Menü

Újabb úttörő jellegű fejlesztéssel ünnepli 4. születésnapját a Cserhát Mentőkutyás Egyesület

  • Dátum: 2014.07.12., 21:33

A Cserhát Mentőkutyás, Különleges Mentő, Önkéntes Tűzoltó és Polgárőr Közhasznú Egyesület 2014. júniusában a Vodafone Magyarország Alapítvány szakmai és anyagi támogatásával újabb, nemzetközi viszonylatban is jelentős mentés-technológiai fejlesztésbe kezdett. Tavaly nyáron - hazai mentőszervezetek közül elsőként - kamerát telepítettek egy quadrokopterre, így könnyítve meg a különleges mentési feladatok ellátását. Most a modellt továbbfejlesztve hőkamerára cserélik a hagyományos kamerát. Az új megoldás minden eddiginél hatékonyabban segítheti a különleges mentést, hisz jóval könnyebb észlelni a hőképet, mint az emberi alakot.

A Cserhát Mentőkutyás, Különleges Mentő, Önkéntes Tűzoltó és Polgárőr Közhasznú Egyesület 2010 nyarán alakult meg Nógrád megyében, ahol addig hasonló, különleges mentésre alkalmas szervezet nem létezett. Négy évvel ezelőtt a lelkesedésen és a legalapvetőbb felszerelésen kívül más eszköz nem állt rendelkezésükre. A Vodafone Magyarország Alapítvánnyal való együttműködésnek köszönhetően a Cserhát Mentőkutyás Egyesület mára Magyarország egyik legkorszerűbb eszközökkel felszerelt, legsokoldalúbb civil mentő egyesületévé vált, amely hamarosan nem csupán Magyarország teljes területén, de a határon túli mentésekben is részt vesz majd.

„Egyesületünk tagjai kitartó és áldozatos munkájának és a folyamatos műszaki fejlesztéseknek köszönhetően igen hamar jelentős országos és nemzetközi sikereket ért el. A tagok egy része ma már főállásban dolgozik, biztosítva a 24 órás készenlét ellátását, és tervszerűen zajlik a mentésben résztvevők, illetve a mentőkutyák képzése, felkészítése. Az egyesület balassagyarmati gyakorlópályáján felépült mentőbázisunk, és egy Magyarországon egyedülálló, országos lefedettséget biztosító, három egymástól független átviteli úton alapuló (URH, EDR és GSM) rádió-hírközlési rendszer segíti munkánkat.” – mondta Juhász Zoltán, az Egyesület elnöke.  „A szervezeten belül létrejöttek a különféle szakosztályok. A mentőkutyás szakosztály a kutyavezetők és az ebek felkészítését végzi, az önkéntes tűzoltó szakosztály feladata a hagyományos tűzoltói szolgálat ellátása, a polgárőr szakosztály a mentések logisztikai támogatása mellett polgárőri szolgálatot lát el, a különleges mentő szakosztály tagjait pedig magasból és mélyből mentés, valamint különleges műszaki mentések esetén vetjük be.„- tette hozzá.

A Vodafone Magyarország Alapítvány és a Cserhát Mentőkutyás Egyesület több mint három éve dolgozik azon, hogy a XXI. századi mobiltechnológiát az életmentés szolgálatába állítsa, mivel kritikus helyzetben élet vagy halál múlhat néhány perces késedelmen. A közös fejlesztések egyik fő célja, hogy lehetővé tegyék a rendkívül gyors reakciót és döntést. Első lépésként 2012-ben az Inepex Kft. közreműködésével kifejlesztettek egy nemzetközi viszonylatban is egyedülálló mentési térinformatikai rendszert. A rendszer segítségével lakott területektől távol, nehéz terepviszonyok esetén is hatékonyan szervezhető és irányítható a mentés, elkerülhető az időveszteség. A többek között az autós navigációs eszközökből ismert GPS, valamint a GSM-technológia egybeolvasztásával létrehozott internet alapú nyomkövető rendszerrel a mentés irányítója képes folyamatosan követni a mentőcsapatok útját, számon tartani a már átfésült, illetve a még át nem kutatott területeket. A legújabb fejlesztések eredményeképp pedig immár a keresésben résztvevők is láthatják okostelefonjukon saját, illetve társaik pillanatnyi helyzetét.

