Végéhez ért a 20 arborétum és botanikus kert összefoglalásával zajló országos roadshow
- Dátum: 2014.09.23., 19:12
A szeptember 20-án Szarvason megtartott családi vetélkedők döntőjével, valamint a Futurobi világa című interaktív gyermekmusical utolsó előadásával végéhez ért az a húsz állomásból álló interaktív programsorozat, amely idén tavasz óta az ország legnagyobb arborétumaiban, botanikus kertjeiben népszerűsítette a fenntarthatóságot, a környezettudatosságot, az egészséges táplálkozást és az energiatudatosságot.
Az idén márciusban a Szarvasi Arborétum indított országos, hazánk húsz arborétumának és botanikus kertjének összefogásán alapuló roadshow-t. Az „Új módszerekkel a zöld jövőért” címmel indult program a környezettudatosság és fenntarthatóság témakörére épült, a nagyszabású roadshow pedig egy országos vetélkedősorozatot is magába foglalt. A március óta zajló lokális versenyeken a legjobban teljesítő családok, csapatok 2014. szeptember 20-án Szarvason megtartott döntőn mérhették össze tudásukat.
A hazai arborétumok együttműködésén alapuló programsorozat főbb témakörei a fenntartható városi környezet, a környezettudatosság, az egészséges táplálkozás, az energiatudatosság, a tudatos vízgazdálkodás és a vízfelhasználás terjesztése voltak. Az Európai Uniós támogatásból, a Környezeti és Energia Operatív Program támogatásával megvalósuló programsorozat hazánk húsz legnagyobb arborétumába látogatott el. A projekt gazdája a Szarvasi Arborétum és fenntartója, a Budapesti Corvinus Egyetem volt.
A roadshow egyik központi és leglátványosabb eleme a jövőből érkezett robot fiú, Futurobi főszereplésével bemutatott speciális színházi előadás volt. A sorozat valamennyi állomásán bemutatták ezt a különleges vetítési technikán alapuló zenés gyermekdarabot, amelyben virtuális szereplők jelentek meg az élő színészek mellett, hogy érzékletes, gyakorlati példákon keresztül mutassák be milyen sürgető kérdés napjainkban a környezet, a Föld megóvása.
A színházi előadások és az arborétumi programok mellett a programsorozat egy online felülettel is kiegészült: a Futurobi világa elnevezésű játékban a gyermekek szülői segítség mellett maguk tervezhették meg saját fenntartható városukat a projekt honlapján, a www.zoldbaratok.hu címen.
Az „Új módszerekkel a zöld jövőért” kampány elmeivel összesen 80 millió alkalommal találkozhattak a családok, szülők, nagyszülők, gyerekek.
A Szarvasi Arborétum hazánk nagy arborétumainak és botanikus kertjeinek összefogásával március 20-án indította el a környezet- és egészségtudatos gondolkodásra és magatartásra nevelő Újszerű módszerekkel a zöld jövőért című nagyszabású országos programot és versenyt a Környezet és Energia Operatív Program támogatásával. A 20 állomásos országos roadshow során a magyarországi arborétumokban és botanikus kertekben interaktív programokkal, családi vetélkedőkkel várják a családokat. Az arborétumokban zajló roadshow-val párhuzamosan Futurobi, az ökomanó zenés színházi előadása is végigutazza az országot a program részeként. Az országos arborétumi és botanikus kertekben zajló rendezvénysorozat eseményei a jeles zöld világnapokhoz kapcsolódnak. A kezdeményezés célja, hogy a családközpontú rendezvénysorozat az ország legnevesebb és legszebb arborétumaiban, botanikus kertjeiben eredeti természeti környezetben hívja fel a lakosság, a családok, osztályok figyelmét a környezettudatosság fontosságára. A vízfogyasztással, klímaváltozással vagy például a fajok változatosságával (biodiverzitás) kapcsolatos alapvető ismereteket juttatja el a gyerekekhez úgy, hogy az általuk minden nap használt kommunikációs eszközök – okostelefon-alkalmazások vagy közösségi média felületek – válnak a természeti környezetben zajló, valós élményekkel kiegészülő tanulás eszközeivé.
TOVÁBBI INFORMÁCIÓ
Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.
Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.
Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.
A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!
Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!