Menü

Amikor már a fogmosás sem segít...

  • Dátum: 2014.12.05., 22:02

Fogaink állapotának alakulása nagyban függ attól, hogy gyerekkorunkban milyen példával találkoztunk, milyen mintát láttunk, milyen szokásokat sajátítottunk el.

Ez az állítás ugyanúgy áll a megfelelő szájápolásra, mint a táplálkozásra. Hiszen hiába tanulja meg a gyermek, hányszor és hogyan kell fogat mosni, ha folyamatosan romboló hatásnak teszi ki fogait. Lehet, hogy valaki már a lehető legkisebb, néhány esztendős kora óta alaposan, helyesen és rendszeresen tisztítja fogait, de mondjuk gyakran teletömi magát édességekkel és így az egész bűvészkedés a fogkefével és a fogkrémmel nem más, mint tűzoltás. Megelőzés és ápolás – a kettő kéz a kézben jár.

Jó, illetve pontosabban rossz jel a szuvas fog. Ha a gyermeknek van szuvas foga, akkor az az esetek jelentős részében azt jelenti, hogy változtatni kell a táplálkozási szokásokon. No, de min? Egyáltalán nem szabad édességeket enni? - merülnek fel jogosan a kérdések.

Nem kell letiltani a gyermeket az érdességekről, de arra oda kell figyelni, hogy a cukros dolgok kevés alkalommal és lehetőleg a legrövidebb ideig találkozzanak a csemete fogazatával. A csokoládé, a szopogatós cukorka és főleg a nyalóka elég veszélyes ebből a szempontból.

Igazából a lényeg az, a gyermek ne szokja meg, hogy csak úgy automatikusan bekapkodja ezeket a dolgokat. Lehet jutalom a csoki, de csak módjával és szigorúan olyan időszakokban, amikor nem annyira ártalmas. Például lefekvés előtt semmiképpen sem.

Az édességek mellett a savas és cukros szénsavas üdítők fogyasztására is oda kell figyelni, a legjobb ha egyáltalán nem iszik ilyet a gyerek, de a gyümölcslé bevitelt is érdemes korlátozni. Bőven elég napi egy pohár. A teával kapcsolatban szintén gyakran nem jut eszünkbe a cukortartalom, pedig a legtöbben így készítik, gondoljunk erre is, amikor beleöntjük a cumisüvegbe!

Fotó:
pixabay.com

Miért félünk orvosi segítséget kérni?

Ha az egészségünkről van szó, a legtöbben arra vágyunk, hogy minél tovább megőrizzük. A jó hír az, hogy az orvostudomány jelenlegi állása szerint ez nem lehetetlen feladat. Ráadásul az életmódunk és a döntéseink meghatározó szerepet játszanak abban, hogy egészségesek maradunk-e életünk során. Az alábbi cikk arról szól, hogy hogyan őrizhetjük meg testi-lelki jóllétünket, valamint, hogy miért olyan nehéz mégis belépni a rendelő ajtaján szükség esetén.

Fenntarthatóság, kapcsolat és küldetés. Mire szolgál egy közösségi kávéház?

A kihasználatlan publikus épületek és a szabad szobák újraértelmezése egyre népszerűbb irány a rendezvényszervezésben. Az egyik lehetséges forma a közösségi kávéház, amely egyfajta kapcsolódási pontként is működhet. Ez a módszer a költséghatékonyság, a technikai háttér kihasználása és a társadalmi hasznosság szempontjából is előnyös. Ráadásul a legtöbb esetben a kávéházhoz többféle program is kapcsolódik, mint például a zenei estek és a közös vacsorák.

Hogyan maradjunk energikusak a kánikulában?

A nyár sokunknak egyet jelent a szabadsággal, a pihenéssel, a hosszú napsütötte nappalokkal és a várva várt programokkal. Azonban a rekkenő hőség, a párás levegő, a felborult napirend és a kikapcsolódás előtti hajtás könnyen kifacsarhat bennünket. Ha pedig lemerül az energiaszintünk, nehezebb élvezni azt, amiért mindennap dolgoztunk. Az alábbi cikkben arra kaphatunk választ, hogy hogyan őrizhetjük meg a lendületünket a júliusi forróság alatt.

A fürdőzés veszélyei – Amit mindenkinek tudnia kell

A fürdőzés nagyszerű kikapcsolódás, de csak akkor biztonságos, ha körültekintők vagyunk. Tartsuk be az alapvető szabályokat, figyeljünk egymásra, és ne kockáztassunk feleslegesen. A tudatosság életeket menthet!

Tanácsok kánikula idejére

Ugyan a néhány nappal ezelőtti napi esőzés nálunk adott némi felfrissülést, azonban a kánikulának ezzel nincs, vagy csak rövid időre van vége, hogyha visszatér a korábban tapasztalt szinte elviselhetetlen hőség, akkor fogadjuk meg a szakemberek tanácsait!