A mentések során a legfőbb gondot a nem, vagy csak nehezen megközelíthető helyek (sziklák, szakadékok stb.) átfésülése jelenti, így az együttműködés következő állomásaként 2013-ban az egyesület a Vodafone-nal karöltve kísérleti fejlesztésbe kezdett egy quadrokopterre kamerát telepített, és megoldotta az élőkép továbbítását a földre. A tesztidőszak 2014 júniusában zárult. A kamerás quadrokopter jó néhány bevetésnél nyújtott hatékony segítséget, bizonyítva, hogy a hazánkban elsőként alkalmazott mentés-technológiai megoldás komoly segítséget jelent a nehezen megközelíthető helyeken történő mentések során. Majd egy évvel a kísérleti fejlesztés megkezdését követően ez év elején kereskedelmi forgalomban is megjelentek az élőképet továbbító, kamerával ellátott quadrokopterek, s a Cserhát Mentőkutyás Egyesület példáját követve lassan más hazai mentőszervezetek is alkalmazni kezdik azokat. 

A felek most újabb fejlesztésbe kezdtek, a quadrokopterre szerelt hagyományos kamerát hőkamerára cserélik. Ez a megoldás várhatóan még hatékonyabban segíti majd a különleges mentést, mivel jóval könnyebb észlelni egy ember hőképét, mint egy, a tájba olvadó, esetleg takarásban lévő emberi alakot.

„Büszkék vagyunk arra, hogy együttműködésünk eredményeképp a Cserhát Mentőkutyás Egyesület alig négy esztendő alatt hazánk egyik legkorszerűbb eszközökkel felszerelt és legsokoldalúbb mentési feladatokat ellátó civil szervezetévé vált - mondta Nyilas Orsolya, a Vodafone Magyarország belső kommunikációs és vállalati felelősségvállalási igazgatója, a Vodafone Magyarország Alapítvány kuratóriumának tagja. „A mobiltechnológia felhasználási lehetősége szinte korlátlan. A technológia a hagyományos telefonáláson és mobilinternetezésen túl számos más területen, ma még elképzelhetetlen módokon is segítséget nyújthat, így természetesen életmentésre is használható. Mind nagyobb hangsúlyt fektetünk arra, hogy kiaknázzuk a mobiltechnológia által biztosított lehetőséget, így az Egyesületnek nyújtott anyagi támogatás mellett a folyamatos fejlesztésekben is aktív partnerek vagyunk.” – tette hozzá.

Forrás:
Cserhát Mentőkutyás Egyesület

Miért félünk a pletykáktól? – A digitális szóbeszéd árnyéka

A különböző híresztelések mindig is részei voltak az emberi társadalomnak. Már az ősidőkben is suttogtak egymás fülébe történeteket az emberek, hogy kibeszéljék, megítéljék vagy épp figyelmeztessék egymást. Ám míg korábban a pletyka személyes, szűk körben terjedt, ma már pillanatok alatt elérheti az egész világot. Az online térben új arcot öltött: azonnalivá, nyilvánossá és gyakran kontrollálhatatlanná vált. Éppen ezért félünk tőle jobban, mint valaha.

Kreatív kezek, nyugodt lélek. Miért kézműveskedünk?

Alkotni szinte bármilyen formában jó. A szó szoros értelmében a készítés bármely „műfaját” választhatjuk, ha szeretnénk érezni annak pozitív hatásait. Mindegy, hogy egy matricát ragasztunk ki, vagy éppen fából faragunk, fonalból fonunk, fényképalbumot ragasztunk össze, az alkotókedvünk garantáltan szárnyalni fog, és ezáltal önmagunkat is jobban megismerhetjük.

Hogyan válasszunk lakást?

A lakásszelektálás vagy lakásválasztás egy fontos és gyakran nehéz döntési folyamat. Ha valaki új otthont keres, számos szempontot kell figyelembe venni, hogy biztosan olyan lakást találjon, ami megfelel a személyes igényeinek és pénzügyi helyzetének. Hogyan válasszuk ki a legmegfelelőbb lakást?

Tréfa vagy bántalmazás? Netes kihívások és azok hatásai

Tojás tört a kislánya fején, bántalmazásért elítélték a TikTok-mamit. Megalázta a gyerekét, és ezt még meg is osztotta – a történet fent van pár napja a világhálón. A tojásos kihívás is felvet kérdéseket: mi számít tréfának és mi gyerekbántalmazásnak?

Mit jelent a rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban?

A rendkívüli felvételi eljárás a középiskolákban egy speciális, a normál felvételi eljárást követő lehetőség arra, hogy a tanulók bejuthassanak egy középiskolába, ha valamiért az általános felvételi időszak alatt nem nyertek felvételt, vagy még maradtak betöltetlen helyek egyes iskolákban.