Egészséges szemléletű iskolakezdés
- Dátum: 2014.08.11., 21:33
- füzet, gerinc, gyerek, íróasztal, iskola, iskolakezdés, karok, súlyelosztás, szék, tanulás, tanulóhely, tartásjavítás, táska, testtartás, váll
Ahogy augusztusra váltott a naptár, máris elindult a felkészülés az iskolakezdésre. A szülők és a gyerekek még azt gondolták, szinte csak a felén vannak túl a nyári szünetnek, amikor az üzletek már árulni kezdték az iskolaszereket. Valószínűleg ekkor még nem volt nagy a bevételük belőle, de azért gondolatébresztőnek kiváló volt: hamarosan be kell szerezni a szükséges felszereléseket. Aki spórolni akar, előbb bevásárol, mert ilyenkor még bizonyos dolgok olcsóbban beszerezhetőek. A kedvező árak mellett azonban ne feledkezzünk meg arról, hogy a megvásárolt tárgyak, eszközök milyen hatással vannak a gyerek egészségére. Na de mi köze a füzeteknek az egészséghez, és hogyan lehet szempont az egészség a sulira készülésnél?
Az egyik legfontosabb: az iskolatáska. Manapság csodás darabok kaphatóak, színesek, formásak, a gyerekek kedvenc mesefiguráival, divatos fazonokban. De azért ne csak az legyen a legfőbb szempont, hogy hercegnők és autók vannak-e rajta! Olyan darabot válasszunk a gyereknek, amelynek puha a pántja és a hátrésze, valamint ergonómiailag megfelelően kialakított, és terhelve jó súlyelosztású. A csemeték sok könyvet és füzetet cipelnek, nagyon nem mindegy, hogy milyen táskában hordják az együtt már jelentős súlyú tanszereket. Kerüljük a féloldalas táskákat, ami folyamatosan egyeletlen terhelést tesz a gerincre! Persze lehet bármilyen szuper táska, a legtöbbet az éri, ha a gyerek sportol: úszik, vagy tornázik, amely erősíti és megmozgatja a hátát.
Ha a gyermek most megy első osztályba, és még berendezés alatt áll a sulis gyerekszoba, akkor vegye figyelembe itt is az egészségi szempontokat: olyan íróasztalt és széket válasszon, amelynél egészségen lehet ülni hosszú órákon keresztül. Szerencsére már egyre jobb ergonómiai kialakítású, jó testtartást biztosító széket kapni. Lehetőség szerint válasszunk állítható magasságú darabokat. Íróasztal vásárláskor figyeljünk oda a magasságára: ne kelljen görnyedni az asztalnál, valamint ne legyen túl magas sem, mert akkor a váll folyamatosan feljebb emelkedik a kelleténél. Ezen is segíthet az állítható magasságú szék, de egy nem megfelelő magasságú, méretű asztalnál ez nem jelent mindig megoldást.
Kisfüzet! Lehetőség szerint válasszon kisméretű, és/vagy vékony füzeteket spirálfüzet helyett! Ahol a tanár megengedi és adott a lehetőség, ott érdemes így választani, hiszen elég sok füzetet kell hoznia-vinnie a gyereknek nap mint nap, miért cipelne kétszer annyi súlyt, ha nem muszáj?
Ha megfelelő a gyerek táskája, tanulóhelye, valamint könnyebb füzeteket cipelhet, akkor sokat tettünk a gyerekek tartásának javításáért.
Jövő heti cikkünkben az iskolakezdésre való testi-lelki felkészülésről olvashat majd.
Fotó:
pixabay.com
Digitális autizmus avagy amikor az okostelefon ott van a babakocsiban

Autizmushoz hasonló viselkedést okozhat a gyerekeknél a túl sok képernyőidő – hívták fel a figyelmet szakértők a problémára! Ha belegondolunk, hogy egy-két évtizeddel ezelőtt még a képernyők előtt töltött idő hossza mennyi volt és mennyi ma, sajnos könnyen beláthatjuk, hogy a digitális világnak negatív hatásai is vannak, különösen a gyerekekre nézve.
Amit soha ne mondj egy kismamának…

Várandósan vagy kisgyerekes anyukaként rendszeresen találkozunk kéretlen tanácsokkal, megjegyzésekkel és olyan kérdésekkel, amiktől a falra mászunk. Nézzük mik azok a megjegyzések, amikkel ki lehetne űzni a világból a várandós vagy kisgyerekes anyukákat.
A gyermekkori evészavar nyomában

A kisgyermekek étkezési szokásainak megértése összetett feladat, és a neofóbia, a válogatós evés (picky eating) és az ARFID (elkerülő, korlátozó táplálékbeviteli zavar) mind fontos tényezők lehetnek.
Gyermekkori asztma

Rengeteg gyermek életében felüti a fejét az asztma, melynek tünetei megkeseríthetik a mindennapokat. Íme, néhány információ, amit érdemes tudni erről, vagy ezzel kapcsolatban.
Sportol a gyerek. Mit egyen?

Sportszülőként gyakran felmerül bennem a gondolat (nagyjából naponta), hogy mivel etessem az amúgy is kamaszodó, hirtelen megnőtt, változatos táplálkozást igénylő sportoló tizenéves gyerekeimet?