik fel. Logisztikusból lehet marketinges, mérnökből szállítmányozási asszisztens, de legtöbbször csak valamilyen titkári/adminisztrátori munkakörben tudunk elhelyezkedni szakmai tapasztalat nélkül. Ha szerencsénk van, olyan céghez tudunk bekerülni, ahol van előrelépési lehetőség és a felsőbb vezetők nem féltékenykedve, a saját bőrüket féltve nem léptetik elő a fiatal pályakezdőket,  de hallottam már olyan esetről is, hogy inkább kirúgták az illetőt, mert túl jól végezte munkáját és a főnöke féltette a pozícióját.

Nem lesz egyszerű állást találni, hiába az érettségi, a diploma, gyakorlati tudás nélkül kevés olyan vállalat van, aki bevállalja a friss diplomást. Pedig, ha belegondolunk, nekik is lenne legalább egy előnye a dolognak, hiszen olyanná formálhatja a fiatal pályakezdőt, amilyenné szeretné, nem befolyásolnák máshol szerzett tapasztalatok.

Fotó:
pixabay.com

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!