Menü

Mit főzzek ma …? Tippek az otthoni menü összeállításához

  • Dátum: 2014.10.16., 18:44

Sok háziasszony küzd azzal nap mint nap, hogy mit főzzön. Nyilván ahol a férfié a főzés posztja, ott sem könnyebb a helyzet: naponta kreativitást igényel a menü összeállítása. Alábbiakban ismertetünk hét tippet, ami segítséget nyújthat a főzéssel kapcsolatos fejtörésben.

A legegyszerűbb – írjon listát az ételekről

Néha nehéz felidézni, hogy mik a család által szeretett étkek, még akkor is, ha sok van belőlük. Érdemes egyszer összeírni a teljes listát, hogy mik azok a főtt/sült ételek, amiket mindenki megeszik. Így már csak ezt a remélhetőleg hosszú sort kell böngészni, hogy mi az az étel, ami már régebben volt asztalon, de mégis örül neki a család. Ha feledékeny, és nehezen idézi fel, hogy mit mikor készített el utoljára, akkor vezessen egy dátumos listát, hogy melyik nap milyen étel készült. Nem tart sokáig, hiszen mindig csak egyetlen sort kell leírni. Érdemes ezt mindig a főzés elejére időzíteni, így rutinná válik, és nem marad el a rohanásban, amikor már asztalhoz ülne a család, és mindenki éhes.

Mi van a hűtőben? Rendszerezze!

Ha Önre is jellemző, hogy gyakran fagyaszt le mindenféle ételt és alapanyagot, akkor célszerű vezetnie, hogy mit tárol a mélyhűtőben. Ezzel elkerülheti, hogy túlzottan hosszú ideig üdüljenek az ételek a fagyasztóban, és a lista sokszor ad támpontot, hogy mit lenne érdemes főzni, hiszen adott a hozzávaló.

Használja az elektronikus kütyüket

Manapság már sok okostelefonos alkalmazás nyújt főzési tippet, van olyan receptkönyv alkalmazás, amely többezer receptet tartalmaz, így aztán könnyű böngészni a lehetőségek közül. Rengeteg főzős blog érhető el az interneten, ahol szuper receptek listájából lehet választani. A www.nosalty.hu/mi-van-a-hutodben oldalon összeállíthatjuk a rendelkezésre álló alapanyagok listáját, és kidobja az oldal, hogy ez alapján milyen recepteket ajánl – egyszerű és nagyszerű. Ezen kívül többféle szempont szerint kereshetünk a lehetőségek között: alkalom, ár, diéta, származási hely, elkészítési idő, és még sok egyéb kategória szerint. A facebookon is sok oldalt találhatunk, ami főzési tippeket ad, például a Mit főzzek ma elnevezésű, amelynek már több, mint ötezer követője van.

Készítsen receptkártyákat

Emlékszik még a ’80-as években népszerű receptkártyákra? Annak idején nagyon sok háziasszony tallózgatta ezeket klassz receptekért. Mi is készíthetünk hasonlót, ha pedig a recept már rutinművelet, akkor elég csak kártyákat készíteni az ételek nevével, esetleg fotójával, és egy rendszerező dobozba gyűjteni őket. Hasznos lehet, ha mindig hátra tesszük annak az ételnek a kártyáját, amit éppen elkészítettünk, így idővel előre kerülnek a már régen készült étkek.

Alakítson ki kreatív felületet a konyhában

Ha a családot is szeretné bevonni a menütervezésbe, hogy könnyebb dolga legyen, vagy Ön vizuális típus, akkor készítsen kreatív felületeket a konyhában a menüötletek összeállításához! Lehet ez egy tábla, amire minden családtag felírhatja az aktuális kívánságait, vagy az előző pontban ismertetett receptkártyákat tűzhetik a faliújságra. Vidám ötlet, ha egy felületet lefest táblafestékkel, például a szekrény valamely oldalát, vagy falrészt, és ide lehet felírni a főzési ötleteket. Így biztosan szívesebben részt vesz mindenki a főzési menü összeállításában!

Tervezzen tematikusan

Akinek nehéz kitalálnia, hogy melyik nap mit főzzön, annak segítség lehet egy tematikus idő- és ételhatározó. Koppintsa le, ahogy a menzán tervezik a menüt, és alakítsa át kreatívan! Ott általában meghatározzák, hogy például hétfőn csirke az alapanyag, kedden valamilyen tészta, vagy pénteken leves és sütemény. Ossza be a napokat ételek szerint, akár kéthetes bontásban, hogy ne legyen olyan unalmas. Nemcsak alapanyag, hanem ízvilág, vagy nemzetközi konyha alapján is besorolhatja az ételeket. A legtöbb gyerek várni fogja az olasz napokat, és mennyivel jobban hangzik így!

Nem kell mindig konyhatündérnek lenni…

Tervezzen be lazítós napokat, nem muszáj minden egyes nap különleges gasztrofogásokat összeállítani! Ha éppen rohan, vagy kevés ideje van, nyugodtan tervezhet egyszerűbb ételeket is, talán a család is örülni fog, ha valamilyen könnyebb menü kerül az asztalra. Igenis lehet néha melegszendvicset, vagy krumplis rántottát enni. Az is segítség, ha meghatároz napokat, amikor több napra előre főz, így másnap már nem kell bajlódni az étellel. Sőt lehet néha rendelni is, akkor sem dől össze a világ, manapság már sok étterem kínál kedvezményes árú menüt, amik jóval olcsóbbak a klasszikus éttermi fogásoknál. 

Fotó:
pixabay.com

Eladó nélküli nonstop boltok nyitnak hamarosan Magyarországon

Új boltok nyílnak Magyarországon: sosem zárnak be, és nem lesz bennük eladó! Kassza és eladó nélküli, éjjel-nappal nyitva tartó boltok érkeznek Magyarországra, az első üzletek pedig várhatóan nyáron nyitnak majd-olvastam a neten a minap.

A horkolás és kialakulása, okai, jellemzői

Maga a horkolás nem betegség, önmagában csak ártalmatlan hangjelenség, ugyanakkor az említett éjszakai légzéskimaradásokat jelentő alvási apnoé szindróma részjelensége is lehet, amit egészségügyileg komolyabban kell venni, mint a szimpla horkolást.

Mi egy coach feladata?

Sok helyen találkozhatunk coach-okkal, ez a szakma egyre szükségesebbé és népszerűbbé válik, de talán teljesen egyértelmű mindenkinek, hogy mit is csinál egy coach, mi a feladata. Nézzük ki ő és mit csinál?

Masszázsra indulsz? – így készülj rá

A masszázs egy testet és lelket melengető, pihentető vagy épp frissítő terápia, amire érdemes kicsit felkészültebben érkezni.

A Tour de Hongrie nyomában…

A 45. Tour de Hongrie magyar kerékpárverseny nemzetközi mezőnye 2024. május 8-12. között öt nap alatt 854 kilométert tesz meg a pécsi Bárány utcai befutóig. Olyan világsztárok indulnak, mint Peter Sagan vagy a Tour de France rekordra hajtó Mark Cavendish.