Része-e a rizs az egészséges életmódnak?
- Dátum: 2015.05.18., 13:21
- barna rizs, basamati rizs, cukorbetegség, diéta, egészséges életmód, étvágy, fehér rizs, fittness, fogyókúra, glikémiás index, inzulin, inzulinrezisztencia, inzulintermelés, jázmin rizs, kalória, rizs, rost, szénhidrát, testépítés, vércukorszint
A minap nagy port kavart a szakértők körében az egyik hazai „fittness guru” utalása a közösségi oldalon, miszerint a rizs is szerepel azon ételek között, amelyek az elhízásért, valamint a vércukor-problémákért, fokozott étvágyért felelősek. A rizs az a köret és alapanyag, amit egyszerre magasztalnak és üldöznek az egészséges életmód követői.
Mi hát az igazság, ajánlott-e a rizs, vagy sem? Ez itt a kérdés. Röviden a válasz: igen. De ennél azért bővebben is kifejtjük: A rizs azért került sok diéta tiltólistájára, mert nem vizsgálják meg komplex módon annak tulajdonságait. Egyes elemeit kiragadva például valóban meggyőző lehet az ellenzése. A jázmin rizsnek például 96 a glikémiás indexe, pedig sok rost van benne, és a rizsek versenyében kevesebb a kalória- és szénhidráttartalma. Összességében viszont igaz minden rizsre, hogy viszonylag sok a kcal és a ch tartalmuk. Vajon akkor miért ajánlott mégis a fogyasztásuk?
Azért, mert rengeteg „jó” kalóriát és szénhidrátot rejtenek magukban. A kalóriára és a szénhidrátra igenis szükségünk van, csak nem mindegy annak mértéke, valamint hogy milyen formában visszük azt be. Szerencsére a rizs rengeteg rostot tartalmaz, és bár a glikémiás indexe közepes, vagy magas (típustól függően), de a barna rizs például mégis alacsony inzulin kiválasztást eredményez. Ez azt jelenti, hogy bár megemeli a vércukorszintet (ezt jelöli a glikémiás index), mégsem készteti a szervezetet sok inzulin termelésére. A legújabb vizsgálatok szerint ez utóbbi adat sokkal fontosabb a fogyókúrák, diéták szempontjából.
Az bizonyos, hogy fittness és testépítő körökben is elterjedt a rizsfogyasztás, és rengeteg táplálkozási szakértő véli úgy, hogy normál mennyiségben fogyasztva kár lenne kihagyni az étrendünkből. Ezt igazolja a személyes tapasztalatok tömkelege, valamint a szakértők is: a gyakorlatban a rizs mindig jól szerepel, és nem volt a fogyás gátló tényezője. Természetesen ennek kulcsa, hogy reális mennyiségben fogyasszunk belőle, egészítsük ki sovány húsokkal, sajttal, zöldségekkel, salátával, stb. – tehát ne önmagában a rizzsel akarjunk jóllakni, valamint lehetőleg válasszuk a basamati, barna- , vagy jázminrizst, amelyek még a klasszikus fehér rizsnél is egészségesebbek.
Fotó:
pixabay.com
Miért ekkora az édesség utáni vágyunk?

Néha csak unalomból is eszünk, sőt még akár kényszerből is, annak ellenére, hogy teljesen tele vagyunk. Már biztosan Te is találkoztál azzal az állítással, hogy az éhség valójában szomjúság álruhában.
Elképesztő hatások, ha elhagyod a szénhidrátot

Az egyszerű szénhidrátok, amelyeket a sütikben, az édességekben és a chipsben vannak, az ételek világának a „bombanői". Gyors borzongást nyújtanak – de tudjuk, rosszat tesznek, és garantáltan bűntudatot érzünk tőlük.
A citromos víz tényleg csodát tesz a szervezettel?

A legtöbb embernek eszébe sem jutna meleg vizet inni, pedig rengeteg jótékony hatása van. Lehet, hogy a hideg víz frissítőnek tűnik, de akadályozza a tápanyagok felszívódását emésztés közben, mivel a tested arra koncentrál, hogy felmelegítse a hőmérsékletét.
A legjobb zsírégető teák

Ha fogyni szeretnénk, nem elég edzeni, fontos az egészséges táplálkozás, a megfelelő mennyiségű pihenés és a folyadékfogyasztás is.
Miért jó a pilates?

A pilates mind az elmét és testet egyaránt megmozgató torna, amelynek nagyon sok jótékony hatása van, ebből mi összegyűjtöttünk egy párat.